Přeskočit na obsah

O Mistrovské tituly v paddleboardingu a parapaddleboardingu se bojovalo tři dny na Bezdrevě u Hluboké nad Vltavou. 14-16.7.2023 se sjelo 120 závodníků toužících po vítězství a zvědavých, jak vlastně ta voda rybníku Bezdrev vypadá.

Krátce o tom jihočeském rybníce

Jako rodilá budějčačka i já měla pochybnosti, jelikož mám od dětství zafixované, že na Bezdrev se nejezdí. Z názorů ostatních jihočechů, je patrné, že to mají podobně. Opačné zkušenosti s Bezdrevem má ale pořadatel celé akce Ivan Nestával z Aktivně s vozíkem, který zde trávil celé dětství v jachtařské loděnici a bezdrevskou vodu doslova pil. Ať už máme tento úvod o Bezdrevu u konce – žádného kapra břichem nahoru jsem neviděla (kromě těch vyskakujících nad vodu) a ani jednu sinici. Pozvolné břehy byly písčité a rybniční bahno začínalo až po pár metrech.

Camping Bezdrev je super místo pro pořádání paddleboardové akce. Na břehu je příjemný trávník a všechno je tam na jednom místě, prakticky na pláži. Restaurace se sociály, parkoviště, dětské hřiště a chatky lemují celý protilehlý břeh, takže diváci si mohou vybrat z jakého úhlu se jim líbí sledovat závody.

Můžete vyrazit i na výlet a poznávačku okolí

Paddleboardisté stojící a sedící

Kromě toho, že se zde konalo již šesté Mistrovství ČR v paddleboardingu, které pořádala Česká Federace Stand Up Paddle (ČFSUP), byla tato akce významná i druhým mistrovstvím – v parapaddleboardingu. ČFSUP je svaz, který má mezi svými sporty i paradisciplíny a již čtvrtým rokem je integruje do svých závodů. Při závodech to vypadá pak tak, že například do sprintových rozjížděk paddleboardistů jsou nasazené rozjížďky parapaddleboardistů a disciplíny se prolínají. Prostě „Pádlujeme spolu“, jak znělo motto celého mistrovství nebo #sportjejenomjeden, jak se říká na Českém Paralympijském Výboru.

A kdo jsou teda ti noví mistři?

V pátek odpoledne se jel long distance. Tři kola pro kategorii OPEN a jedno kolo pro děti a Sport. Vzdálenost to byla o trochu delší než na jiných českých závodech, protože je to mistrovství. Z ohlášených 12 km se ale na sport testrech některých závodníků stalo i 13-14 km. Dá se o počasí 30 °C říci, že je pěkné? Mnozí závodníci s tím nesouhlasili. V sobotu při sprintech a para mistrovství (sprint + long distance) bylo počasí ještě horší asi 35°C a v neděli po raním vichru, který vzal všechny stany až na ten federační – registrační, by se dalo říci, že bylo počasí nejhezčí. Teplota byla pod 30 °C a pofukoval mírný větřík a všichni tak v klidu mohli točit bóje technického závodu, který se jel na rozjížďky.

Tituly se rozdávaly pouze v kategoriích a podkategoriích, ve kterých bylo minimálně 5 závodníků. Je to škoda, že tak třeba podkategorie Juniorů a Juniorek neměla své vyhlášení a své Mistry. Nicméně je pravdou, že se tito junioři dostali do hlavního vyhlášení hlavní kategorie OPEN a tak nepřišli zkrátka a dokázali se i nominovat na podzimní Mistrovství Evropy v Dánsku a Mistrovství světa ve Francii.

Celkové výsledky a pořadí v mistrovském hodnocení paddleboardingu najdete ZDE.

Mistr a Mistryně paddleboardingu 2023

Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň) a Iva Dundová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Anna Hyková (Budesport České Budějovice), 1. Iva Dundová, 3. Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

Zleva: 2. Samuel Peška (4SP Team), 1. Ondřej Petrák, 3. Tomáš Grošup (KVS PRaha)

Mistr a Mistryně parapaddleboardingu 2023

Miroslav Šperk (Aktivně s vozíkem) a Jitka Pivarčiová

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 15 let

Antonín Sázavský (JBC SUP Club) a Karolína Uhrová (TJ Kotva Braník Praha)

Zleva: 2. místo Karolína Roubová (TJ Lokomotiva Cheb), 1. Karolína Uhrová, 3. Valerie Soukupová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Jakub Petržílek (Pádlujte.cz Sportovní klub), 1. Antonín Sázavský, 3. Jan Jehlík (HUDY SUP Team/ TJ Sokol Písek)

Mistryně paddleboardingu do 12 let (podkategorie Děti do 15 let)

Pavlína Kaňková (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Alena Hympánová (JBC SUP Club), 1. Pavlína Kaňková (Budesport České Budějovice), 3. Sophia Krátká (Budesport České Budějovice)

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 40 let (podkategorie OPEN)

Jaroslav Soukup (HUDY SUP Team) a Andrea Kämmerer

Zleva: 2. místo Tereza Hulswit Sázavská (JBC SUP Club), 1. Andrea Kämmerer, 3. Kateřina Trdlová (JBC SUP Club)

