Přeskočit na obsah

Je tady měsíc paddleboardingu. Češi vypravují dva týmy na vrcholové soutěže, které tento a příští rok budou konat v Evropě. Již tento pátek odjíždí první výprava na mistrovství světa do Francie a o tři týdny později na mistrovství Evropy do Portugalska. Závodníci se nominovali na Mistrovství ČR v paddleboardingu na Bezdrevě. Poprvé vypravujeme i juniorskou výpravu. První česká výprava na ISA (International Surfing Association) mistrovství světa reprezentovala české barvy v roce 2017 v Dánsku. Češi se na Mistrovství Evropy vydají poprvé. Toto mistrovství se koná jednou za dva roky a pořádá ho European Surfing Federation.

Slavnostní ceremonie sypání písků

Oba šampionáty začínají slavnostním průvodem všech výprav ve svých jednotných soupravách. Česká výprava půjde v trikolórové Olympijské edici od české značky Alpine Pro. Vyvrcholí to umístěním národních vlajek na slavnostní pódium a sypáním písků. Každá výprava si přiváží písek ze své pláže. Naše české výpravy s sebou ponesou písek z místa konání nominačního závodu – z Bezdrevu. Celý průvod je skvělý na navození atmosféry, jak pro závodníky, tak pro diváky. Ceremonie můžete sledovat i online.

Skoro kompletní česká výprava na MS a ME 2023. Zleva Lucie Raab (vedoucí výpravy), Linda Syrovátková, Matyáš Soukup, Iva Dundová, Kateřina Trdlová, Ondřej Petrák. Chybí Anna Hyková a Tomáš Grošup.

ISA Mistrovství světa ve Francii

KDE: Les Sables d‘Olonne
KDY: 24.9.-1.10.2023
Živé vysílání: https://www.youtube.com/@ISAsurfing/streams

Harmonogram a disciplíny

Více informací najdete na oficiálním webu ZDE

ESF Mistrovství Evropy v Portugalsku

KDE: Peniche
KDY: 14-21.10.2023
Živé vysílání: https://www.facebook.com/totalsupofficial

Harmonogram a disciplíny

Více informací najdete na webu ZDE

Představení česká výpravy

Iva Dundová (Hudy SUP Team České Budějovice)

Zkušená závodnice, která reprezentovala na ISA mistrovstvích světa již dvakrát v roce 2017 v Dánsku a rok na to v roce 2018 v Číně. Je závodnicí, která objíždí i zahraniční série jako Euro Tour, účastnila se i ICF mistrovství světa a zimní měsíce tráví surfováním a SUP surfováním. Je členkou výboru České Federace Stand Up Paddle a zástupce surfové a SUP surfové komise. Je několikanásobnou a úřadující Mistryní ČR i vítězkou Českého poháru v paddleboardingu. @iva.sup

ISA MS: technical race, long distance, sprint
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň / Paddle republic)

Ondra je také zkušeným závodníkem, několikanásobným Mistrem ČR a vítězem Českého poháru v paddleboardingu. Zkušenosti se zahraničními závodníky má z mořských závodů na Euro Tour a sousedskými SUP Alps Trophy nebo ICF Mistrovství světa. Úřadující Mistr ČR v paddleboardingu. @ondraas.p

ISA MS: technical race, long distance, sprint
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Tomáš Grošup

Český závodník, který dlouhodobě žije a trénuje na moři ve Španělsku. Velice zkušený jezdec a traveler, který kromě paddleboardingu také surfuje. Nevynechá žádnou příležitost k účasti na dobře obsazených zahraničních závodech. Na mistrovství světa reprezentoval ČR již v roce 2017.

ISA MS: technical race, long distance
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Kateřina Trdlová (JBC SUP Club)

Zkušená vytrvalostní sportovkyně, která ví o vytrvalosti hodně. Ultramaratony (Hochköenig man 3. overall, B7 101 km 10. žena) a skialpinismus (Sella Ronda Skitouring marathon, Mistryně republiky ve skialpinismu). Z vyjeté nominace má radost a jede hrdě reprezentovat klubové barvy na mistrovství světa do Francie v long distance.

