Přeskočit na obsah

O první červnovém víkendu projelo bránou Campu Borný u Máchova jezera na desítky aut. Většina z nich měla na střeše dlouhé…lodě v obalech? Omyl, carbonové paddleboardy! To se již po šesté sjížděli na závody Českého poháru v paddleboardingu závodníci z celé republiky i z Německa poměřit své síly na oblíbený spot písečné pláže u půjčovny Windsurfing Mácháč.

Předpověď počasí vypadala slibně. A i když na Mácháči hlásili vítr, závodníci byli spokojení, protože tak silný jako byl o dva týdny dříve v Praze na Hostivaři zase nebyl.

Kdo na závody jezdí?

Závody byly jako všechny, které pořádá Česká Federace Stand Up Paddle, otevřené i pro veřejnost. To znamená, že se do nich může přihlásit kdokoliv i člověk z pláže, který ještě na paddleboardu nestál. Pro každého jezdce je zde ta správná kategorie. Hobby pro začátečníky a závodníky na karatších a širších nafukovacích paddleboardech do délky 12‘. Kategorie dětí do 15 let včetně dalších věkových podkategorií do 12 a do 9 let. Dokonce i kategorie pro čtyřčlenné skupinky na týmovém dragon paddleboardu, kde stojí čtyři jezdci za sebou. Tyto paddleboardy jsou k zapůjčení na každém závodě od obchodu Snowboardel. Stačí dát dohromady čtyři lidi z nichž jeden bude žena nebo dítě, vymslet si jméno a vyrazit na 4 km dlouhou trať společně s ostatními. Stejně tak to udělala posádka Color Music Radia a pod názvem SUP Maniacs si užili slunečný long distance. Do závodu se přihlásil i para-paddleboardista Martin Zikmund, který trénuje na svojí podzimní misi #73000zaberu na non-stop závod 11 Cities na 220 km (psali jsme) společně se svými kolegy z paddleboardového oddílu SK Livecross z Neratovic.

V hlavní kategorii OPEN se pak utkávají od juniorů až po seniory ti závodníci, kteří si přijeli pro body do českého i světového žebříčku SUP World Ranking a vítězné bedny. Jsou to ti, kteří nejčastěji jezdí na pevných paddleboardech, i když i v rámci tohoto pole existuje podkategorie iSUP (nafukovaček).

Co k tomu ještě dodat?

Paddleboarding je sport! Ideální pro mládež. Na tomto závodě se ukázala sílící kategorie dětí a juniorů – dívek i chlapců), kteří se odvážně pouštějí mezi dospělé, aby nasbírali závodní zkušenosti, a přitom ještě jich většinu nechali za sebou. Na Mácháči předvedl skvělé výkony budějovický závodník Matyáš Soukup (14 let), který se na sprintu a v technickém závodě umístil v hlavní kategorii mužů na 8.místě a nechal za sebou i juniory z Německa, kteří se na našich závodech také s oblibou připravují na větší závody v zahraničí.

A taky, že máme Mácháč opravdu rádi pro jeho klidnou atmosféru s nádechem zahraniční dovolené u moře. A teď už necháme mluvit fotky, o které se opět postaral martinhladik.com.

Výsledky ze závodů v disciplínách sprint, technical race a long distance najdete ZDE a kompletní fotogalerii ZDE.

Aby se Paddle Fest Mácháč uskutečnil, si přáli snad všichni závodníci napříč republikou. Do posledních dní před závodem nás vládní a hygienická opatření držela v napětí, zda se závody konat budou nebo zda se u nich objeví poznámka „přesunuto na další rok“. Nakonec se s tím pořadatelský tým z České Federace Stand Up Paddle vypořádal postavením covidového stanu navíc a mohlo se závodit.