Zleva: 2. místo Roman Klepáč (TJ Lokomotiva Beroun), 1. Jaroslav Soukup (HUDY SUP Team), 3. Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Mistr paddleboardingu do 50 let (podkategorie OPEN)

Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Michal Brandtner (CKC Turnov), 1. Jan Šrámek, 3. Marek Fiala (TJ Lokomotiva Cheb)


Nechyběla ani zábava a premiéra

Pořadatel Aktivně s vozíkem zaslouží velký potlesk za utvoření celkové atmosféry celé třídenní akce. Kromě speciálního stánku s občerstvením od Hlubockého pivovaru, který sloužil pouze pro závodníky a jejich doprovody, aby nemuseli dlouho čekat na občerstvení a mohli se dál věnovat sportovním výkonům nebo pořádání akce v případě pořadatelů, byl po večerech i kulturní program.

V pátek na pláži při západu slunce se promítal krátký dokument České televize o paddleboardové cestě Martina Zikmunda a jeho trenéra Richarda Wiesnera a dalších parťáků z týmu SK LiveCross Neratovice do Holandska na non-stop závod SUP 11 Cities pod názvem „73 000 záběrů“.

V sobotu pak po vyhlášení 2. dne a titulů Mistrů v parapaddleboardingu připluly od místních rybářů uzené ryby a zahrály dvě kapely Střet a Rambambán.

Komu poděkovat?

K takové velké akci věnujeme i děkovný odstavec dalším partnerům a sponzorům akce. Závodníci dostávali welcome balíčky s produkty od české firmy Akutol, hlavního sponzora celého Českého poháru v paddleboardingu 2023, které byly tentokrát zaměřené na první pomoc při popáleninách a ošetření kůže při spálení i od slunce. K tomu byla trička „Pádlujeme společně“ a také třeba dárková mýdla od Ridente dentální hygieny. Důležitým partnerem pro celou akci byla také Balíkovna České pošty a česká firma Ultina na výrobu vozíčků a parapaddleboardových sedaček pro sportování.

Dospělí závodníci dostali vína Saltini od sponzora oděvní české značky Duell Pride’n’Honour a ti mladší byli odměněni poukazy na vstupy do ZOO Hluboká, Sportovně-relaxačního areálu Hluboká nad Vltavou a MC Donald a praktické ceny od Jihočeského kraje a turistického regionu Jižní Čechy a Budějovicko.

Co dál?

V sobotu 29.7. long distance a sprinty v Neratovicích na SUPNera, krásnej závod v rodinné atmosféře. Ideální i pro prvojezdce vydat se na long distance v kategorii SPORT.

A už si do diářů můžete zarezervovat i tři dny na Jesenici u Chebu. 18-20.8. Finále Českého poháru v paddleboardingu. Program najdete ZDE.

Těšíme se!

Fotogalerie martinhladik.com

Chci koupit paddleboard

Mapa obchodů

O tom nejledovějším a propršeném víkendu se konal parapaddleboardový závod o pohár města Hluboká nad Vltavou. Na druhém ročníku se sešlo třináct závodníků, aby se utkali na středně dlouhé trati nebo na delším sprintu – záleží, jak to, kdo bere – o délce 1 km. Závod pořádal klub Aktivně s vozíkem ve spolupráci s Českou Federací Stand Up Paddle.

Rozdávání startovních čísel hlavním pořadatelem Aktivně s vozíkem – Ivanem Nestávalem

Na přípravě trati se podílel i prezident České Federace Stand Up Paddle – David Raab

Pršelo celý den

Závod byl velmi ovlivněn počasím, o to víc smekáme klobouk před hendikepovanými sportovci, kteří se stoickým klidem nasedli na paddleboardy se speciálně vyvinutou sedačkou pro tento v ČR nový parasport. Atmosféru doplňovaly venkovní hořáky, živá hudba a všudypřítomná dobrá nálada a možná trochu i závěrečná slíbená hostina v místní restauraci.

Na startu se sešli již zkušenější paddleboardoví závodníci, kteří mají za sebou i letošní první mistrovství ČR v paddleboardingu hendikepovaných, ale i úplní nováčci, kteří si na paddleboard sedli až přímo do závodu. Na trati byl stand-up doprovod, a i přes počáteční obavy ze silného proudu kvůli zvýšenému stavu vodní hladiny ve Vltavě, dojeli všichni a nikdo se nekoupal.

Bohdan Dvořák potěžkává pádlo před závodem.

Martin Maverick vybaluje zbraně – pádlo

Jaké byly závody z pohledu závodníků?

Miroslav Šperk

Míro, tohle byly už tvoje třetí paddleboardové závody do poháru, trénuješ na ně mezitím?

Jo, ale na trénování nemám tolik času. Spíš ne.

A cítíš nějaký zlepšení oproti začátkům?

Myslím si že jo, že si člověk víc osvojuje tu techniku. Zvykám si na to prkno, jak se chová.

A jak konkrétně bys popsal to zlepšení techniky při záběru? Co máš ozkoušený, že ti jede?

