Přeskočit na obsah

Mistrovství světa v paddleboardingu je po sedmi letech opět v Evropě! 24.9.-1.10.2023 se na západním pobřeží Francie sjedou ti nejlepší paddleboardisté a kromě individuálních výkonů se budou sbírat i ty týmové – národnostní. Tým Česká republika nebude letos chybět. Naposledy vyrazila reprezentace v roce 2018 do Číny v podání Ivy Dundové, která je i po letech českou stálicí a tak tu nebude chybět.

Protože tu budeme deset dní, rozhodla jsem se psát článek postupně jako deník. Budu ho každý den (snad) aktualizovat. Takže vítejte do deníčku šéfa české výpravy z ISA Mistrovství světa 2023. A sledujte nás i na sítích a ve storíčkách samozřejmě!

Poslední aktualizace: 26.9. 19:30

Paralelně s mistrovstvím světa plánujeme i výpravu na mistrovství Evropy, které bude o 2 týdny později. Jsou to fofry!

Zleva: Matyáš Soukup, Iva Dundová, Ondřej Petrák, Kateřina Trdlová, Linda Syrovátková, Miloš Syrovátka, Petra Syrovátková

V hlavních rolích

Iva Dundová, Ondřej Petrák, Tomáš Grošup, Linda Syrovátková, Matyáš Soukup, Kateřina Trdlová, Lucie Raab, Petra Syrovátková, Miloš Syrovátka, Jaroslav Soukup

Přípravy na odjezd

Vyjíždí se v pátek po práci a po škole. Plánovaný příjezd sobota 23.9. kolem poledne. Auto a vlek jsou plné. Já jako vedoucí výpravy jedu po vlastní ose. Jsem ráda, protože nebudu muset sedět skoro celý den v autě. Letadlem do Nantes a vlakem do Sables d’Olonne to trvá čistého času 3 a půl hodiny. Na třídenní cestě ze Španělska už je také Tomáš Grošup.

Porucha a slavnostní ceremonie v ohrožení

V pátek v noci se výpravě rozbilo auto. Banalita na 20minutovou opravu – naviják alternátoru (prostě něco s klíňákem, nejede to). Ve Francii nikdo o víkendu nepracuje. Nedá se ani půjčit velké auto s koulí na přívěs s paddleboardy. Závodníci si hledají ubytování a na cestu vyráží záchrana – Jaroslav Soukup, otec, trenér a logistik na připravený vyrazit na mistrovství Evropy do Portugalska. Nečekaně vyráží už na mistrovství světa do – Francie s odhodláním dovézt český tým a pokusit se stihnout slavnostní průvod a ceremonii sypání písků. Záložní plán je reprezentovat výpravu ve dvou já a Tomáš. Už jsme totiž na místě, stihli jsme se ubytovat a celou výpravu odregistrovat na místě.

NEDĚLE 24.9. Jak to dopadne? Uvidíme! Podle propočtů a když půjde všechno dobře, by měl zbytek (spíš tedy většina) týmu dorazit půl hodiny před začátkem průvodu. Je to napjaté!

Průvod v nových repre mikinách se konal

Blížil se čas k odchodu na slavnostní průvod národů. Tomáš už si sušil vlasy po dopoledním poježdění na dnes poněkud rozfoukaném oceánu. A opravdu v 15:00 se v rohu parkoviště vynořil transportér a vlek se 14 prkny a šněroval si to směrem ke mě. Tak sláva! Vyskákalo 9 lidí a začali se převlékat do repre trik a mikin a česat se na tu parádu. Rychle jsem našla písek z Bezdreva a odsypala půlku, protože ta druhá poputuje další tisíce kilometrů do Portugalska. Vypadalo to, že všechny národy už odešly na náměstíčko a pak jsme zahlédli v modrých soupravách italský tým, který si užíval pozornost na přecpané kolonádě. Já jsme využila chvíli a šla se vyfotit s Davide Alpinem, Ceciliou Pampinellou a Leno Nikou. Když už jsme za nimi šli nějakou chvíli, přišel Ondra Petrák s poznámkou, jestli je dobré jít za Italy, že není jisté, zda dojdeme do cíle.

Když jsme došli na náměstí Sables d’Olonne a našli jsme smotanou červeno-bílou vlajku u cedule s nápisem Czech Republic. Po chvíli napětí jsme nakonec rozmotali a našli mezi pruhy i modrý klín. A k tomu nám od organizátorů přišla zpráva, že máme 45 minut navíc na kafe. Nemohlo to být lepší. Ze všech spadl poslední stres. Pak přišlo společné focení výprav a ještě zbyl čas na přivítání a pokec s našimi známými závodníky z Německa. Kačka Trdlová si tedy vytvářela už nové známé z Kostariky. „Pura vida!“, země která je abecedně před námi.

