Přeskočit na obsah

Peniche, hodinu od Lisabonu, meka surfařů, nekonečné množství spotů a roztomilé městečko s rybí továrnou, tradiční paličkovanou krajkou a Pastel de Nata. V týdnu od 14.-21. října to všechno poznávají i čeští paddleboardisté, kteří po mistrovství světa ve Francii pokračují v oceánském šampionátění. Zážitky se rýsují silné. Stejně jako předpověď počasí, kdy po řadě horkých dnů přicházejí ty první podzimní a organizátoři vymýšlejí plány B a plány C, aby závodníci přes těžké povětrnostní podmínky dokázali bezpečně odzávodit o tituly Mistrů Evropy. Celé mistrovství se přesouvá z pláže Praia do Molhe Leste na Baleal, kde se dá ještě dál variovat dle aktuálních podmínek. Tento úvod píši v sobotu večer po stále ještě krásném letním dni 22°C, skoro bezvětří… Co přinese zítřek?

Oficiální FB mistrovství ZDE

Změna programu: SPRINT 16.10., pondělí, 15:00
Technical race 21.10., sobota

Foto: Paddleboardguru, Jarda Soukup, ESF Miguel Sacramento

Poslední aktualizace: 21.10. 22:30 – rolujte dolu, chronologicky řazeno

Cesta do Peniche

Alternátor 2 a další veselé řidičské příhody

Ve Francii se alternátorům nedaří, a tak tu máme opakovaný vtip. Tentokrát postihl Tomáše Grošupa, který při svém plánu tréninkového roadtripu až do Peniche skončil kousek pod Bordeaux. Alternátor mu přivezli z Čech Jarda s Honzou, kteří se ujali transportu paddleboardů pro náš tým na cestě dlouhé 2800 km a přes Bordeaux jeli. Tahle dvojka žádné trable ale naštěstí neměla a o dva dny později už nás zásobovala fotkami z pláže a historkami ze SUP surfování, kterému tu oba propadli.

Ženská část výpravy – Iva Dundová, Anna Hyková a já jako opět vedoucí výpravy, navíc s tříletou asistentkou, se po leteckých zpožděních pro jistotu nedostala k žádnému autu. Půjčovna nám nechtěla vydat auto kvůli kreditní kartě, která se jim zdála málo kreditní a tak jsme na krásném lisabonském letišti zůstali ještě asi další tři hodiny navíc. Iva to ale vyřešila, a dokonce jsme tak stihly podstatnou část manažerského předzávodního meetingu. Prostě to nakonec klaplo jako vždycky. Obrigado!

Zahajovací ceremonie a první den

Mistrovství Evropy se účastní 20 zemí. Česká republika je na své evropské výpravě poprvé jako čerstvý člen European Surfing Federation (ESF). ESF pořádá mistrovství Evropy v paddleboardingu, surfingu dospělých i juniorů a bodyboardingu.

Podle abecedy jsme v průvodním štrůdlu hned na začátku. Belgie ještě nedorazila a tak pochodujeme asi 600 metrů z baleálského ostrova silničkou na sypání písků. Vlajku nese Anička a český písek z Bezdreva sype Iva. Kluci Tomáš s Ondrou s námi ještě nejsou. Společnou fotku nám pořizuje moje dítě, které už zvládá vyfotit, co se mu ukáže a nenechá prsty v objektivu. Teda občas. Dáváme si oběd a vyráží se na vodu. Je docela kumšt vybrat pravou nebo levou pláž a hlavně se dostat za první vlny, na kterých jsou vyhřadovaní začínající surfaři. Ale oceán je velký a tak si naše závodnice odjely svůj první trénink, než to přijde.

Fotogalerie: PBGR, město Peniche, ESF Miguel Sacramento photo


Rybí bodanec od Weever fish/ Spider fish

Už máme za sebou i první situaci. Honza při SUP surfování na něco šlápl a to ho bodlo. Když jsem ho potkala s třesoucí se mírně oteklou, červenou a horkou nohou, odhodlaného, že to rozchodí, šli jsme najít pomoc. Identifikovali to jako bodnutí od weever fish a přinesli mu hodně horkou vodu s octem, aby si to v ní 10 minut namáčel. Kouzla!


Vlny se zvedají, line-upy houstnou

Druhý den se na severní pláži Baleal dále jezdily SUP surfové závody a o pár metrů vedle se surfovalo a trénovalo. Vyjela jsem s Aničkou a Ivou na trénink. Houpalo to ze dvou směrů a do toho na nás pršelo. Pláž je zde dlouho mělká a na prvních tři vlny jsou obsazené surfaři. Prokličkovaly jsme a bylo mi jasné, že stejný proces bude následovat při vystupování. Anička si hrála ve vlnách a byla trochu zklamaná, že nemůže dojíždět až na břeh. Takže to byl spíš trénink na vystupování z vln. Ten se ale v případě technického závodu také hodí.

Dnes večer také přijedou oba závodníci, Tomáš s Ondrou, a náš tým bude kompletní.

Co je však mírně znepokojující je nejistota nebo spíše nepřízeň počasí. Úterní sprinty přesunuli na zítra – tedy na pondělí a během tří hodin odpoledne se odzávodí všechny rozjížďky. Úterý je pro velkou nepřízeň počasí a 5-6metrové vlny zrušené. Snad se dočkáme středečního long distance a čtvrtek bude s největší pravděpodobností další odpočinkový den.

Honza má u sebe 6 ks Pastel de Nata a Iva 3 ks. Já jsem ještě nestihla ochutnat.

Pastel de nata jsou portugalské koláčky plněné žloutkovým krémem. Připravují se z košíčků z listového těsta, které se naplní směsí připravené z mléka či smetany, vaječných žloutků, mouky, cukru, vanilkového extraktu a skořice. Portugalské koláčky byly poprvé připravovány v 19. století v Lisabonské čtvrti Santa Maria de Belém.

Wikipedie

Sprinty

Dobré rozhodnutí organizátorů přesunout sprinty na pondělní odpoledne po SUP surfingu přineslo jetelné moře se dvěmi úvodními vlnami. Počasí ještě drželo, jen se zvedl vítr. Sprint byl s výběhem ze břehu, 100 m k bóji a 100m zpět. Podle toho jak vyšel set, byly i vlny v závěrečném dojezdu na pláž. Rozjížďky byly nejpreve eliminační po 3-4 závodnících (18 mužů, 16 žen, do 10 juniorů a 10 juniorek) s postupovým klíčem 50% a víc. Naši závodníci se vystřídali o jedno prkno NSP Puma 14’x23“ a Grošák jel na svém Starboard Allstaru 14’x21,75“. Úvodní vlny zvládli všichni dobře, bylo to zkrátka příznivější než v úvodním shorebreaku na mistrovství světa ve Francii.

Těžký postup do dalších rozjížďek

Postoupit do dalších rozjížděk bylo ale těžké i když ne nemožné. Tomáš to měl nejtěžší – jel úvodní rozjezd s italem Davidem Alpinem a dánem Christianem Andersenem. Ondra měl šanci větší, porazit jednoho Dána, ten mu ale po překonání úvodních vln odjel. Ještě druhá šance se naskytla po otočce na bóji, kdy se mohl Ondra svézt s vlnou a Jeppesena dotáhnout, ale bohužel to nevyšlo.