Na začátku jsem s tím prknem hodně bojoval, protože se mi přetáčelo. Teď už pádluji víc u prkna, víc kolmo pádlem do vody, takže mi to jede víc rovně a já nemusím tak často měnit ruce. A hlavně jsem si osvojil víc otáčky. Naučil jsem se, že lepší je pro mě u otočky pádlovat od špičky, protože tam nejsou ty ploutvičky a nemusím s tím tolik bojovat.

Aha, takže vlastně točíš jako my ve stoje…A na kolik záběrů se tak otočíš třeba na bójce 90°?

No já si myslím, že tak 3 až 5 záběrů včetně dotažení.

A co soupeři? Jak je cítíš? Zlepšili se?

Určitě se zlepšují. Ti, co tady dnes byli… Dnešní závod je tedy specifický tím počasím, protože je velká zima a prší, takže to je možná těžší.

Tak dnes jsi v obou rozjížďkách s přehledem vyhrál…Dáváš do toho všechno, i když víš, že máš dostatečně velký náskok? Otáčíš se někdy, abys zjistil, jak jsou na tom soupeři?

Jo baví mě to, zkouším, co to tělo zvládne. A musím říct, že jsem si dneska docela sáhnul na hranici svých sil. Také jsem se párkrát otočil, abych se ujistil a zároveň zklidnil.


Lucie Dugová

Luci, ty už jsi velmi známá tvář z prostředí para-paddleboardových závodů, účastnila jsi se všech závodů a docela se vždycky umísťuješ na bedně viď?

Jo je to tak, do teď jsem ale sbírala druhá místa a dneska první místo, protože tu není Běla Třebínová. Takže asi tak (smích).

Jak bys zhodnotila vývoj pádlování u tebe? První závody versus technika pádlování dnes?

S technikou jsem se v poslední době posunula díky pravidelným tréninkům na paddleboardu. Mám i trenéra. Řekl mi, co a jak v technice a sám si také vyzkoušel i pádlování v sedačce, aby mi mohl radit.

Tak to je skvělé, že jsi našla trenéra a věnuješ se paddleboardingu pravidelně. Pověz nám víc o tvém tréninkovém plánu.

Trénuju dvakrát týdně se Štěpánem Šulcem ze SUP Port Klubu v Třeboni na rybníku Svět. Sice je tam klidná voda, není tam žádný proud, ale občas když foukne vítr, tak to bohatě stačí…A nastupuješ z pláže?…Nastupuju z pláže, zatím mi pomáhají ostatní, ale plánují mi tam udělat přístup, abych si mohla naskočit sama.

A jak dlouhé máš ty tréninky?

Trénuji tak hodinu, záleží, na co se zrovna chceme zaměřit. Třeba ve čtvrtek jsme trénovali výdrž a dala jsem si pěti kilometrový okruh.

Takže trénuješ už od května?

Ne, trénuji až od srpna. Rozběhlo se to díky Mistrovství ČR v para-paddleboardingu na Veselských pískovnách, kde se to dalo všechno do pohybu…tam sis řekla: Chci porazit Bělu Třebínovou, je to tak?… Ano přesně, chci porazit Bělu Třebínovou, škoda, že tu dneska není. No držím ti pěsti příště, mohlo by se ti to i povést, vzhledem k tomu, že tvůj čas byl o 5 vteřin rychlejší než ten Mírovo v mužích.

A co materiál? Viděla jsem, že jsi dnes závodila, na rozdíl od ostatních, na dlouhém úzkém sporťáku jako v naší hlavní stand-up pohárové kategorii OPEN.

Ano, jezdím teď na nafukovacím paddleboardu délky 14‘ (x 27‘‘). Jezdí se mi na něm dobře a skoro bych řekla, že se mi lépe s ním točí i na bójkách.

A co pádlo, řešili jste délku?

U pádla mi to Štěpán zařízl odhadem, aby mi to nevadilo. Ramena mě z pádlování nebolí.

Jaké máš teda dojmy z dnešního závodu? Ohlížela ses na soupeře?

Neohlížela jsem se vůbec, ale síly mi dneska docházely. Chtělo by to ještě trénovat výdrž. Jeli jsme dvakrát kilometr, a to dá zabrat. Prakticky je to pořádně dlouhý sprint.


Martin „Maverick“ Zikmund

Jaký máš pocit z dnešních závodů Martine? Ty jseš teď taková vyšlá para-paddleboardová hvězda.

Já nevím, jestli vyšlá hvězda, ale je pravda, že tenhle rok se mi poved. Co se týče závodu, tak to že pršelo nám vůbec nevadilo. Protože to bylo fajn. Byla tady úplně jiná voda, než jsem zvyklý a jezdilo se skvěle. Měl jsem také výborný soupeře. První jízdu jsem napálil hned od začátku a chvíli jsem si myslel, že to byla chyba, ale v cíli se ukázalo, že to bylo dobře. Druhou jízdu jsem možná trošičku jel víc na taktiku, abych se úplně neunavil a neodešly mi ruce, protože se teď vracím autem přes celou republiku a čeká mě další program.