ISA MS: long distance

Matyáš Soukup (Hudy SUP Team České Budějovice)

15 letý juniorský závodník, který závodí v českém poháru v paddleboardingu snad od začátku. V současné době již bere vítězná pódia starším jezdcům v dospělácké kategorii. Zkušenosti s mořským terénem má jak z každoročních soustředění u moře, tak z mezinárodních závodů jako minulý rok ICF mistrovství světa nebo letošní Baltic SUP Race v Polsku a dalších závodů z okolních států. Mistr ČR v paddleoardingu i vítěz Českého poháru v paddleboardingu. Ze zdravotních důvodů startuje pouze na MS ve Francii. @matyas_soukup_

ISA MS: technical race junior

Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

Šestnáctiletá nadějná závodnice, která ke svému běžkařskému sportu na vrcholové úrovni před dvěmi roky přibrala paddleboarding a výkonnostně se vypracovala na horní české příčky. Třetí místo v overall MČR ženy OPEN 2023, a výjezdy na zahraniční závody. Na Mistrovství Evropy nejede kvůli začínající sezóně běžek. @sup._mb

ISA MS: technical race junior, technical race dospělí

Anna Hyková (BUDESPORT České Budějovice)

Osmnáctiletá zkušená závodnice z českých i zahraničních závodů na jezerech, mořích i divoké vody. Už čtvrtým rokem se drží na vítězných pódiích českých mistrovství v paddleboardingu, druhé místo v overall MČR ženy OPEN 2023. @anna.hykova

ESF ME junior: technical race, long distance, sprint

O Mistrovské tituly v paddleboardingu a parapaddleboardingu se bojovalo tři dny na Bezdrevě u Hluboké nad Vltavou. 14-16.7.2023 se sjelo 120 závodníků toužících po vítězství a zvědavých, jak vlastně ta voda rybníku Bezdrev vypadá.

Krátce o tom jihočeském rybníce

Jako rodilá budějčačka i já měla pochybnosti, jelikož mám od dětství zafixované, že na Bezdrev se nejezdí. Z názorů ostatních jihočechů, je patrné, že to mají podobně. Opačné zkušenosti s Bezdrevem má ale pořadatel celé akce Ivan Nestával z Aktivně s vozíkem, který zde trávil celé dětství v jachtařské loděnici a bezdrevskou vodu doslova pil. Ať už máme tento úvod o Bezdrevu u konce – žádného kapra břichem nahoru jsem neviděla (kromě těch vyskakujících nad vodu) a ani jednu sinici. Pozvolné břehy byly písčité a rybniční bahno začínalo až po pár metrech.

Camping Bezdrev je super místo pro pořádání paddleboardové akce. Na břehu je příjemný trávník a všechno je tam na jednom místě, prakticky na pláži. Restaurace se sociály, parkoviště, dětské hřiště a chatky lemují celý protilehlý břeh, takže diváci si mohou vybrat z jakého úhlu se jim líbí sledovat závody.

Můžete vyrazit i na výlet a poznávačku okolí

Paddleboardisté stojící a sedící

Kromě toho, že se zde konalo již šesté Mistrovství ČR v paddleboardingu, které pořádala Česká Federace Stand Up Paddle (ČFSUP), byla tato akce významná i druhým mistrovstvím – v parapaddleboardingu. ČFSUP je svaz, který má mezi svými sporty i paradisciplíny a již čtvrtým rokem je integruje do svých závodů. Při závodech to vypadá pak tak, že například do sprintových rozjížděk paddleboardistů jsou nasazené rozjížďky parapaddleboardistů a disciplíny se prolínají. Prostě „Pádlujeme spolu“, jak znělo motto celého mistrovství nebo #sportjejenomjeden, jak se říká na Českém Paralympijském Výboru.

A kdo jsou teda ti noví mistři?

V pátek odpoledne se jel long distance. Tři kola pro kategorii OPEN a jedno kolo pro děti a Sport. Vzdálenost to byla o trochu delší než na jiných českých závodech, protože je to mistrovství. Z ohlášených 12 km se ale na sport testrech některých závodníků stalo i 13-14 km. Dá se o počasí 30 °C říci, že je pěkné? Mnozí závodníci s tím nesouhlasili. V sobotu při sprintech a para mistrovství (sprint + long distance) bylo počasí ještě horší asi 35°C a v neděli po raním vichru, který vzal všechny stany až na ten federační – registrační, by se dalo říci, že bylo počasí nejhezčí. Teplota byla pod 30 °C a pofukoval mírný větřík a všichni tak v klidu mohli točit bóje technického závodu, který se jel na rozjížďky.

Tituly se rozdávaly pouze v kategoriích a podkategoriích, ve kterých bylo minimálně 5 závodníků. Je to škoda, že tak třeba podkategorie Juniorů a Juniorek neměla své vyhlášení a své Mistry. Nicméně je pravdou, že se tito junioři dostali do hlavního vyhlášení hlavní kategorie OPEN a tak nepřišli zkrátka a dokázali se i nominovat na podzimní Mistrovství Evropy v Dánsku a Mistrovství světa ve Francii.