Iva měla také naději. Sice startovala s čerstvou mistryní světa Mélanie Lafenetre, ale další neznámou byly dvě Portugalsky v rozjížďce. Po startu obě Portugalky smetla první vlna a Iva se ocitla na druhé pozici, ale bohužel nachvíli. Asi nervozita z rýsující se šance ovlivnila její soustředění a spadla na druhé vlně. I tak byla ještě stále na 3. pozici a mohl rozhodnout swell do cíle. Ale na bójce se vykoupala podruhé a vyhlídky byly zmařené. Anička v juniorkách měla také velké šance. Po startu byla na třetím místě a držela pozici v těsné blízkosti s ostatními. Bohužel na bóji jí zdržel na krátko pád, ale i tak to ještě stále bylo se šancí na druhé místo. Z mého pohledu z vyvýšeného břehu by stačilo vzít vlnu a dojet závodnici před ní, ale bohužel Aničce utekla pod prknem. I tak, ale nakonec skončila Anička na celkovém 5. místě.

Záznam živého vysílání EuroSUP2023

Úterý – propršené a vyfoukané volno

Už celou noc tu fouká silný vítr 14m/s, v poryvech 20m/s. Do toho dost prší. Dnes se dlouho spí a vypadá to, že se pojedeme kouknout na potenciální místo long distance závodu, který může být přesunutý do vnitrozemí na nedalekou přehradu Albufeira de São Domingos. To se dozvíme až ve středu v 8 ráno těsně před závodem.

Long distance nakonec na moři

Je ráno a přišla zpráva, že závod se bude nakonec konat na moři. Je to lepší. Pořadatelé už od 6 ráno přemlouvali správu přístavu, aby závod povolila. Start 10:30 a dávají nám čas dvě a půl hodiny na dojetí. Kdo to nezvládne v limitu, bude nabrán záchranou lodí a pořadí mu bude přiděleno dle GPS. Závod byl zkrácen na 10,7 km na jižní straně Baleal beach. Dnes tu žádní surfaři nejsou. Vlny, ale ano. I když jsou tři bóje trojúhelníkové tratě mimo surf zónu, je třeba se z pláže dostat za tuto zónu a pak to závodníky ještě čeká při výběhu do cíle.

Ženy na longu

První startují ženy a juniorky, celkem lehce přes dvacet závodnic. Na startu s číslem 104 i naše juniorka Anna. Po startu přišel set vln a část závodnic běžela doprava ke skále, kde byly vlny menší. Anička bojovala statečně a nakonec zdolala první tři vlny, ale ještě nejméně další tři jí čekaly. Když už nám zmizela z dohledu a říkala jsem si, že to zvládla, uviděli jsme jí, jak se vrací nazpět a závod končí. Z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je závod ukončit, hlavně po psychické stránce. Anička mi potom říkala, že jejím hlavním důvodem bylo i to, že se už pár vln a pár minut tak trochu topila a že už pak prostě nemohla. Po ní následovali i další závodnice a závodníci s podobnými zážitky v bledě modrém.

Muži na longu

Další startovní lajna byla pánská. Na startu stál Tomáš Grošup (č.45) a Ondra Petrák (č.44). Výjev skoro třiceti závodníků v růžových a žlutých dresech kontrastující s bílými zpěněnými čepicemi masivního shorebreaku potěšil snad každého fotografa a diváka. Kluci odjeli a pak už jsem je sledovala z plážového baru na GPS.

První si to přisurfoval Tomáš, který elegantně zvládl všechny závěrečné vlny na pláž a dojel někde kolem 14.místa. O pár minut později už jsme opět čekali s českou vlajkou na Ondru, který ale cestou ještě zachraňoval závodnici, které se utrhla v shorebreaku leash. Na dohled, ale přitom tak daleko. Pomáhal jí doplavat k paddleboardu, který byl už v docela nebezpečné blízkosti skály, kde ho držel zase jiný závodník. Pro nás na břehu to bylo dost dlouhé čekání. Pro závodnici to musela být věčnost. Nakonec si s vlajkou do cíle doběhl i Ondra. Byl to jednoznačně jeden z těžkých long distanců. Velký potlesk dnešním borcům a silným zážitkům.

A na závěr za náma přišla banda krajanů ze severních Čech, kteří jsou právě na road tripu po Portugalsku. Zdravíme do Lounecka-Žatecka!

Dnes v noci se zvednou vlny až k 6 metrům a silný vítr. Čtvrteční odpočinkový den bude stoprocentně zachován a vypadá to, že páteční technical se posune na sobotu. Právě nám tu začíná druhá série Vily Vyvolených. Koupila jsem brambůrky a čokoládový dort pro všechny. Iva už zase pletichaří a zakládá aliance.

Záznam živého vysílání ZDE

Finále grande a technický závod

Po dvou odpočinkových dnech plných pojídání pastelů a prozkoumávání okolí včetne zírání do nekonečných vln na legendárním surfovém spotu v Nazaré, kdy jsme všichni čekali na zprávu od organizátorů ohledně dalších závodů, to přišlo. Sobota a technický závod včetně štafet. Ale na jaké pláži?! Plán A, plán B? Nakonec se celý závod přesunul na pláž Praia da Gamboa k místní továrně na ryby. Bylo bezvětří, bez deště, vlny poloviční 2,8-3,2 metrů.

Po tříhodinovém časovém skluzu, kdy správa přístavu zakázala výjezd všem lodím a měli jsme problémy s vytyčením trati, už to vypadalo, že se začne. První rozjížďka žen už byla připravená na startu, ale oceán se potřeboval ještě trochu ukázat a tak se nakonec zkracovala trať nejdříve o jednu bóji méně a posléze i o jeden přeběh méně. I tak to byla stále tři kola (cca 3km) a tři bóje postavené ve vlnovém poli. Jedna vlna se za těch 200 metrů od břehu dokázala třikrát zabalit, do toho v místě závodu byl ještě proud táhnoucí do moře…Technicky těžký vodní terén. Kolikrát bylo posledních pár metrů k pláži neuvěřitelně nekonečných.

Jak si vedli naši v technicalu

První rozjížďku měla Iva, které se nakonec závodu při posledních pár vlnách před cílem přetrhla leash a proud jí táhnul do moře. Musel jí pomoct záchranářský skútr a tím to skončilo DNF (did not finish) a nula body pro náš tým. Ale Iva vyšla bez zranění a bez traumatu a to se počítá.