A jak ti seděla kilometrová trať?

Já mám rád dlouhé tratě, ten kilometr je pro mě strašně rychlý. Když jsem dojel do cíle, tak v tom momentě jsem měl pocit, že jsem se konečně rozjel a pokračoval bych dál. Pro mě je ideální 9 až 10 kilometrů. Já, když jezdím tréninky, tak jezdím tyto vzdálenosti a snažím se pádlovat hodně na techniku. Víc mi sedí pádlování s dlouhými záběry, ty sprinty a krátká tempa jsou pro mě náročné, protože nechci jen rychle plácat do vody. Snažím se dbát, abych včas vytahoval pádlo z vody – aby to nebylo jako když někdo pádluje na kanoi se záběrem až dozadu. Prostě technika je na paraboardu stejně důležitá jako při stand-up paddleboadringu.

Byl velký rozdíl mezi vodou v přístavu a když jste pak vyjeli na řeku. Byl tam proud?

Proud tam byl trošičku. Nicméně, nám tam občas fouklo, takže v jednom momentě šly vlny ze strany i zepředu. Tam jsem zúročil svoje tréninky na Labi, kde trénuju hodně i proti proudu a ve vlnách od parníků a lodí.

Jak si letos často trénoval?

Trénoval jsem hodně před mistrovstvím, to jsem se snažil být co nejčastěji na vodě. A dnešní závody jsem si přijel hlavně užít a mít zábavu. Říkal jsem si, že odjedu, co odjedu a když z toho bude nějaké umístění, tak to bude super. Od mistrovství jsem se jezdil spíš jen projet a na paddle jsem vzal i svou sedmiletou neteř.

Jakou máš techniku na otočku?

U paraboardu je podle mě hodně důležitý si dobře najet a také si předem prohlédnout trať a rozmístění bójek. Na dnešních závodech byly obě bójky na levou ruku a pokud to člověk najel dobře na té první, tak udělal obrovský oblouk a druhou bóji už nemusel prakticky točit. Mě se to povedlo v obou rozjížďkách, možná jsem najel větší kružnici, ale neztratil jsem na bójích tak rychlost oproti ostatním závodníkům, kteří mířili přímo na bóji. Ale to jsou zkušenosti a myslím, že kluci je naberou velmi brzo.

To bylo trochu vidět i při tom dnešním finiši. Rostou ti soupeři…

Já jsem za ně samozřejmě rád! A doufám, že jich bude přibývat a že přibydou i závody. Třeba pět, šest závodů i s rankingem jako je v SUPu.  

No to jsem zvědavá, jak to dáte do kalendáře, když všichni para sportovci mají ještě spoustu dalších závodů v jiných sportech. Co děláš ty za další sporty?

Hraju parahokej, ten jsem teď teda trochu omezil kvůli situaci ve světě. Běhám extrémní překážkové závody – to jsou všechny ty extrémní věci jako plazení v bahně a podobně. Občas si zahraju i florbal na vozíku, zajezdím na handbiku, a když je možnost a vozík, tak si zahraju i tenis. Ale nejvíc jezdím na paddleboardu, který jsem začal kompenzačně využívat už před třemi roky, abych trénoval na ty extrémní běžecké závody.


Jana Hánová

Jano, co paddleboardové závody?

Já jsem tu dneska poprvé a také poprvé sedím na paddleboardu!

A jak ti to šlo? Radil ti někdo ze začátku?

Ptala jsem se všech, ale před závodem jsem si to nezkoušela. Rovnou až v závodě. Zezačátku jsem se bála, ty otočky jsou poměrně náročné, ale jinak si myslím, že jsem to zvládla docela dobře.

A jaká byla tvoje technika pádlování?

Přehazovala jsem ruce po třech záběrech.

A otočku jsi jela jak?

Tu jsem jela hodně dlouho (smích). Já už jsem se bála tam o ty rybáře potom.

Jak se ti líbilo pádlovat v dešti?

Ono je to vlastně úplně jedno, když už člověk na tý vodě jednou je, tak je stejně mokrej. Takže jsem si to užívala i když prší.

Počítala jsi s tím, že by ses mohla třeba vykoupat?

Počítala, mě by to ani nevadilo. Já se potápím a vodu miluju.

Aha! Co děláš ještě jako další sporty?

Basket, závodně jsem plavala.

A přijedeš na další paddleboardové závody?

Určitě. Najdu si čas i na trénování. Hrozně mě to nadchlo a chtěla bych se to naučit, pořádně osahat otočky.

Výběr z fotogalerie od Aktivně s vozíkem

Kompletní fotogalerie ZDE

Reportáž z paddleboardového klání na Veselských pískovnách o tituly Mistrů ČR v paddleboardingu a parapaddleboardingu pro rok 2020. U Veselí nad Lužnicíc, na Veselské pískovny se sjeli všichni paddleboardoví závodníci z celé republiky. Společně si užít třídenní Mistrovství ČR v paddleboardingu. Kdo se na paddleboardové klání těšil ještě více než Češi, byli polští a němečtí závodníci. Nejhojněji v kategorii dětí do 15 let. Rodiče nezávodili a dělali mladým závodníkům všechnu podporu okolo včetně hlasitého fandění ze břehu.

