Přeskočit na obsah
Jihočech na GlaGla race
Reportáže Rozhovory

Jihočech na GlaGla race

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 19. 1. 2020

Ledový závod ve francouzských Alpách Gla Gla race už si vydobyl cestu do „bucket listu“ nejednoho paddleboardisty. Pádlování v zimě. Někdo se tam vrací pravidelně, někomu stačí jednou.

Česká účast

V sobotu 18. ledna se na starovní lajnu zimního závodu GlaGla Race postavil s šesti sty dalšími závodníky i jihočech Štěpán Šulc z třeboňského paddleboardového klubu SUP Port. Na sedmý ročník tohoto stále populárnějšího závodu přijela i světová špička Titouan Puyo (FR), Ty Judson (AUS), Leo Nika (IT), Tom Auber (FR), Normen Weber (DE) a z žen Soni Hönscheid (DE), Fiona Wylde (USA) nebo Olivia Piana (FR). Teplota vzduchu (1-6°C) ani teplota vody (6°C) nikoho nezastrašila, někteří závodníci dokonce přijeli s předstihem a kromě paddleboardování si užívali i bílé běžkařské stopy ve francouzských Alpách u jezera Annecy. Na programu závodu byl long distance a technical race.

Štěpána jsme krátce vyzpovídali ihned po dojetí dlouhého závodu na 14 km a jsme rádi, že neměl příliš zmrzlé prsty, aby nám mohl odpovědi vyťukat přes mobil. V den závodu bylo bezvětří a svítilo slunce a Štěpán nastoupil do závodu na nafukovacím paddleboardu 14′ (přeci jen je to autem 1000 km a nafukovačka se lépe převáží).


Rozhovor s jihočechem Štěpánem

Štěpáne, jak tě napadlo, že vyrazíš na GlaGla?
Před rokem a půl jsem viděl video a řekl jsem si, že tam chci.

Co jsi měl na sobě při závodě?
Půjčené vodácké suché kalhoty a bundu. Skvělá volba, protože jsem se devětkrát koupal.

Byla ti zima?
Díky oblečení a počasí vůbec.

Jaký je to pocit startovat s tolika dalšími lidmi na vodě?
Já jsem trochu pan nervóza, takže peklo. Je to jako start Krumlovského maratonu akorát z vody a hrozně dlouhá start-lajna.

Jak se na takový vodě pádluje? Jede to pomaleji? Co na tom bylo jiného než v létě?
Jiné je hlavně to, jak je člověk nabalený, a pak ten počet lidí. Jinak je to stejné.

Jak se ti jelo?

No vzhledem k tomu, že tenhle rok jsem začal chřipkou a před čtyřmi dny jsem se otrávil jídlem, až mě odvezla sanitka do nemocnice, tak moje forma je nic moc. Prvních 5 km jsem trpěl a chtěl to už dojet, tak jsem během nich měl prvních sedm pádů do vody. Ale pak jsem chytil svoje tempo a vzdálenosti mezi jezdci se roztrhaly a já pak spadl už jen dvakrát (moc jsem se zamyslel) – takže poslední dvě třetiny jsem si vážně užil.

Byl sis jistý na otočkách na bójích?
Na takové vzdálenosti nejsou ty otočky nijak ostré, takže pohoda. A první bóji jsem objel velkým obloukem, tam byla velká tlačenice.

Udělal sis tam nějaké paddleboardové známosti?
Na to se teprve chystám.

Pojedeš příště znovu?
Rád bych. Určitě doporučuji. Je to tu nádhera.

Kam vyrážíš teď po závodě?
Asi na jídlo! A veselit se s manželkou. Hodně mě podporuje.

Štěpán skončil na 144. místě v čase 1hod:56min. Gratulujeme! 
Celé výsledky ZDE.

Krátké video od Štěpána

Na závod vyjela i Eva Vrbová, která si nabrnkla partu francouzek a vydala se s nimy na závod na dragon boardu. (Eva druhá zleva). Foto + úvodní foto: archiv GlaGla race, Marie-Paule Rouge-Pullon


Autor článku

Lucie