Foto ISA Sean Evans

A co pokřik?!

Začal warming up celé parády. Rozezněli se brazilské bubny 30 bubeníků a odevšud se ozývaly pokřiky jednotlivých zemí. A jaký budeme mít my? …Czechia, Czech republic, pár základkových pokřiků… Nakonec jsme dali Kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop. Skvěle se to hodilo do všech podobných fotbalově a hokejově lazených nápěvků. Začali Kostaričané, pak jsme se do toho pustili my a hned po nás se zezadu ozývali Angličani. Šli jsme asi půl hodiny turistickou kolonádou lemovanou z obou stran diváky se svými telefony. Atmosféra se dala krájet. Najednou se k nám přidala jedna paní a začala nám s velikým nasazením fandit. Krajanka. Bylo to milé! Nestihla jsem jí vyfotit, museli jsme totiž pro ní skandovat Kdo neskáče není Čech, aby si to pořádně užila a my s ní.

Foto ISA Sean Evans

Bezdrev u oceánu

Na slavnostní sypání písků jsme vyslali juniory. Vlajku nesl Matyáš Soukup a písek sypala Linda Syrovátková. Moderátoři skvěle vyslovili jména všech, škoda. Těšila jsem se na nějakou výslovnostní cizozemskou modifikaci. Musím říct, že se Linda s Matyášem zhostili ceremoniálu opravdu důstojně a ještě nakonec přidali krátké choreo „Czech Republic!“. I písek od našeho jihočeského „rybníčku“ Bezdrev obstál svou kvalitou a ochotně se vysypal ze skleněné lahvičky s úzkým hrdlem včetně klacíků a jehličí. Narozdíl od pár ostatních zemí, kterým se to nepovedlo, protože jejich písky byly moc vlhké a nechtěly opustit lahve.

Foto ISA Sean Evans

Po parádě jsme ještě uschovali prkna, ubytovali zbytek. Petra ani nezavřela dveře od auta a od vchodu do domu a běžela vyndavat hrnce a vařit rajskou. A naše skupina si dala svou první společnou večeři. CO PŘINESE ZÍTŘEK?

Oficiální fotografie ISA najdete ZDE

První a druhý tréninkový den na oceánu

Pondělí 25.9. všichni doháněli spánkové deficity po cestovním dobrodružství a tak se naše ekipa šla po snídani podívat na kilometr vzdálenou Tanchet pláž, na které probíhá SUP surfová disciplína první tři dny šampionátu. Pak naše mamá Petra Syrovátková zavelela k obědu a tak se šlo. Je to skvělé mít s sebou kuchaře, protože přeci jenom ten boj o zajišťování potravy, i když už dávno jí nemusíme lovit, je časově náročný. Odpoledne se šlo na trénink, každý podle rad svého trenéra. Trénovalo se hodně na technical race a technické dovednosti v shortbreaku. Díky velkému množství prken zbylo i na mě s Petrou a tak jsme si to užili všichni a Miloš to jistil z pláže, dokumentoval a dělal hlavního zásobovače vody. Po hodině a půl jsme si dali ještě kafe na kolonádě a koukali, jak Jarda Soukup poprvé SUP surfuje. Máme tři dny na to, abychom se aklimatizovali a také si to užili. Tak část šla domů po pláži pěšky.

Druhý den, úterý – 26.9., jsme já s Kačkou Trdlovou měly ranní dostaveníčko na hlavní pláži s Molly z Cornwallu z Anglie, aby nám dala lekci na prone. Jelikož jsem tady vedoucí výpravy, tak jsem vyslyšela poznámky Tomáše Grošupa o tom, že bychom měli být silnější tým a třeba do budoucna zajistit i závodníky na prone (pádlování vleže nebo vkleče na úzkém paddleboardu rukama) a jet tu štafetu, ze které také získáme body do soutěže národů. Tak jsem nám zařídila zapůjčení paddleboardu a přihlásila ho taky do štafety. Odpoledne vyrazila zase česká ekipa na další společný trénink. Dnes bylo na plánu vysurfování vln a já jsem dělala sparing Kačce a vyjely jsme víc na otevřené moře do kopců moře, kudy povede trať 18 km long distance v sobotu. Jsme po skvělé večeři a nikdo se mnou nechce jít na drink při západu slunce 1 km na pláž. Všichni se tu hydratujou, protahujou a tejpujou a taky hodně jí.