Paddleboardisté a parapaddleboardisté

Celkem se mistrovství účastnilo na 150 závodníků včetně dvacítky hendikepovaných jezdců. Historicky první parapaddleboardové Mistrovství ČR, pod taktovkou spolku Aktivně s vozíkem. Společné paddleboardové mistrovství #stejnejakovy.

No zkrátka paddleboardisté, kam se podíváš. Závodilo a testovalo se. A koho odradilo uplakané počasí, ten mohl poslouchat něco z dvoudenních DJ setů. Anebo večer při koncertě v kempu na Veselských pískovnách.

Kdo se pyšní titulem Mistra ČR 2020?

V rámci mistrovství se jely tři klasické disciplíny. Sprint, technical race a long distance. Závody spadaly do bodování Českého poháru v paddleboardingu, který pořádá Česká Federace Stand Up Paddle.

Mistrovské tituly se udělovaly v celkovém hodnocení dílčích výsledků ze všech tří disciplín (v overallu). A že bylo dost titulů, které šly sebrat. Hlavní kategorii OPEN vyhrál v mužích Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň). V ženách Kristýna Babiánková (KVS Starboard Praha), oba se dvěma vítězstvími a jedním druhým místem. Kategorii Juniorů opanoval Jan Šesták (Budesport České Budějovice), juniorská dívčí kategorie se nenaplnila. V kategorii Dětí do 15 let se úřadujícími mistry ČR stali Vojtěch Seidenglanz (Budesport České Budějovice) a Karolína Uhrová (Spartak Modřany). Kromě těchto hlavních kategorií se mistrovské tituly udílely také v četných věkových podkategoriích (Masters 40+, Senior 50+, Děti do 12 let, Děti do 9 let). I v kategorii nafukovacích paddleboardů (iSUP), jak někteří říkají titul mistra „pumpiček“.

Týmové závody na megaboardech a dragon boardech

Kromě individuálních závodů se na Veselských pískovnách závodilo i v týmech a klubech. Při týmových závodech se mohli závodníci hlásit do kategorií megaboardů s posádkou do šesti lidí. Kategorie Dragon SUP se čtyřmi závodníky za sebou a kategorie Juniorský team, kterou tvořili minimálně tři dětští závodníci na jednotných tandemových plovácích Aquamarina Super trip.

U všech týmových závodů byla trať stejná – start s rozběhem ze břehu, otočka kolem bóje a doběh do cíle. Zahrnout tyto týmové závody byly dobrým tahem. Pro sebe i pro diváky závodníci předváděli dobré koordinační a technické dovednosti při synchronizovaném pádlování a otočce na bóji. Paddleboardové závody v týmech se v Čechách teprve rozjíždějí. Ale je jasné, že perspektivu mají i z pohledu možného závodění na zahraničních závodech, kde je tato kategorie častá. „Dračí paddleboardy“ mají dokonce své světové mistrovství.

Soutěž klubů

Další podporou týmového ducha bylo vypsání mistrovské soutěže Klubů. Kdy závodníci mohli nezávisle na svých současných stájích utvářet tzv. kluby napříč kategoriemi. Tyto tituly se udílely systémem nejlepších výsledků klubových jezdců a titul pro rok 2020 si odnesl Klub Budesport České Budějovice.

MČR v parapaddleboardingu

Hendikepovaní paddleboardisté si své mistrovské tituly vypádlovali také poctivě. V rámci overallu ze sprintové disciplíny a technical race. Závodilo se nastejno s týmovými závody. A tak měli závodníci sedící na speciálních sedačkách ztížené podmínky v podobě drobného vlnobití od zabírajících týmů na dragon boardech. V důsledku toho bylo třeba zachraňovat jednoho převráceného parazávodníka, kterému přišla vlna z boku. Naštěstí zůstal v klidu a neutopil ani brýle.

Mistři ČR v parapaddleboardingu 2020

V kategorii Vozíčkáři se prvními paddleboardovými mistry stali Miroslav ŠperkBěla Třebínová (Aktivně s vozíkem), kteří jsou jakožto paralympijští medailisté z jiných sportů ztěží porazitelní. A v kategorii Vrozené vady – amputáři zvítězil neratovický závodník Martin Zikmund (SK LiveCross Neratovice) a Lenka Tekalová (Aktivně s vozíkem).

Závodila i amatérská veřejnost

Na závodech nechyběli ani „hobbíci“. Tedy kategorie amatérských paddleboardistů začátečníků nebo těch, kteří nemají čas trénovat, na nafukovacích allroundových prknech do 12‘. A pro ty, kteří se do závodu neodvážili přihlásit, bylo na místě možné si pádlování ve stoje otestovat a vyzkoušet v rámci projektu AQUAMARINA DEMO TOUR, který objíždí české vodní plochy a popularizuje tento vodní sport.