Další na zkoušce techniky byl Ondra, který byl se svým výkonem spokojený. A možná i proto ho po závodě vybrali na antidopingovou kontrolu. Jenže Ondrovi se zrovna nechtělo, a tak za ním chodil kontrolor ještě dalších 40 minut. Potom následoval Grošák, který už druhý den bojuje s nachlazeníčkem. Skvělé první kolo, je vidět, že je z trénování na moři už přeci jen zvyklý a že tyto vodní terény zná. A na závěr Anička v juniorkách. Trochu jsme jí všichni ladili před závodem a pak jsme vysílali mohutné myšlenky podpory. Anička vystartovala a od startu až ke druhé bóji to zvládala bez pádu. Na břehu jsme měli všichni radost, jak jí to šlo. První dvě kola byla svěží, ale ve třetím kole jí přišel super set vln a posledních 200 metrů k pláži bylo nekonečných.

Nikdo z našich závodníků nepostoupil v prvních pěti do finále, tedy kromě Aničky, která v juniorkách jela rovnou finále. Všechny bolela stehna, ale zvládli to odjet a snad budou i více motivovaní k dalšímu progresu. Takže příští rok ISA Mistrovství světa v Dánsku?

Záznam živého vysílání technical race ZDE

Je tady měsíc paddleboardingu. Češi vypravují dva týmy na vrcholové soutěže, které tento a příští rok budou konat v Evropě. Již tento pátek odjíždí první výprava na mistrovství světa do Francie a o tři týdny později na mistrovství Evropy do Portugalska. Závodníci se nominovali na Mistrovství ČR v paddleboardingu na Bezdrevě. Poprvé vypravujeme i juniorskou výpravu. První česká výprava na ISA (International Surfing Association) mistrovství světa reprezentovala české barvy v roce 2017 v Dánsku. Češi se na Mistrovství Evropy vydají poprvé. Toto mistrovství se koná jednou za dva roky a pořádá ho European Surfing Federation.

Slavnostní ceremonie sypání písků

Oba šampionáty začínají slavnostním průvodem všech výprav ve svých jednotných soupravách. Česká výprava půjde v trikolórové Olympijské edici od české značky Alpine Pro. Vyvrcholí to umístěním národních vlajek na slavnostní pódium a sypáním písků. Každá výprava si přiváží písek ze své pláže. Naše české výpravy s sebou ponesou písek z místa konání nominačního závodu – z Bezdrevu. Celý průvod je skvělý na navození atmosféry, jak pro závodníky, tak pro diváky. Ceremonie můžete sledovat i online.

Skoro kompletní česká výprava na MS a ME 2023. Zleva Lucie Raab (vedoucí výpravy), Linda Syrovátková, Matyáš Soukup, Iva Dundová, Kateřina Trdlová, Ondřej Petrák. Chybí Anna Hyková a Tomáš Grošup.

ISA Mistrovství světa ve Francii

KDE: Les Sables d‘Olonne
KDY: 24.9.-1.10.2023
Živé vysílání: https://www.youtube.com/@ISAsurfing/streams

Harmonogram a disciplíny

Více informací najdete na oficiálním webu ZDE

ESF Mistrovství Evropy v Portugalsku

KDE: Peniche
KDY: 14-21.10.2023
Živé vysílání: https://www.facebook.com/totalsupofficial

Harmonogram a disciplíny

Více informací najdete na webu ZDE

Představení česká výpravy

Iva Dundová (Hudy SUP Team České Budějovice)

Zkušená závodnice, která reprezentovala na ISA mistrovstvích světa již dvakrát v roce 2017 v Dánsku a rok na to v roce 2018 v Číně. Objíždí i zahraniční série jako Euro Tour, účastnila se i ICF mistrovství světa a zimní měsíce tráví surfováním a SUP surfováním. Pracuje ve výboru svazu České Federace Stand Up Paddle a také jako zástupce surfové a SUP surfové komise. Je několikanásobnou a úřadující Mistryní ČR i vítězkou Českého poháru v paddleboardingu. @iva.sup

ISA MS: technical race, long distance, sprint
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň / Paddle republic)

Ondra je také zkušeným závodníkem, několikanásobným Mistrem ČR a vítězem Českého poháru v paddleboardingu. Zkušenosti se zahraničními závodníky má z mořských závodů na Euro Tour a sousedskými SUP Alps Trophy nebo ICF Mistrovství světa. Úřadující Mistr ČR v paddleboardingu. @ondraas.p

ISA MS: technical race, long distance, sprint
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Tomáš Grošup

Český závodník, který dlouhodobě žije a trénuje na moři ve Španělsku. Velice zkušený jezdec a traveler, který kromě paddleboardingu také surfuje. Nevynechá žádnou příležitost k účasti na dobře obsazených zahraničních závodech. Na mistrovství světa reprezentoval ČR již v roce 2017.

ISA MS: technical race, long distance
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Kateřina Trdlová (JBC SUP Club)

Zkušená vytrvalostní sportovkyně, která ví o vytrvalosti hodně. Ultramaratony (Hochköenig man 3. overall, B7 101 km 10. žena) a skialpinismus (Sella Ronda Skitouring marathon, Mistryně republiky ve skialpinismu). Z vyjeté nominace má radost a jede hrdě reprezentovat klubové barvy na mistrovství světa do Francie v long distance.

ISA MS: long distance

Matyáš Soukup (Hudy SUP Team České Budějovice)

15 letý juniorský závodník, který závodí v českém poháru v paddleboardingu snad od začátku. V současné době již bere vítězná pódia starším jezdcům v dospělácké kategorii. Zkušenosti s mořským terénem má jak z každoročních soustředění u moře, tak z mezinárodních závodů jako minulý rok ICF mistrovství světa nebo letošní Baltic SUP Race v Polsku a dalších závodů z okolních států. Mistr ČR v paddleoardingu i vítěz Českého poháru v paddleboardingu. Ze zdravotních důvodů startuje pouze na MS ve Francii. @matyas_soukup_

ISA MS: technical race junior

Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

Šestnáctiletá nadějná závodnice, která ke svému běžkařskému sportu na vrcholové úrovni před dvěmi roky přibrala paddleboarding a výkonnostně se vypracovala na horní české příčky. Třetí místo v overall MČR ženy OPEN 2023, a výjezdy na zahraniční závody. Na Mistrovství Evropy nejede kvůli začínající sezóně běžek. @sup._mb

ISA MS: technical race junior, technical race dospělí

Anna Hyková (BUDESPORT České Budějovice)

Osmnáctiletá zkušená závodnice z českých i zahraničních závodů na jezerech, mořích i divoké vody. Už čtvrtým rokem se drží na vítězných pódiích českých mistrovství v paddleboardingu, druhé místo v overall MČR ženy OPEN 2023. @anna.hykova

ESF ME junior: technical race, long distance, sprint

O Mistrovské tituly v paddleboardingu a parapaddleboardingu se bojovalo tři dny na Bezdrevě u Hluboké nad Vltavou. 14-16.7.2023 se sjelo 120 závodníků toužících po vítězství a zvědavých, jak vlastně ta voda rybníku Bezdrev vypadá.