My s Kačkou jsme si to skvěle užily a připravily se na štafetu. Jako odměnu jsme šly do muzea mušlí (Musée du coquillage). Jediné muzeum mušlí ve Francii a jedno z osmi na světě! Bylo tam velké množství mušlí a taky vycpaných žraloků s nalepenýma očima


Selfie výzva

Budeme tu 10 dní a potkám spoustu závodníků a lidí ze světové paddleboardové scény, se kterými jsem se už třeba setkala na jiných mezinárodních závodech anebo je znám pouze z živých vysílání, výsledkových listin a článků. Tak proč si neudělat osobní výzvu! Takže začínám:

Casper Steinfath, dánský Viking a několikanásobný mistr světa a vítěz. Miluje extrémně dlouhé pádlování ve formě vikingských výprav. Dokonce si mě pamatuje i z minulého setkání. Úplní staří známí (ha!). Odchycen při večeři.

Christian Andersen, aka Polar Bear. Další seveřan z Dánska. Už od juniorských let proháněl nejlepší světové paddleboardisty a v top 5 se drží už čtyři roky. Christiana jsem odchytila u boardů po tréninku.

Italský triptych – Leonardo Nika, Davide Alpino aka Gorila, Cecilia Pampinella aka Ceci. Z téhle fotky si uvědomíte, že Itálie má velmi silný tým. A to mi ještě utekl bratr Lea Claudio, který je italské i světové (velmi často) číslo jedna. S Davidem se známe z druhé Euro Tour, které jsme pořádali v Praze a pak jsme mu půjčili zázemí naší loděnice na Braníku a o rok později jsme se na oplátku koukli na závody u něj v Bari. A Ceciliu znám ještě o dva roky déle z prvního Euro Tour závodu ze Střeleckého ostrova, kdy jí bylo něco kolem 13 let, ale od té doby jen sílila a zrychlovala a podle mého tipu si z letošního mistrovství nejmíň jednu medaily odveze. Foto pořídil otec Pampinella na promenádě před průvodem.

Kjell de Bruyn (BE, NSP) a Ricardo Haverschmidt (NL, Mistral) – dvojka silných jezdců, kteří se na paddleboardové scéně pohybují už pár let a pravidelně berou místa maximálně do první dvacítky. S Kjellem jsem se poprvé potkala na Prague Paddle Festu v Praze při Euro Tour. S Ricardem na pár Euro Tour, které se jeli na moři.

Esperanza Barreras – velmi silná španělská závodnice z Fuerteventury. Číslo jedna/ dva/ tři na long distance i v technical race. Zajímavé je, že svou paddleboardovou kariéru začala až ve 36 letech! Uvidíme, kdo získá zlatou medaily z MS. Espe nebo její kolegyně z týmu Duna Gordillo?

Anna Tschirky – mladá švýcarská jezdkyně, kterou můžete potkat na Euro Tourových závodech (top 10) a poznáte jí podle širokého úsměvu a velmi pozitivního vibe.

Titouan Puyo aka T2 (FR, NSP) – závodící paddleboardová legenda, i když mu je teprve 32 let, z Nové Kaledonie. Po ohlášení konce kariéry a vrácení se k práci truhláře, byl povolán k pádlu na domácí vodě. Velký favorit každého long distance závodu a francouzské číslo 1. Ale je pravda, že jsem ještě na parkovišti potkala Michaela Bootha, se kterým jsem se nestačila vyfotit.

Je tady měsíc paddleboardingu. Češi vypravují dva týmy na vrcholové soutěže, které tento a příští rok budou konat v Evropě. Již tento pátek odjíždí první výprava na mistrovství světa do Francie a o tři týdny později na mistrovství Evropy do Portugalska. Závodníci se nominovali na Mistrovství ČR v paddleboardingu na Bezdrevě. Poprvé vypravujeme i juniorskou výpravu. První česká výprava na ISA (International Surfing Association) mistrovství světa reprezentovala české barvy v roce 2017 v Dánsku. Češi se na Mistrovství Evropy vydají poprvé. Toto mistrovství se koná jednou za dva roky a pořádá ho European Surfing Federation.

Slavnostní ceremonie sypání písků

Oba šampionáty začínají slavnostním průvodem všech výprav ve svých jednotných soupravách. Česká výprava půjde v trikolórové Olympijské edici od české značky Alpine Pro. Vyvrcholí to umístěním národních vlajek na slavnostní pódium a sypáním písků. Každá výprava si přiváží písek ze své pláže. Naše české výpravy s sebou ponesou písek z místa konání nominačního závodu – z Bezdrevu. Celý průvod je skvělý na navození atmosféry, jak pro závodníky, tak pro diváky. Ceremonie můžete sledovat i online.