Poděkování

Poděkování patří všem kdo přiložili ruku k dílu, organizátorům a sponzorům i městu Veselí nad Lužnicí – byla to skvělá akce. A jedno poděkování i Luďkovi Lou Mylerovi za podporu a pohostinnost v jeho kulturním „kempu“.

Pozvánka na další štace

Mistrovstvím, ale paddleboardová sezóna v ČR ještě zdaleka nekončí. Závodní seriál Český pohár v paddleboardingu pokračuje regionálními závody v Neratovicích (SUPNera 2020 25-26.7.). V Nymburku (Paddleboard Cup Nymburk 8.8.). Berouně (Paddleboard Race Beroun 15-16.8.).A rozhodující pohárové body se budou také rozdělovat na major závodech 1-2. srpna na Brněnské přehradě (KIBOKO Paddleboardfest Brno) a 22-23. srpna při finále na Vranovské pláži.

Kompletní fotoalbum PÁTEK / SOBOTA / NEDĚLE, fotograf Martin Hladík


Třeboň poprvé uspořádala paddleboardový závod Třeboňská šupina na rybníce Svět. Máme štěstí, že paddleboarding je poměrně individuální sport a že antikoronová hygienická opatření se již rozvolňují. O víkendu se tak mohly uskutečnit první paddleboardové závody tohoto roku. Čtvrtý ročník závodní série Český pohár v paddleboardingu, který pořádá Česká Federace Stand Up Paddle, začal regionálním závodem na jihočeském rybníce Svět v Třeboni. Jak jsme se učili už v přírodopise na základní škole, je tento kraj doslova poset rybníky a kapry z dob Rožmberků. I proto místní pořadatel SUP PORT Klub zvolill tradiční název Třeboňská šupina. 

Natěšeni na začátek sezóny

Na premiéru závodu na pláži rybníka Svět si po dlouhé karanténě a osamoceném pádlování brousily zuby desítky závodníků, kteří dorazili v hojném počtu. Celkem se jich na předzávodním meetingu sešlo 56 ve všech kategoriích. Na jednodenních závodech se jely dvě disciplíny – sprint a technical race. Slunce svítilo a někteří závodníci jeli již bez neoprénových bot, což znamená že léto se blíží. 

Nové kategorie

Oproti minulému roku se v pohárových závodech trochu změnily kategorie a na startovní linii se tak setkají jak závodníci na paddleboardech nafukovacích (podkategorie iSUP), tak na těch pevných (OPEN). Při vyhlašování se nezapomíná ani na podkategorii 40+ Masters, tak kategorii Juniorů do 18 let. Snad se na dalších závodech objeví i více juniorek, které se nejspíše opalují na plážích a závodit se jim nechce.

Dětská kategorie byla zazásobená novými dětskými paddleboardy. Závody byly celkově vydařené  i v kategorii Hobby, kde se nejčastěji objevovali závodníci, kteří s paddleboardingem neměli moc zkušeností, ale šli do toho a úsoěšně. I z řad diváků to vypadá, že se podařilo nastartovat třeboňské paddleboardové hnízdo. Až se ještě více oteplí, tak všichni dorazí na Svět přihlásit do dětského oddílu své ratolesti nebo si jen půjčit paddleboard. Vychutnat si největší jihočeský rybník. 

Covidu navzdory

Ohlasy na Třeboňskou šupinu ještě stále pulsují sociálními sítěmi. I díky tomu, že jsme nejspíš první zemí, které se v korona době podařilo uspořádat závody. Závod to byl tak doslova světový, když nadšenci světových rankingů započítali výsledky z Třeboně a čeští jezdci se tak objevili na předních místech vedle ostřílených elitních závodníků. Snad to již nebude dlouho trvat a paddleboardová scéna se znovu rozpádlluje. Zatím mají zahraniční paddleboardisté i surfaři smůlu a jsou odkázáni na workouty doma v pokoji. Ale i tady se již opatření uvolňují a paddleboardisté mohou na vodu alespoň individuálně.

Celosvětové „závodění“ se tak do této doby provozovalo virtuální formou přes sport testery a hodinky jednotlivých jezdců. A zveřejňováním výsledků na Facebooku.

Výsledky technický závod

Kategorie OPEN MUŽI   Pořadí
TomGrošup1990KVS Praha1
OndřejPetrák1993TJ Prazdroj Plzeň2
TomášVaněček1986BUDESPORT ČB3
Kategorie OPEN ŽENY   Pořadí
KristýnaBabiánková2001KVS Praha1
AnnaHyková2005BUDESPORT ČB2
RadkaLaryšová1978SK Livecross3
Kategorie HOBBY MUŽI    Pořadí
MiroslavSeidenglanz1978BUDESPORT ČB1
JanLojík1978 2
VáclavNovák1992 3
Kategorie HOBBY ŽENY    Pořadí
DitaGóralczyk1976Lokomotiva Beroun1
EditaRanftlová1988 2
KateřinaMoslerová1993 3
Kategorie DĚTI chlapci    Pořadí
VojtaSeidenglanz2005BUDESPORT ČB1
VojtěchPrüher2006SK Vodní slalom ČB2
MatyášSoukup20084S3
Kategorie DĚTI dívky   Pořadí
ValérieSoukupová20104S1
MarkétaSeidenglanzová2008BUDESPORT ČB2
AnnaŠestáková2009BUDESPORT ČB3

Celé výsledky zde

Fotogalerie – Highlight Třeboňská šupina by SUP PORT Klub

Celá fotogalerie zde  


Ledový závod ve francouzských Alpách Gla Gla race už si vydobyl cestu do „bucket listu“ nejednoho paddleboardisty. Pádlování v zimě. Někdo se tam vrací pravidelně, někomu stačí jednou.