Celkové výsledky a pořadí v mistrovském hodnocení paddleboardingu najdete ZDE.

Mistr a Mistryně paddleboardingu 2023

Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň) a Iva Dundová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Anna Hyková (Budesport České Budějovice), 1. Iva Dundová, 3. Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

Zleva: 2. Samuel Peška (4SP Team), 1. Ondřej Petrák, 3. Tomáš Grošup (KVS PRaha)

Mistr a Mistryně parapaddleboardingu 2023

Miroslav Šperk (Aktivně s vozíkem) a Jitka Pivarčiová

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 15 let

Antonín Sázavský (JBC SUP Club) a Karolína Uhrová (Spartak Modřany)

Zleva: 2. místo Karolína Roubová (TJ Lokomotiva Cheb), 1. Karolína Uhrová, 3. Valerie Soukupová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Jakub Petržílek (Pádlujte.cz Sportovní klub), 1. Antonín Sázavský, 3. Jan Jehlík (HUDY SUP Team/ TJ Sokol Písek)

Mistryně paddleboardingu do 12 let (podkategorie Děti do 15 let)

Pavlína Kaňková (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Alena Hympánová (JBC SUP Club), 1. Pavlína Kaňková, 3. Sophia Krátká (Budesport České Budějovice)

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 40 let (podkategorie OPEN)

Jaroslav Soukup (HUDY SUP Team) a Andrea Kämmerer

Zleva: 2. místo Tereza Hulswit Sázavská (JBC SUP Club), 1. Andrea Kämmerer, 3. Kateřina Trdlová (JBC SUP Club)

Zleva: 2. místo Roman Klepáč (TJ Lokomotiva Beroun), 1. Jaroslav Soukup, 3. Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Mistr paddleboardingu do 50 let (podkategorie OPEN)

Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Michal Brandtner (CKC Turnov), 1. Jan Šrámek, 3. Marek Fiala (TJ Lokomotiva Cheb)


Nechyběla ani zábava a premiéra

Pořadatel Aktivně s vozíkem zaslouží velký potlesk za utvoření celkové atmosféry celé třídenní akce. Kromě speciálního stánku s občerstvením od Hlubockého pivovaru, který sloužil pouze pro závodníky a jejich doprovody, aby nemuseli dlouho čekat na občerstvení a mohli se dál věnovat sportovním výkonům nebo pořádání akce v případě pořadatelů, byl po večerech i kulturní program.

V pátek na pláži při západu slunce se promítal krátký dokument České televize o paddleboardové cestě Martina Zikmunda a jeho trenéra Richarda Wiesnera a dalších parťáků z týmu SK LiveCross Neratovice do Holandska na non-stop závod SUP 11 Cities pod názvem „73 000 záběrů“.

V sobotu pak po vyhlášení 2. dne a titulů Mistrů v parapaddleboardingu připluly od místních rybářů uzené ryby a zahrály dvě kapely Střet a Rambambán.

Komu poděkovat?

K takové velké akci věnujeme i děkovný odstavec dalším partnerům a sponzorům akce. Závodníci dostávali welcome balíčky s produkty od české firmy Akutol, hlavního sponzora celého Českého poháru v paddleboardingu 2023, které byly tentokrát zaměřené na první pomoc při popáleninách a ošetření kůže při spálení i od slunce. K tomu byla trička „Pádlujeme společně“ a také třeba dárková mýdla od Ridente dentální hygieny. Důležitým partnerem pro celou akci byla také Balíkovna České pošty a česká firma Ultina na výrobu vozíčků a parapaddleboardových sedaček pro sportování.

Dospělí závodníci dostali vína Saltini od sponzora oděvní české značky Duell Pride’n’Honour a ti mladší byli odměněni poukazy na vstupy do ZOO Hluboká, Sportovně-relaxačního areálu Hluboká nad Vltavou a MC Donald a praktické ceny od Jihočeského kraje a turistického regionu Jižní Čechy a Budějovicko.

Co dál?

V sobotu 29.7. long distance a sprinty v Neratovicích na SUPNera, krásnej závod v rodinné atmosféře. Ideální i pro prvojezdce vydat se na long distance v kategorii SPORT.

A už si do diářů můžete zarezervovat i tři dny na Jesenici u Chebu. 18-20.8. Finále Českého poháru v paddleboardingu. Program najdete ZDE.

Těšíme se!