Krátce o tom jihočeském rybníce

Jako rodilá budějčačka i já měla pochybnosti, jelikož mám od dětství zafixované, že na Bezdrev se nejezdí. Z názorů ostatních jihočechů, je patrné, že to mají podobně. Opačné zkušenosti s Bezdrevem má ale pořadatel celé akce Ivan Nestával z Aktivně s vozíkem, který zde trávil celé dětství v jachtařské loděnici a bezdrevskou vodu doslova pil. Ať už máme tento úvod o Bezdrevu u konce – žádného kapra břichem nahoru jsem neviděla (kromě těch vyskakujících nad vodu) a ani jednu sinici. Pozvolné břehy byly písčité a rybniční bahno začínalo až po pár metrech.

Camping Bezdrev je super místo pro pořádání paddleboardové akce. Na břehu je příjemný trávník a všechno je tam na jednom místě, prakticky na pláži. Restaurace se sociály, parkoviště, dětské hřiště a chatky lemují celý protilehlý břeh, takže diváci si mohou vybrat z jakého úhlu se jim líbí sledovat závody.

Můžete vyrazit i na výlet a poznávačku okolí

Paddleboardisté stojící a sedící

Kromě toho, že se zde konalo již šesté Mistrovství ČR v paddleboardingu, které pořádala Česká Federace Stand Up Paddle (ČFSUP), byla tato akce významná i druhým mistrovstvím – v parapaddleboardingu. ČFSUP je svaz, který má mezi svými sporty i paradisciplíny a již čtvrtým rokem je integruje do svých závodů. Při závodech to vypadá pak tak, že například do sprintových rozjížděk paddleboardistů jsou nasazené rozjížďky parapaddleboardistů a disciplíny se prolínají. Prostě „Pádlujeme spolu“, jak znělo motto celého mistrovství nebo #sportjejenomjeden, jak se říká na Českém Paralympijském Výboru.

A kdo jsou teda ti noví mistři?

V pátek odpoledne se jel long distance. Tři kola pro kategorii OPEN a jedno kolo pro děti a Sport. Vzdálenost to byla o trochu delší než na jiných českých závodech, protože je to mistrovství. Z ohlášených 12 km se ale na sport testrech některých závodníků stalo i 13-14 km. Dá se o počasí 30 °C říci, že je pěkné? Mnozí závodníci s tím nesouhlasili. V sobotu při sprintech a para mistrovství (sprint + long distance) bylo počasí ještě horší asi 35°C a v neděli po raním vichru, který vzal všechny stany až na ten federační – registrační, by se dalo říci, že bylo počasí nejhezčí. Teplota byla pod 30 °C a pofukoval mírný větřík a všichni tak v klidu mohli točit bóje technického závodu, který se jel na rozjížďky.

Tituly se rozdávaly pouze v kategoriích a podkategoriích, ve kterých bylo minimálně 5 závodníků. Je to škoda, že tak třeba podkategorie Juniorů a Juniorek neměla své vyhlášení a své Mistry. Nicméně je pravdou, že se tito junioři dostali do hlavního vyhlášení hlavní kategorie OPEN a tak nepřišli zkrátka a dokázali se i nominovat na podzimní Mistrovství Evropy v Dánsku a Mistrovství světa ve Francii.

Celkové výsledky a pořadí v mistrovském hodnocení paddleboardingu najdete ZDE.

Mistr a Mistryně paddleboardingu 2023

Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň) a Iva Dundová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Anna Hyková (Budesport České Budějovice), 1. Iva Dundová, 3. Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

Zleva: 2. Samuel Peška (4SP Team), 1. Ondřej Petrák, 3. Tomáš Grošup (KVS PRaha)

Mistr a Mistryně parapaddleboardingu 2023

Miroslav Šperk (Aktivně s vozíkem) a Jitka Pivarčiová

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 15 let

Antonín Sázavský (JBC SUP Club) a Karolína Uhrová (TJ Kotva Braník Praha)

Zleva: 2. místo Karolína Roubová (TJ Lokomotiva Cheb), 1. Karolína Uhrová, 3. Valerie Soukupová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Jakub Petržílek (Pádlujte.cz Sportovní klub), 1. Antonín Sázavský, 3. Jan Jehlík (HUDY SUP Team/ TJ Sokol Písek)

Mistryně paddleboardingu do 12 let (podkategorie Děti do 15 let)

Pavlína Kaňková (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Alena Hympánová (JBC SUP Club), 1. Pavlína Kaňková (Budesport České Budějovice), 3. Sophia Krátká (Budesport České Budějovice)

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 40 let (podkategorie OPEN)

Jaroslav Soukup (HUDY SUP Team) a Andrea Kämmerer

Zleva: 2. místo Tereza Hulswit Sázavská (JBC SUP Club), 1. Andrea Kämmerer, 3. Kateřina Trdlová (JBC SUP Club)

Zleva: 2. místo Roman Klepáč (TJ Lokomotiva Beroun), 1. Jaroslav Soukup (HUDY SUP Team), 3. Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Mistr paddleboardingu do 50 let (podkategorie OPEN)

Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Michal Brandtner (CKC Turnov), 1. Jan Šrámek, 3. Marek Fiala (TJ Lokomotiva Cheb)


Nechyběla ani zábava a premiéra

Pořadatel Aktivně s vozíkem zaslouží velký potlesk za utvoření celkové atmosféry celé třídenní akce. Kromě speciálního stánku s občerstvením od Hlubockého pivovaru, který sloužil pouze pro závodníky a jejich doprovody, aby nemuseli dlouho čekat na občerstvení a mohli se dál věnovat sportovním výkonům nebo pořádání akce v případě pořadatelů, byl po večerech i kulturní program.

V pátek na pláži při západu slunce se promítal krátký dokument České televize o paddleboardové cestě Martina Zikmunda a jeho trenéra Richarda Wiesnera a dalších parťáků z týmu SK LiveCross Neratovice do Holandska na non-stop závod SUP 11 Cities pod názvem „73 000 záběrů“.

V sobotu pak po vyhlášení 2. dne a titulů Mistrů v parapaddleboardingu připluly od místních rybářů uzené ryby a zahrály dvě kapely Střet a Rambambán.

Komu poděkovat?

K takové velké akci věnujeme i děkovný odstavec dalším partnerům a sponzorům akce. Závodníci dostávali welcome balíčky s produkty od české firmy Akutol, hlavního sponzora celého Českého poháru v paddleboardingu 2023, které byly tentokrát zaměřené na první pomoc při popáleninách a ošetření kůže při spálení i od slunce. K tomu byla trička „Pádlujeme společně“ a také třeba dárková mýdla od Ridente dentální hygieny. Důležitým partnerem pro celou akci byla také Balíkovna České pošty a česká firma Ultina na výrobu vozíčků a parapaddleboardových sedaček pro sportování.

Dospělí závodníci dostali vína Saltini od sponzora oděvní české značky Duell Pride’n’Honour a ti mladší byli odměněni poukazy na vstupy do ZOO Hluboká, Sportovně-relaxačního areálu Hluboká nad Vltavou a MC Donald a praktické ceny od Jihočeského kraje a turistického regionu Jižní Čechy a Budějovicko.

Co dál?

V sobotu 29.7. long distance a sprinty v Neratovicích na SUPNera, krásnej závod v rodinné atmosféře. Ideální i pro prvojezdce vydat se na long distance v kategorii SPORT.