Česká účast

V sobotu 18. ledna se na starovní lajnu zimního závodu GlaGla Race postavil s šesti sty dalšími závodníky i jihočech Štěpán Šulc z třeboňského paddleboardového klubu SUP Port. Na sedmý ročník tohoto stále populárnějšího závodu přijela i světová špička Titouan Puyo (FR), Ty Judson (AUS), Leo Nika (IT), Tom Auber (FR), Normen Weber (DE) a z žen Soni Hönscheid (DE), Fiona Wylde (USA) nebo Olivia Piana (FR). Teplota vzduchu (1-6°C) ani teplota vody (6°C) nikoho nezastrašila, někteří závodníci dokonce přijeli s předstihem a kromě paddleboardování si užívali i bílé běžkařské stopy ve francouzských Alpách u jezera Annecy. Na programu závodu byl long distance a technical race.

Štěpána jsme krátce vyzpovídali ihned po dojetí dlouhého závodu na 14 km a jsme rádi, že neměl příliš zmrzlé prsty, aby nám mohl odpovědi vyťukat přes mobil. V den závodu bylo bezvětří a svítilo slunce a Štěpán nastoupil do závodu na nafukovacím paddleboardu 14′ (přeci jen je to autem 1000 km a nafukovačka se lépe převáží).


Rozhovor s jihočechem Štěpánem

Štěpáne, jak tě napadlo, že vyrazíš na GlaGla?
Před rokem a půl jsem viděl video a řekl jsem si, že tam chci.

Co jsi měl na sobě při závodě?
Půjčené vodácké suché kalhoty a bundu. Skvělá volba, protože jsem se devětkrát koupal.

Byla ti zima?
Díky oblečení a počasí vůbec.

Jaký je to pocit startovat s tolika dalšími lidmi na vodě?
Já jsem trochu pan nervóza, takže peklo. Je to jako start Krumlovského maratonu akorát z vody a hrozně dlouhá start-lajna.

Jak se na takový vodě pádluje? Jede to pomaleji? Co na tom bylo jiného než v létě?
Jiné je hlavně to, jak je člověk nabalený, a pak ten počet lidí. Jinak je to stejné.

Jak se ti jelo?

No vzhledem k tomu, že tenhle rok jsem začal chřipkou a před čtyřmi dny jsem se otrávil jídlem, až mě odvezla sanitka do nemocnice, tak moje forma je nic moc. Prvních 5 km jsem trpěl a chtěl to už dojet, tak jsem během nich měl prvních sedm pádů do vody. Ale pak jsem chytil svoje tempo a vzdálenosti mezi jezdci se roztrhaly a já pak spadl už jen dvakrát (moc jsem se zamyslel) – takže poslední dvě třetiny jsem si vážně užil.

Byl sis jistý na otočkách na bójích?
Na takové vzdálenosti nejsou ty otočky nijak ostré, takže pohoda. A první bóji jsem objel velkým obloukem, tam byla velká tlačenice.

Udělal sis tam nějaké paddleboardové známosti?
Na to se teprve chystám.

Pojedeš příště znovu?
Rád bych. Určitě doporučuji. Je to tu nádhera.

Kam vyrážíš teď po závodě?
Asi na jídlo! A veselit se s manželkou. Hodně mě podporuje.

Štěpán skončil na 144. místě v čase 1hod:56min. Gratulujeme! 
Celé výsledky ZDE.

Krátké video od Štěpána

Na závod vyjela i Eva Vrbová, která si nabrnkla partu francouzek a vydala se s nimy na závod na dragon boardu. (Eva druhá zleva). Foto + úvodní foto: archiv GlaGla race, Marie-Paule Rouge-Pullon


O víkendu 12.-13. října se v jižních Čechách v Českém Krumlově uskutečnil poslední seriálový závod 2. ročníku paddleboardingového Českého poháru ČFSUP 2018 v rámci 16. ročníku Krumlovského vodáckého maratonu, který byl letos zařazen i do světové série Regional Paddle League za účasti šéfa této série Australana Chrise Parkera, se kterým jsme také udělali rozhovor o tom, jaké to je sjíždět krumlovské šlajsny.

Foto credit: Krumlovský Vodácký Maraton

Kultovní říční maraton

Velká vodácká akce, kterou si málokdo nechá ujít, se i díky slunečnému počasí a příznivým teplotám vzduchu i vody velmi vydařila. Podle statistik závodu se do letošního ročníku přihlásilo 167 padleboardistů z celkového počtu 1293 závodníků (765 posádek). Kromě kategorie paddleboardistů se na trase 25 km říčního maratonu po řece Vltavě potkáte i s dalšími kategoriemi a variantami kajaků, kanoí, raftů a pramic.