Venkovní akce covid-free, přijeli i Němci

Na startu se za závodní víkend Českého poháru v paddleboardingu sešlo 92 startujících včetně zahraničních závodníků z Německa, kteří si oblíbili formát a organizaci českých závodů a úspěšně míchají s celkovým pořadím obzvláště v dětských kategoriích. Podmínky byly opět silné – obzvláště při long distance a technickém závodě foukal velmi silný vítr, který prověřil vůli a koncentraci nejednoho závodníka. Ale nikoho to neodradilo a naopak si náročnost závodů všichni užívali. 

Největším překvapením pro závodníky horních příček celkového pořadí z minulého roku byla startovní čísla s vlastním jménem. A tato čísla jsou výzvou pro ostatní i na letošní rok.  Další novinkou a velkou pozornost, obzvláště mladších ročníků, na sebe strhla i vodní překážková dráha GLADIATOR DEMO SUP RACE. Od pátku na nafouknutých překážkách dováděly především děti, ale v neděli po odstartování zábavných závodů prověřujících dovednosti a ovládání boardů se ukázalo, že i přes dětskou hbitost na dráze vyčnívali zkušenější jezdci, kteří sice nejsou tak mrštní, ale také příliš nepadají do vody a tím šetří konečný čas. Tyto zábavné závody jsou naplánované i na MČR a Finále Českého poháru v paddleboardingu a zúčastnit se jich může kdokoliv.

Na závodě nechyběly ani týmové paddleboardy a v kategorii Dragon SUP race se zúčastnilo několik týmů na sprintové trati.

Mezi stálicemi vítězných pódií jako jsou Iva Dundová, Anna Hyková, Ondřej Petrák, Matyáš Soukup, si trofeje odnesli i němečtí závodníci z týmu Havel racers. Kompletní výsledky najdete ZDE.

Dalším závodem je 27.6. nedělní Snowboardel Paddle Fest Praha na Džbáně se sprintem a long distancem a následuje 17.7. JBC SUP Race v Jablonci nad Nisou.

FOTOGALERIE

archiv ČFSUP, fotograf martinhladik.com

Kompletní fotogalerii ze soboty najdete ZDE
Kompletní fotogalerii z neděle najdete ZDE

Počasí není v těchto dnech ještě plně ustálené a letní, ale závodících paddleboardistů se i přes předpověď větru a přeháněk sešlo na startovní linii sto tři, což bylo po další vlně rozvolnění anti-covid opatření akorát pro uspořádání venkovní sportovní akce do tři sta lidí včetně diváků a příchozích na doprovodný program celého paddleboardového víkendu.

Čtrvtý ročník na Mácháči

Již počtvrté hostila písečná pláž v kempu Borný vedle půjčovny Windsurfing Mácháč závod série Český pohár v paddleboardingu, který pořádá Česká Federace Stand Up Paddle a i tento rok přinesla něco nového. Návštěvníci si zde mohli vyzkoušet nafukovací i pevné – karbonové paddleboardy různých značek. Od hobby paddleboardů, které předvádí s celorepublikovou roadshow AQUA MARINA DEMO TOUR, přes závodní pevné paddleboardy značky NSP a SIC. Velkou senzací však byly dětské paddleboardy značky Gladiator, které od letoška zaplnili i český trh v základních čtyřech velikostech pro nejmenší děti 8‘ a 9‘ stop dlouhých, přes dětské sportovnější nafukovací modely Gladiator 10‘6‘‘ a 11‘6‘‘. Tyto paddleboardy jsou na pohárových závodech k zapůjčení pro mladé závodníky zdarma ke startovnému 100 Kč na den. Na zkušenější mladé závodníky však čekalo ještě větší lákadlo a to v podobě karbonových paddleboardů značky SIC model Youth 12‘6‘‘, které testoval i nadějný dvanáctiletý jezdec Matyáš Soukup.

Matyáš Soukup na karbonovém paddleboardu SIC 12’6“.

Dětské nafukovací paddleboardy Gladiator 10’6“ a 11’6“.