A už si do diářů můžete zarezervovat i tři dny na Jesenici u Chebu. 18-20.8. Finále Českého poháru v paddleboardingu. Program najdete ZDE.

Těšíme se!

Fotogalerie martinhladik.com

Chci koupit paddleboard

Mapa obchodů

Jako obvykle vám přinášíme reportáž ze závodního klání v pádlování ve stoje. Tentokrát jsme zavítali do úplně nové destinace pro závodníky – na přehradu Jesenice u Chebu, kde nás uvítal místní paddleboardový klub z TJ Lokomotiva Cheb a také město Cheb, které organizaci mistrovského závodu na Koupališti Dřenice zaštítilo a ceny přišel rozdat i pan místostarosta.

Mezinárodní účast

Na nejsledovanější soutěž pořádaný Českou Federací Stand Up Paddle dorazila stovka závodníků z celé republiky a také ze Slovenska, Německa, Holandska, a dokonce i mladý závodník z Thajska. Účast zahraničních závodníků pokaždé v českém závodnickém poli řádně zamíchá se „zaběhlým“ pořadím a vnese do celého podniku více „aloha“ atmosféry.

Z doprovodného programu musíme vypíchnout zábavnou překážkovou dráhu Gladiator race, kterou přivezl jeden z hlavních sponzorů celého závodního seriálu – Snowboardel. Na místě bylo také možné vyzkoušet paddleboardy od zkuspaddleboard.cz nebo se vzdělat v rámci osvětových stánků aplikace Záchranka a záchranářských pomůcek Denato swim. A nechybělo ani oblečení k vodě v čele s pončama šitých v ČR od Fluffy Style. Kluci z pořadatelské party TJ Lokomotiva Cheb nám připravili i večerní program v podobě DJ’s a koncertu a nechyběla ani ohňová a světelná show od PETT Poi…Bylo to nabité.

Počasí přálo všechny tři dny – a na technical race se i pořádně rozfoukalo, aby mohli závodníci řádně prokázat své technické dovednosti.

Každý den se jela jedna disciplína pátek – sprint, sobota – technical race a sprint dragon SUPů, neděle – long distance a zábavný překážkový závod Gladiator race. O celkových mistrovských titulech rozhodoval součet bodů ze všech tří disciplín, a tak to bylo pro české závodníky napínavé až do posledního okamžiku.

Bližší obrázek si utvořte z výběru fotogalerie od martinhladik.com a teď už vám představujeme

Mistry ČR v paddleboardingu pro rok 2021!

V hlavních kategoriích OPEN, Děti do 15 let a Týmy:

 OPEN Muži (hlavní kategorie) OPEN Ženy (hlavní kategorie)
1Tomáš Grošup1Iva Dundová
2Ondřej Petrák2Anna Hyková
3Branislav Šrámek3Lucie Raab
Děti do 15 let – chlapciDěti do 15 let – dívky 
1 Jakub Bouška1 Karolína Uhrová
2 Matyáš Soukup2 Karolína Boušková
3 Ondřej Štětka3 Valerie Soukupová
Týmy – sportovní klubybodyzávodníci
1BUDESPORT ČESKÉ BUDĚJOVICE30.930Jakub Bouška, Anna Hyková, Ondřej Štětka, Petr Rohlena, Karolína Boušková, Vojtěch Seidenglanz, Branislav Šrámek, Jan Šrámek
24S28.470Matyáš Soukup, Jan Soukup, Valerie Soukupová, Karolína Uhrová, Mirka Uhrová
3TJ KOTVA BRANÍK17.797Lucie Raab, Eva Vrbová, David Raab, Petr Cemper, Agáta Radvanská

Mistři v podkategoriích:

 Děti do 12 let- mladí chlapci (podkategorie Děti)Děti do 12 let- mladí dívky (podkategorie Děti)
1 Jan Jehlík1 Valerie Soukupová
2 David Kolařík 2 Karolína Roubová
3 Jan Budík3 Agáta Schwobová
Junioři (podkategorie OPEN)
1 Vojtěch Seidenglanz
2 Petr Rohlena
3 Jan Šesták
 Master 40+  Muži (podkategorie OPEN)Master 40+  Ženy (podkategorie OPEN)
1 Branislav Šrámek1 Stanislava Pulkrábková
2 Jan Soukup2 Radka Laryšová
3 Jan Šrámek3 Alena Voždová
Master 50+  Muži (podkategorie OPEN)
1 David Raab
2 Michal Brandtner
3 Stanislav Laryš
 iSUP  Muži (podkategorie OPEN)iSUP  Ženy (podkategorie OPEN)
1 David Koblasa1 Alena Voždová
2 Michal Brandtner2 Lucie Kulhavá
3 Tomáš Kolářík3 Jana Červinková

Celkové výsledky najdete ZDE
Kompletní fotogalerie ZDE

Mistrovstvím však paddleboardové závody nekončí již tuto sobotu nás čekají Neratovice, týden nato Beroun a na konci srpna ještě Finále českého poháru v paddleboardingu na Veselských pískovnách anebo Euro Tour Prague Paddle Fest v Praze.

Výběr z fotogalerie

Jak se těší na závodní sezónu naši čeští závodníci a mistři ČR Kristýna Babiánková a Ondřej Petrák?

KRISTÝNA BABIÁNKOVÁ

20 let, Praha
Klub KVS Praha, Starboard

S celkovým počtem 21.700 bodů vyhrála Kristýna Český pohár v paddleboardingu 2020. Navzdory odzávoděným rokům na paddleboardových závodech (začala už v roce 2016) je stále mladá závodnice při chuti závodit a vítězit. A jakmile složí maturitu a přijímací zkoušky na vysokou školu už se těší, že vyrazí opět pádlovat.

ONDŘEJ PETRÁK

28 let, Plzeň
Klub TJ Prazdroj Plzeň

Ondra získal v minulém roce 2020 titul vítěze Českého poháru v paddleboardingu již třetí rok za sebou, tentokrát s počtem 21.190 bodů. Sympatický závodník, který reprezentuje naši republiku i na zahraničních závodech se kromě práce ve zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje se svým kamarádem pustil i do obchodu s paddleboardy Paddle Republic.


Na čem závodíš? Prkno, pádlo?

Kristýna: Na flatu závodím na sprintu od Starboardu a na divoké vodě závodím na Tambu 10´5.
Ondra: Od letošního roku jezdím na prkně SIC MAUI RS 21.5, který mě hodně baví, a od loňska používám pádlo Black Project typ HYDRO.

Tvoje nejoblíbenější činnost hned po paddleboardingu?

Kristýna: Asi surfskate v bowlu nebo snowboarding

Ondra: Rád se pohybuju v přírodě, nejlépe když kolem není moc lidí a kde mi společnost dělá psí parťák, kterej toho moc nenamluví.

Co se zajímavého odehrálo ve tvém životě od tvého celkového vítězství a získání titulu šampiona v Českém poháru v paddleboardingu 2020?

Kristýna: Začala jsem více SUP-surfovat, jinak asi nic moc.