V závodě se objevila jak pevná carbonová prkna, tak sportovní a hobby nafukovací plováky. Zúčastnilo se dokonce i pět posádek mega padleboardů – megaboardů. Pro příští rok na startovní linii už snad chybí jen týmový dračí paddleboard – dragon board – anebo prone kategorie, při které závodník leží nebo klečí a pádluje rukama.

Sprinty u Jelení lávky přes jez

Vše začalo pátečními sprinty, které se jely v centru patřičně turisty zaplněného historického UNESCO města Český Krumlov. Přibližně 200m sprint v nejznámějším krumlovském meandru se „špetkou“ adrenalinu v podobě jezu Jelení lávka nenechal své diváky nudit. Kromě vypjatých sportovních výkonů se diváci v případě paddleboardistů mohli pobavit i nad ztrátou stability a následným pádem do vody. Naštěstí   bylo teplo a také dost vody.

Výsledky sprintů SUP ženy/ muži:

  1. místo Hanna Leni Krah (Infinity) / Tomáš Vaněček (BUDE SPORT České Budějovice)
  2. místo Lucie Fialová (NSP.CZ) / Chris Parker (The Paddle League)
  3. místo Michaela Dvořáková (Vyšší Brod) / Tomáš Grošup (Indiana) 

Dlouhý závod

Druhý den v sobotu v dopoledních hodinách se všichni SUPeři sešli na společném startu maratonu v Rožmberku nad Vltavou. Chopili se boardů a pádel a za zvuku sirény vyběhli vstříc vltavskému proudu a 25 kilometrům pádlování. Pro ty, kteří Krumlovský maraton berou jako závod, to byla otázka dvou hodin. A pro ty, kteří se chtějí kochat i okolní přírodou a užít si řeku Vltavu za průtoku 20 kubíků za sekundu, to byla vyjížďka na 2,5 až 3,5 hodiny v krásném sobotním dopoledni.

Masový start z louky a přeběh

Po masovém startu, při kterém jsou SUPerům v patách také rafťáci, a prvních divokých meandrech, které smočí nejednoho závodníka, následuje 14 kilometrů pádlování směrem k přeběhu na Pískárnách. Závodník zde musí vylézt z vody a s pádlem a paddleboardem v ruce běžet asi 150 metrů zpátky do řeky. Nutno poznamenat, že tento přeběh je pro mnohé příjemným, jelikož se zde nachází dostatek občerstvení a také povzbudivé fandění přihlížejících. Odsud startuje i kratší juniorský závod. Za přeběhem už víte, že jste za polovinou a že se blíží ta „zábavnější“ část, ve které na vás čeká šest jezů a další občerstvení v cíli.

Sekce jezy

Zhruba po čtyřech kilometrech se před vámi objeví první poměrně poklidný jez u papírny ve Větřní. Většina jezdců ho jezdí vkleče. Za další kilometr na vás čeká jez pod Papouščí skálou – obávaný Parrot rock weir – ve kterém, když si špatně najedete, vás obrátí spodní vlna. Je to celkem osvěžení po tolika kilometrech pádlování. Než se stačíte oklepat už jste před dřevěnou „šoupačkou“ rampou zvanou Rechle, která se postará o ty, kteří ještě zůstali suší.

To už jste na začátku města Český Krumlov a víte, že za 30 minut budete v cíli. Čtvrtý jez je poměrně neškodně vypadající Lira, který ale umí občas kousnout. Modří vědí. Každý, kdo dopádluje až sem, už má prakticky mentálně vyhráno. Zbývají dva poměrně slušné jezy přímo v centru města – Mrázkův mlýn a poslední královský, který jedou všichni SUPeři vestoje Jelení lávka.

Od této chvíle už se můžete usmívat do objektivů čínských turistů a těšit se na jablka, sušenky a guláš v pivovarských zahradách v cíli, kde je program pro rodiny s dětmi a později i slavnostní vyhlášení. Toto všechno můžete zažít na legendárním Krumlovském vodáckém maratonu pod heslem „Get your heart racing!“

Výsledky maratonu SUP ženy/ muži:

  1. místo Hanna Leni Krah (Infinity) / Martin Novák (SK Vltava Český Krumlov)
  2. místo Lucie Fialová (NSP.CZ) / Tomáš Vaněček (BUDE SPORT České Budějovice)
  3. místo Kateřina Kuchyňková (KIBOKO) / Tomáš Grošup (Indiana)

Výsledky maratonu SUP veteráni:

  1. Jaroslav Soukup (4S)
  2. David Raab (NSP.CZ)
  3. Patrik Hrdina (Starboard)

Po závodě se také sečetly finální body 2. ročníku Českého poháru v paddleboardingu, které přinesly nové celkové Vítěze Ondřeje Petráka (TJ Prazdroj Plzeň) a Lucii Fialovou (NSP.cz)

Celé výsledky a oficiální fotografie najdete zde

Oficiální aftermovie z Krumlovského vodáckého maratonu 2018