Ze zajímavostí a paddleboardových doplňků a sportovních crossoverů zde byla možnost vyzkoušet jízdu na wingu a foil wingu nebo windSUPu od stánku Snowboardel. Při větrných podmínkách, které o víkendu na Máchově jezeře panovaly to byla i akční volba. A na koho to bylo moc akce, mohl zvolit hodinovou lekci paddleboard jógy od Diwali Yoga Praha pod vedením hyper ohebné a zkušené lektorky Nely.

Paddleboard jóga s Nelou z Diwali jóga.

Lukáš Kasík ze Snowboardelu na wing foilu od Duotone.

Co se týče samotných závodních disciplín, složení bylo klasické – víkendový trojboj dynamického sprintu, technického technical race a vytrvalostního long distance. Netradiční a pro závodníky nové bylo akorát jejich poskládání za sebou. V sobotu se začínalo klasicky sprintovými rozjížďkami, které byly v některých momentech velmi obtížné zvláště pro kategorii Dětí do 15 let, kdy silné poryvy větru i na vzdálenosti sto metrů od břehu dokázaly odfouknout nejmladší sedmileté závodníky mimo bóji a musel zasahovat doprovodný člun. Nicméně je to neodradilo a většina z nich úspěšně zdolala všechny tři rozjížďky, za což si může body přičíst i použití správně velkého dětského materiálu. V kategorii Hobby se ukázalo na tomto závodě plno nových tváří, které se rozhodly že poprvé vyzkouší paddleboardové závodění a zejména v kategorii žen zabodovaly i na stupních vítězů. Nejpočetnější kategorie OPEN čítala v mužích na 40 závodníků a jejich rozjížďky už podléhaly vyřazovacímu systému a postupů do finále. Velkým překvapením byli stupně vítězů oproti „standardním“ umístěním. Velkou formu při sprintu ukázal Jan Vlček (Starboard), který vzal zlato, na druhém místě se umístil Tomáš Grošup (Indiana), který je jindy touhle dobou spíše na závodech v zahraničí a na bronzovou příčku se dostal master David Raab (NSP). V kategorii žen byly výsledky také velmi zajímavé. Na zlato si s přehledem sáhla silná závodnice Kristýna Babiánková (Starboard), ovšem na druhém místě nečekaně zabodovala Kristýna Zemčíková na nafukovacím prkně Shark a za ní další paddleboardistka se silným potenciálem pouze patnáctiletá juniorka Anna Hyková (NSP).

Sobota

Odpoledne se namísto doposud zaběhlé sobotní disciplíny technical race ovšem jel long distance. Závodníci byli dostatečně rozpumpovaní sprintováním a tak mohli vyrazit společně z jedné lajny startem z vody na desetikilometrovou trať. Asi nejnapínavější a nejvíce adrenalinovou podívanou předvedli OPEN muži při boji o první místo mezi Tomášem Grošupem a Ondrou Petrákem (NSP). Doslova o prsa zvítězil i přes brzké seskočení z boardu a obtížnějším finišovém doběhu mělčinou na pláž Tomáš Grošup. Kategorie Děti a Hobby předvedly své výkony na rozfoukané vodě Máchova jezera na trati tří kilometrů.

Neděle

Nedělní část závodů byla opravdu pro zocelené paddleboardisty. Ti, kteří odolali fyzické únavě ze soboty v kombinaci s psychickým nátlakem dopoledního deště, se vydali na několik kol technického závodu a patří jim náš obdiv. I když je fakt, že paddleboardistovi by při této disciplíně, která je plná točení na bójích a přeběhů nějaký déšť vadit neměl. Je totiž velká pravděpodobnost, že mokrý stejně bude dříve nebo později.

Fotogalerie a kam dál?

Další paddleboardové závody se uskuteční za čtrnáct dní v Praze na koupališti Džbán na Major pohárovém závodě SNOWBOARDEL PADDLE FEST PRAHA. Uvidíme se? Aloha!