Ondra: Za zmínku určitě stojí spuštění projektu Paddle Republic, tedy první paddleboardové speciálky v západních Čechách, kde kromě e-shopu a showroomu máme ještě spoustu dalších plánů, který se nám doufám podaří zrealizovat.

Proč myslíš, že jsi vyhrál/a? V čem jsi lepší, než ostatní? Jaké vlastnosti si na sobě vážíš?

Kristýna: Myslím, že toho mám oproti většině českých paddleboardistů dost za sebou. Odjela jsem spousty mezinárodních závodů, na kterých jsem získala spousty zkušeností. Také si myslím, že mi pomáhá i občas od někoho kritizovaná příprava na divoké vodě, díky které jsem docela komplexní jezdec.

Ondra: Podařilo se mi loni zúročit hlavně zkušenosti, který jsem posbíral v náročný sezoně 2019 a taky se mi povedlo mistrovství republiky na pískovnách, kde jsem se potkal se slušnou formou a odvezl si odtud kromě titulu i spoustu dalších cenných zkušeností, který se letos určitě budou hodit.

Navázal/a jsi díky vítězství nějaké spolupráce?

Kristýna: Nějaké spolupráce jsem díky paddleboardingu navázala, díky tomuhle vítězství z českého poháru však úplně ne, nějak jsem se o to ani moc tenhle rok nezajímala, covid dobu jsem využila jako takový odpočinek.

Ondra: Spíš jsem doufám potvrdil, že ty stávající spolupráce jsou ty správné!

Jak tě covidová doba ovlivnila?

Kristýna: Ovlivnila mě až moc. Začala jsem zpátky jezdit více na divoké vodě. To zapříčil fakt, že mě prostě na rovné vodě moc jezdit nebaví, potřebuji spíš „race boardit“ na moři a dělat něco akčního, ale toho se mi na začátku covid doby nedostalo, a tak jsem se zpátky vrátila k něčemu zábavnějšímu a tím je v ČR vždy divoká voda.

Ondra: Řekl bych, že mě jako mnoho dalších loňský rok donutil především zpomalit a ujasnit si priority.

Pociťuješ nějaké fyzické či psychické změny?

Kristýna: Vím, že teď nejsem v takové kondici, potřebuji zas chytit motivaci na trénování na rovné vodě, kterou jsem v covid době dost ztratila. Na druhou stranu najíždím na paddleboardu zas více zajímavých pasáží na řekách, takže můžu zkoušet posouvat hranici paddleboardingu na divoké vodě zas o něco dál.

Ondra: I když jsem nemoc v prosinci prodělal, tak naštěstí žádné fyzické následky nepociťuju, naopak mě to donutilo si spíše odpočinout a od ledna jsem postupně zvyšoval tréninkovou zátěž. Co se týká psychické stránky, to by měl spíš zhodnotit někdo jinej! Osobně ale žádný výrazný změny nepociťuju.

Jak se připravuješ na letošní sezónu? Máš nějakého sparing partnera nebo naopak soupeře, který tě žene stále vpřed?

Kristýna: Jezdím dost divokou vodu s Honzou Rottem, takže trénujeme i s ostatními ridery na Troje a o víkendu jezdíme řeky.  Na rovnou vodu je to však složitější, dříve trénovalo v mém oddíle KVS spousty paddleboardistů, teď mi však přijde, že všichni přestali. A najít tak parťáka na tréninky na flatu, který to bude tak hrotit jako já a motivovat mě, je docela složité.

Ondra: Letos jsem najezdil hodně kilometrů na běžkách a z větší části to byly kilometry v soupaži než v technice skate. Taky jsem strávil letos víc času v posilovně než v předchozích letech, zejména co se týká rozvoje síly a silový vytrvalosti. Na vodě jsem zatím tolik kilometrů nenajezdil, hlavně kvůli posunuté sezoně a špatnému počasí. Jsem v kontaktu s Grošákem, kterej se přesídlil na Malorku, kde celou zimu makal na moři a hodně se navzájem motivujeme do tréninku. Těšíme se na další společný souboje v letošní sezoně. Taky si občas zavoláme s velezkušeným Jardou Soukupem, kterej mě při závodech hodně zatápěl a doufám, že se letos taky nejednou utkáme.

Našel/našla jsi si v covidové době více času na trénování?

Kristýna: No teď v zimě jsem díky covidu a online škole mohla trávit čas na Furteventuře, kde jsem tedy trénovala SUP surfing. Jinak bych řekla, že mě to naopak kvůli omezujícím nařízením zpomalilo.

Ondra: Úplně bych neřekl, vzhledem k tomu, kolik práce se na mě navalilo, každopádně se snažím jednotlivé tréninkové jednotky využít do maxima, aby byl trénink co nejkvalitnější.

Jak často a kde teď trénuješ?

Kristýna: Tak 4x do týdne na vodě, zbytek řeším věci do školy nebo dělám jinou aktivitu.  Po maturitě snad budu na vodě denně jako dříve.

Ondra: Trénuju v závislosti na tom, jak se zrovna cítím, to znamená, že když jsem po fyzické a zdravotní stránce v pohodě, tak si naložím víc, a když se necítím, tak si uberu nebo úplně odpočinu. Můj trénink nemá úplně řád, a jsem tak sám svým trenérem, ale obecně řečeno, snažím se splnit alespoň nějakých pět tréninkových jednotek do týdne, ať už je to běh, voda nebo posilovna, kde mám útočiště v loděnici TJ Prazdroje v Plzni na řece Radbůze.

Plánuješ závodit i v zahraničí? Stýská se ti po cestování? Máš nějaký vysněný závod?

Kristýna: Chtěla bych se dostat zpátky do tréninkového tempa právě kvůli Eurotour závodům u oceánu, které mi chybí, je tam vždy moc přátelská atmosféra. Vysněný závod úplně asi nemám, ale kdyby ještě furt byl PPG (velmi těžký oceánský závod Pacific Paddle Games, který byl v roce 2019 zrušen – pozn. redaktora), řekla bych ten. Celkově bych si ale chtěla zase zajet downwind závod a nějaký zábavný beach race na vlnách. Taky bych si chtěla někdy v budoucnu zajet divoko vodní závod na Gopro Mountain Games, abych se mohla utkat i s americkými riderkami a porovnat se s nimi. Na to však zatím nemám finance a covid doba to taky úplně nedovoluje.

Ondra: Letos budu všechno směřovat k zářijovému MS v Maďarsku, kde bych rád urval nějaký pěkný umístění. Chtěl jsem se taky letos poprvé účastnit legendárního závodu 11 CITIES v Holandsku, ale bohužel se to kryje právě s MS tak holt až příště. Jinak si určitě nenechám ujít závody SUP Alps trophy, které jsou většinou kousek od hranic. Ty scenérie stojí za to!

Vzpomeneš i na nějaký (cestovatelský) zážitek spojený s paddleboardingem, který ti utkvěl v paměti?

Kristýna: Utkvělo mi toho v paměti za tu dobu, co jezdím už fakt hodně, od nádherných řek, po velké vlny na oceánu až po zážitky z Eurotour závodů. MS v Číně byl taky určitě dobrý zážitek.