Skoro kompletní česká výprava na MS a ME 2023. Zleva Lucie Raab (vedoucí výpravy), Linda Syrovátková, Matyáš Soukup, Iva Dundová, Kateřina Trdlová, Ondřej Petrák. Chybí Anna Hyková a Tomáš Grošup.

ISA Mistrovství světa ve Francii

KDE: Les Sables d‘Olonne
KDY: 24.9.-1.10.2023
Živé vysílání: https://www.youtube.com/@ISAsurfing/streams

Harmonogram a disciplíny

Více informací najdete na oficiálním webu ZDE

ESF Mistrovství Evropy v Portugalsku

KDE: Peniche
KDY: 14-21.10.2023
Živé vysílání: https://www.facebook.com/totalsupofficial

Harmonogram a disciplíny

Více informací najdete na webu ZDE

Představení česká výpravy

Iva Dundová (Hudy SUP Team České Budějovice)

Zkušená závodnice, která reprezentovala na ISA mistrovstvích světa již dvakrát v roce 2017 v Dánsku a rok na to v roce 2018 v Číně. Je závodnicí, která objíždí i zahraniční série jako Euro Tour, účastnila se i ICF mistrovství světa a zimní měsíce tráví surfováním a SUP surfováním. Je členkou výboru České Federace Stand Up Paddle a zástupce surfové a SUP surfové komise. Je několikanásobnou a úřadující Mistryní ČR i vítězkou Českého poháru v paddleboardingu. @iva.sup

ISA MS: technical race, long distance, sprint
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň / Paddle republic)

Ondra je také zkušeným závodníkem, několikanásobným Mistrem ČR a vítězem Českého poháru v paddleboardingu. Zkušenosti se zahraničními závodníky má z mořských závodů na Euro Tour a sousedskými SUP Alps Trophy nebo ICF Mistrovství světa. Úřadující Mistr ČR v paddleboardingu. @ondraas.p

ISA MS: technical race, long distance, sprint
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Tomáš Grošup

Český závodník, který dlouhodobě žije a trénuje na moři ve Španělsku. Velice zkušený jezdec a traveler, který kromě paddleboardingu také surfuje. Nevynechá žádnou příležitost k účasti na dobře obsazených zahraničních závodech. Na mistrovství světa reprezentoval ČR již v roce 2017.

ISA MS: technical race, long distance
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Kateřina Trdlová (JBC SUP Club)

Zkušená vytrvalostní sportovkyně, která ví o vytrvalosti hodně. Ultramaratony (Hochköenig man 3. overall, B7 101 km 10. žena) a skialpinismus (Sella Ronda Skitouring marathon, Mistryně republiky ve skialpinismu). Z vyjeté nominace má radost a jede hrdě reprezentovat klubové barvy na mistrovství světa do Francie v long distance.

ISA MS: long distance

Matyáš Soukup (Hudy SUP Team České Budějovice)

15 letý juniorský závodník, který závodí v českém poháru v paddleboardingu snad od začátku. V současné době již bere vítězná pódia starším jezdcům v dospělácké kategorii. Zkušenosti s mořským terénem má jak z každoročních soustředění u moře, tak z mezinárodních závodů jako minulý rok ICF mistrovství světa nebo letošní Baltic SUP Race v Polsku a dalších závodů z okolních států. Mistr ČR v paddleoardingu i vítěz Českého poháru v paddleboardingu. Ze zdravotních důvodů startuje pouze na MS ve Francii. @matyas_soukup_

ISA MS: technical race junior

Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

Šestnáctiletá nadějná závodnice, která ke svému běžkařskému sportu na vrcholové úrovni před dvěmi roky přibrala paddleboarding a výkonnostně se vypracovala na horní české příčky. Třetí místo v overall MČR ženy OPEN 2023, a výjezdy na zahraniční závody. Na Mistrovství Evropy nejede kvůli začínající sezóně běžek. @sup._mb

ISA MS: technical race junior, technical race dospělí

Anna Hyková (BUDESPORT České Budějovice)

Osmnáctiletá zkušená závodnice z českých i zahraničních závodů na jezerech, mořích i divoké vody. Už čtvrtým rokem se drží na vítězných pódiích českých mistrovství v paddleboardingu, druhé místo v overall MČR ženy OPEN 2023. @anna.hykova

ESF ME junior: technical race, long distance, sprint