Kompletní výsledky najdete na webu ČFSUP zde.

Kompletní fotogalerii z víkendu najdete zde.

Highlight video od Pádlujte.cz 

První červnový víkend oslavili všichni příznivci paddleboardingu na pláži v Kempu Borný ve Starých Splavech. Již třetí ročník tohoto paddleboardového festivalu zaznamenal rekord v počtu závodníků i zájemců naučit se jízdu na plovoucích deskách. Na dvoudenní akci Českého poháru v paddleboardingu 2019 se na startovní čáře sobotního sprintu a technického závodu potkalo sedmdesát závodníků a při nedělním vytrvalostním závodě šedesát závodníků včetně dětí, které měli závod zkrácený. Závodu se účastnili jak závodníci zkušení v kategorii Elite, tak závodníci méně zkušení nebo i ti, kteří na paddleboardu stáli poprvé v kategorii Hobby.

Závody i festival pro volně příchozí

Skvělou atmosféru vytvářeli nejen návštěvníci, ale také pohostinost místní party kolem půjčovny Windsurfing Mácháč a letní počasí, které panovalo po celý víkend. Opalovací krémy byly nedostatkovým „zbožím“. Jako na každém pohárovém závodě pořádaném Českou Federací Stand Up Paddle bylo možné se utkat se soupeři ve třech disciplínách – krátkém sprintu, technickém závodě kolem bójí (technical race) a vytrvalostním závodě (long distance). Mimo závodění se úlohy paddleboardového festivalování zhostil instruktorský tým AQUAMARINA DEMO TOUR, který navštěvuje všechna místa u vody po celé České republice a učí zájemce, jak se postavit na paddleboard a jak pádlovat.

SPRINT

V sobotu kolem oběda odstartovalo sprintové šílenství na 200 metrů s otočkou kolem jedné bóje. Jako první odstartovali děti do 14 let a na dětských paddleboardových prknech předvedly, že své sportovní náčiní naprosto ovládají. Největší adrenalin z pohledu diváka se odehrával v zápolení kategorií muži Sport a muži Elite, které byly nejpočetnější a závodníci do všech třech sprintových rozjížděk nastoupili s velkým nasazením. 

TECHNICKÝ ZÁVOD

Po odpočinku od sprintování se na předzávodním meetingu setkali opět všichni závodníci, aby si vyslechli výklad trati technického závodu, který spočívá v jízdních dovednostech při ovládání paddleboardu. Technical race se skládá z plážového startu, při kterém se závodník rozběhne z pláže do vody, hodí paddleboard na vodu a v běhu naskakuje na board. Tyto manévry opakuje při přeběhu do dalšího kola a potom co na trati otočil napravo a nalevo několik bójí. Manévrování s paddleboardem na otočkách má svá pravidla, která si hravě osvojí každý závodník a závod zvládají i úplní nováčci v kategorii Hobby. Navíc tento víkend byl pád do vody na bójce přímo lákavý kvůli opravdu letním teplotám.

VYTRVALOSTNÍ ZÁVOD

Po večerní plážové párty s grilováním, ohněm a muzikkou přímo na pláži se závodníci sešli ve velmi hojném počtu i na nedělní start vytrvalostního závodu, který jela kategorie Elite na 10 km, kategorie Sport a Junioři na 5 km a také kategorie dětí na 2 km. I když umístění závodu bylo pro oko lahodivé a závodníci si mohli užívat krásné přírodní scenérie Máchova jezera, byl pro mnohé závod velmi náročný především z důvodu krásného letního počasí a psychického souboje zda podávat sportovní výkon nebo úmyslně skočit do vody pro osvěžení. Long distance je královskou disciplínou v paddleboardingu, která prověří fyzickou i mentální odolnost každého závodníka a na Mácháči se sešli opravdu odhodlaní závodníci.

VÝSLEDKY ZE ZÁVODŮ ZDE

CELÁ FOTOGALERIE