Ondra: Rozhodně mi utkvělo putování po Slovinsku, kam bych se rád ještě několikrát podíval.

Na jaké akce nebo závody se letos těšíš?

Kristýna: To zatím ještě úplně nevím. Je to první rok kdy to nemám naplánované!

Ondra: Letos se hodně těšim na domácí závod EUROTOUR, kterým bude Prague Paddle Fest. Jsem optimista a věřím, že se letos uskuteční!

Co pro tebe znamená vítězství ve sportu?

Kristýna: Není vítězství jako vítězství. Když jsem třeba vyhrála nad holkama co bydlí u oceánu měla jsem dobrý pocit z toho, že jsem to dokázala i přestože jsem suchozemec z Česka. Na jakýchkoliv dlouhých závodech jsem vůbec ráda, že jsem to zvládla v tempu a když se k tomu spojí vítězství je to vlastně jen taková třešnička na dortu.

Ondra: Vítězství je pro mě pocit zadostiučinění, za všechnu tu dřinu, kterou tomu sportu věnuju. Osobně to nedělám kvůli titulům a medailím, ale hlavně kvůli tomu samotnému závodění a překonávání vlastních možností, na čemž jsem si vybudoval menší závislost.

Jaké jsou tvoje další cíle?

Kristýna: Asi momentálně nemám úplně jasný cíl, chci se pořád zlepšovat jak na raceboardu, tak na divoké vodě a vlastně i v tom SUP-surfu a uvidím, kam to povede.

Ondra: Hlavně být v pohodě.

Máš nějaký cíl v životě/ve sportu, který teď považuješ za „nedosažitelný“?

Kristýna: Skočit 7metrový vodopád na paddleboardu.

Reportáž z paddleboardového klání na Veselských pískovnách o tituly Mistrů ČR v paddleboardingu a parapaddleboardingu pro rok 2020. U Veselí nad Lužnicíc, na Veselské pískovny se sjeli všichni paddleboardoví závodníci z celé republiky. Společně si užít třídenní Mistrovství ČR v paddleboardingu. Kdo se na paddleboardové klání těšil ještě více než Češi, byli polští a němečtí závodníci. Nejhojněji v kategorii dětí do 15 let. Rodiče nezávodili a dělali mladým závodníkům všechnu podporu okolo včetně hlasitého fandění ze břehu.

Paddleboardisté a parapaddleboardisté

Celkem se mistrovství účastnilo na 150 závodníků včetně dvacítky hendikepovaných jezdců. Historicky první parapaddleboardové Mistrovství ČR, pod taktovkou spolku Aktivně s vozíkem. Společné paddleboardové mistrovství #stejnejakovy.

No zkrátka paddleboardisté, kam se podíváš. Závodilo a testovalo se. A koho odradilo uplakané počasí, ten mohl poslouchat něco z dvoudenních DJ setů. Anebo večer při koncertě v kempu na Veselských pískovnách.

Kdo se pyšní titulem Mistra ČR 2020?

V rámci mistrovství se jely tři klasické disciplíny. Sprint, technical race a long distance. Závody spadaly do bodování Českého poháru v paddleboardingu, který pořádá Česká Federace Stand Up Paddle.

Mistrovské tituly se udělovaly v celkovém hodnocení dílčích výsledků ze všech tří disciplín (v overallu). A že bylo dost titulů, které šly sebrat. Hlavní kategorii OPEN vyhrál v mužích Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň). V ženách Kristýna Babiánková (KVS Starboard Praha), oba se dvěma vítězstvími a jedním druhým místem. Kategorii Juniorů opanoval Jan Šesták (Budesport České Budějovice), juniorská dívčí kategorie se nenaplnila. V kategorii Dětí do 15 let se úřadujícími mistry ČR stali Vojtěch Seidenglanz (Budesport České Budějovice) a Karolína Uhrová (Spartak Modřany). Kromě těchto hlavních kategorií se mistrovské tituly udílely také v četných věkových podkategoriích (Masters 40+, Senior 50+, Děti do 12 let, Děti do 9 let). I v kategorii nafukovacích paddleboardů (iSUP), jak někteří říkají titul mistra „pumpiček“.

Týmové závody na megaboardech a dragon boardech

Kromě individuálních závodů se na Veselských pískovnách závodilo i v týmech a klubech. Při týmových závodech se mohli závodníci hlásit do kategorií megaboardů s posádkou do šesti lidí. Kategorie Dragon SUP se čtyřmi závodníky za sebou a kategorie Juniorský team, kterou tvořili minimálně tři dětští závodníci na jednotných tandemových plovácích Aquamarina Super trip.

U všech týmových závodů byla trať stejná – start s rozběhem ze břehu, otočka kolem bóje a doběh do cíle. Zahrnout tyto týmové závody byly dobrým tahem. Pro sebe i pro diváky závodníci předváděli dobré koordinační a technické dovednosti při synchronizovaném pádlování a otočce na bóji. Paddleboardové závody v týmech se v Čechách teprve rozjíždějí. Ale je jasné, že perspektivu mají i z pohledu možného závodění na zahraničních závodech, kde je tato kategorie častá. „Dračí paddleboardy“ mají dokonce své světové mistrovství.

Soutěž klubů

Další podporou týmového ducha bylo vypsání mistrovské soutěže Klubů. Kdy závodníci mohli nezávisle na svých současných stájích utvářet tzv. kluby napříč kategoriemi. Tyto tituly se udílely systémem nejlepších výsledků klubových jezdců a titul pro rok 2020 si odnesl Klub Budesport České Budějovice.

MČR v parapaddleboardingu

Hendikepovaní paddleboardisté si své mistrovské tituly vypádlovali také poctivě. V rámci overallu ze sprintové disciplíny a technical race. Závodilo se nastejno s týmovými závody. A tak měli závodníci sedící na speciálních sedačkách ztížené podmínky v podobě drobného vlnobití od zabírajících týmů na dragon boardech. V důsledku toho bylo třeba zachraňovat jednoho převráceného parazávodníka, kterému přišla vlna z boku. Naštěstí zůstal v klidu a neutopil ani brýle.

Mistři ČR v parapaddleboardingu 2020

V kategorii Vozíčkáři se prvními paddleboardovými mistry stali Miroslav ŠperkBěla Třebínová (Aktivně s vozíkem), kteří jsou jakožto paralympijští medailisté z jiných sportů ztěží porazitelní. A v kategorii Vrozené vady – amputáři zvítězil neratovický závodník Martin Zikmund (SK LiveCross Neratovice) a Lenka Tekalová (Aktivně s vozíkem).

Závodila i amatérská veřejnost

Na závodech nechyběli ani „hobbíci“. Tedy kategorie amatérských paddleboardistů začátečníků nebo těch, kteří nemají čas trénovat, na nafukovacích allroundových prknech do 12‘. A pro ty, kteří se do závodu neodvážili přihlásit, bylo na místě možné si pádlování ve stoje otestovat a vyzkoušet v rámci projektu AQUAMARINA DEMO TOUR, který objíždí české vodní plochy a popularizuje tento vodní sport.

Poděkování

Poděkování patří všem kdo přiložili ruku k dílu, organizátorům a sponzorům i městu Veselí nad Lužnicí – byla to skvělá akce. A jedno poděkování i Luďkovi Lou Mylerovi za podporu a pohostinnost v jeho kulturním „kempu“.

Pozvánka na další štace

Mistrovstvím, ale paddleboardová sezóna v ČR ještě zdaleka nekončí. Závodní seriál Český pohár v paddleboardingu pokračuje regionálními závody v Neratovicích (SUPNera 2020 25-26.7.). V Nymburku (Paddleboard Cup Nymburk 8.8.). Berouně (Paddleboard Race Beroun 15-16.8.).A rozhodující pohárové body se budou také rozdělovat na major závodech 1-2. srpna na Brněnské přehradě (KIBOKO Paddleboardfest Brno) a 22-23. srpna při finále na Vranovské pláži.

Kompletní fotoalbum PÁTEK / SOBOTA / NEDĚLE, fotograf Martin Hladík


O víkendu 17. a 18. srpna se na Vranovské přehradě uskutečnil druhý ročník Mistrovství ČR v paddleboardingu. Vrchol české paddleboardové sezóny se tak podruhé vrátil na místo činu na písečné břehy Vranovské pláže hned vedle zavěšené lávky zvané také vranovský Golden Gate. 

Český Golden Gate

První závodníci se sjížděli již v pátek a začali ladit formu na víkendové klání. Co se týče počasí a povětrnostních podmínek, bylo oba dny slunečné až polojasné a v neděli se při long distance do závodníků opřel protivítr. Na otevřené české mistrovtsví dorazili i zahraniční závodníci z Německa a v celém víkendu si poměřilo své síly na sedmdesát závodníků ve třech disciplínách: sprint na 200 metrů s jednou bójí, technický závod (technical race) a vytrvalostní závod (long distance) na 12 a 6km.

SOBOTA

Celý den začal společnou uvítací ceremonií na vodě. Po vzoru havajských tradic se všichni závodníci před závodem společně sešli na vodě, aby se navzájem pozdravili a nastavili přátelskou atmosféru celého dalšího průběhu závodů v tzv. aloha duchu. A  hned poté mohly odstartovat první sprinty.

Aloha uvítací ceremonie na vodě, foto martinhladik.com

SPRINT

Ve sprintu se utkaly jak kategorie Dětí do 14 let, tak Hobby kategorie závodníků na nafukovacích paddleboardech do délky 12′ stop (tzv. allroundech) a pak také mistrovské kategorie OPEN mužů a žen, ze kterých byly ještě zvlášť vyhlašováni závodníci na nafukovacích paddleboardech do 14′ stop a zvlášť také podkategorie MASTERS 40+.

Ve všech kategoriích se ve sprintech jely tři rozjížďky, ze kterých se počítaly dva lepší výsledky až na početnou kategorii OPEN Muži, která měla při počtu 30 závodníků několik eliminačních rozjížděk, ze kterých se nakonec vylouplo velké finále A a malé finále B.

Závodníci startovali z pláže s paddleboardy v ruce a napříč kategoriemi předvedli obratnost a technické dovednosti při těchto startech i při zásadní otočce kolem bójky. Někteří svou závodní strategii zahájili již na startovní linii výběrem místa vedle soupeře a rozhodnutím na jakou stranu bóji po prvních sto metrech otočit.

Mistr ČR 2019 sprint 

Ondřej Petrák, TJ Prazdroj Plzeň / 2. Tomáš Grošup, KVS Praha / 3. Jaroslav Soukup, 4S

Mistryně ČR 2019 sprint 

Kristýna Babiánková, Starboard / 2. Iva Dundová, NSP.CZ / 3. Lucie Fialová, NSP.CZ

TECHNICAL RACE

Technický závod měl stejný start z pláže jako sprinty. V jednotlivých kategoriích nejdříve startovaly ženy, které s náskokem dvou bójí poté následovali muži. Trať byla vícekolová a do 600 metrového kola s několika bójemi byl zařazen i prvek „joker lap“ – tedy možnosti zkrácení libovolného kola jednou za závod. I tento prvek klade na závodníka důraz při zvolení nejlepší strategie. Někdo si bral joker lap hned v prvním kole, aby si zvýšil náskok před ostatními jezdci a jiní si joker lap vybírali např. při pádu nebo při předjetí houževnatého vláčku závodníků před ním. 

Mistr ČR 2019 technical race 

Ondřej Petrák, TJ Prazdroj Plzeň / 2. Tomáš Grošup, KVS Praha / 3. Jaroslav Soukup, 4S

Mistryně ČR 2019 technical race 

Iva Dundová, NSP.CZ / 2. Lucie Fialová, NSP.CZ / 3. Agáta Radvanská, Paddleboardguru

NEDĚLE

Dopoledne se rozběhlo v duchu příprav závodníků na long distance, na pláži po jejich odjetí parníkem na start probíhala AQUAMARINA DEMO TOUR, testování paddleboardů pro příchozí a také dětského krátkého závodu typu beach race. Ve tři hodiny pak propuklo vyhlášení a po něm ještě společná jízda s parapaddleboardistou Honzou Hermanem, který všechny pozval na první závod parapaddleboardistů 21.9.2019 na Hluboké nad Vltavou.

LONG DISTANCE

Ve vranovském kempu to žilo již od ranních hodin. V 9:00 pod ikonickou vranovskou lávku přirazila loď od Lodní dopravy Vranov, aby naložila všechny závodníky i s prkny a odvezla je na start zkráceného závodu na 6 km a o dalších pár kilometrů dál pod hrad Bítov na start 12 km mistrovského závodu. Na cílové pláži byly povětrnostní podmínky klidné, což byl úplný opak toho, co se dělo po celou dobu vytrvalostního závodu v kaňonu Vranovské přehrady. Podle výpovědí všech závodníků foukal po celou dobu silný protivítr. Cílovou bránou na pláži nakonec proběhli všichni. Někteří s úsměvem na rtech, jiní hned po protnutí cílové čáry padli na kolena vyčerpáním. Nejrychleji vzdálenost 12 km zdolal Ondřej Petrák v čase 1 hod 17 min, z žen Iva Dundová 1 hod 28 min. Ve zkráceném 6 km závodě dojel s nejrychlejším časem 49 min 30 sec Ondřej Lattemberg a v ženách Pavla Pantůčková 1 hod 5 min.

Mistr ČR 2019 long distance

Mistr Ondřej Petrák, TJ Prazdroj Plzeň / 2. Tomáš Grošup, KVS Praha / 3. Jaroslav Soukup, 4S

Mistryně ČR 2019 long distance

Mistryně Iva Dundová, NSP.CZ / 2. Lenka Tůmová, KVS Praha / 3. Agáta Radvanská, Paddleboardguru

Celé výsledky na webu ČFSUP zde.
Kompletní fotogalerie sobota zde
Kompletní fotogalerie neděle zde