Fotogalerie martinhladik.com

Jako obvykle vám přinášíme reportáž ze závodního klání v pádlování ve stoje. Tentokrát jsme zavítali do úplně nové destinace pro závodníky – na přehradu Jesenice u Chebu, kde nás uvítal místní paddleboardový klub z TJ Lokomotiva Cheb a také město Cheb, které organizaci mistrovského závodu na Koupališti Dřenice zaštítilo a ceny přišel rozdat i pan místostarosta.

Mezinárodní účast

Na nejsledovanější soutěž pořádaný Českou Federací Stand Up Paddle dorazila stovka závodníků z celé republiky a také ze Slovenska, Německa, Holandska, a dokonce i mladý závodník z Thajska. Účast zahraničních závodníků pokaždé v českém závodnickém poli řádně zamíchá se „zaběhlým“ pořadím a vnese do celého podniku více „aloha“ atmosféry.

Z doprovodného programu musíme vypíchnout zábavnou překážkovou dráhu Gladiator race, kterou přivezl jeden z hlavních sponzorů celého závodního seriálu – Snowboardel. Na místě bylo také možné vyzkoušet paddleboardy od zkuspaddleboard.cz nebo se vzdělat v rámci osvětových stánků aplikace Záchranka a záchranářských pomůcek Denato swim. A nechybělo ani oblečení k vodě v čele s pončama šitých v ČR od Fluffy Style. Kluci z pořadatelské party TJ Lokomotiva Cheb nám připravili i večerní program v podobě DJ’s a koncertu a nechyběla ani ohňová a světelná show od PETT Poi…Bylo to nabité.

Počasí přálo všechny tři dny – a na technical race se i pořádně rozfoukalo, aby mohli závodníci řádně prokázat své technické dovednosti.

Každý den se jela jedna disciplína pátek – sprint, sobota – technical race a sprint dragon SUPů, neděle – long distance a zábavný překážkový závod Gladiator race. O celkových mistrovských titulech rozhodoval součet bodů ze všech tří disciplín, a tak to bylo pro české závodníky napínavé až do posledního okamžiku.

Bližší obrázek si utvořte z výběru fotogalerie od martinhladik.com a teď už vám představujeme

Mistry ČR v paddleboardingu pro rok 2021!

V hlavních kategoriích OPEN, Děti do 15 let a Týmy:

 OPEN Muži (hlavní kategorie) OPEN Ženy (hlavní kategorie)
1Tomáš Grošup1Iva Dundová
2Ondřej Petrák2Anna Hyková
3Branislav Šrámek3Lucie Raab
Děti do 15 let – chlapciDěti do 15 let – dívky 
1 Jakub Bouška1 Karolína Uhrová
2 Matyáš Soukup2 Karolína Boušková
3 Ondřej Štětka3 Valerie Soukupová
Týmy – sportovní klubybodyzávodníci
1BUDESPORT ČESKÉ BUDĚJOVICE30.930Jakub Bouška, Anna Hyková, Ondřej Štětka, Petr Rohlena, Karolína Boušková, Vojtěch Seidenglanz, Branislav Šrámek, Jan Šrámek
24S28.470Matyáš Soukup, Jan Soukup, Valerie Soukupová, Karolína Uhrová, Mirka Uhrová
3TJ KOTVA BRANÍK17.797Lucie Raab, Eva Vrbová, David Raab, Petr Cemper, Agáta Radvanská

Mistři v podkategoriích:

 Děti do 12 let- mladí chlapci (podkategorie Děti)Děti do 12 let- mladí dívky (podkategorie Děti)
1 Jan Jehlík1 Valerie Soukupová
2 David Kolařík 2 Karolína Roubová
3 Jan Budík3 Agáta Schwobová
Junioři (podkategorie OPEN)
1 Vojtěch Seidenglanz
2 Petr Rohlena
3 Jan Šesták
 Master 40+  Muži (podkategorie OPEN)Master 40+  Ženy (podkategorie OPEN)
1 Branislav Šrámek1 Stanislava Pulkrábková
2 Jan Soukup2 Radka Laryšová
3 Jan Šrámek3 Alena Voždová
Master 50+  Muži (podkategorie OPEN)
1 David Raab
2 Michal Brandtner
3 Stanislav Laryš
 iSUP  Muži (podkategorie OPEN)iSUP  Ženy (podkategorie OPEN)
1 David Koblasa1 Alena Voždová
2 Michal Brandtner2 Lucie Kulhavá
3 Tomáš Kolářík3 Jana Červinková

Celkové výsledky najdete ZDE
Kompletní fotogalerie ZDE

Mistrovstvím však paddleboardové závody nekončí již tuto sobotu nás čekají Neratovice, týden nato Beroun a na konci srpna ještě Finále českého poháru v paddleboardingu na Veselských pískovnách anebo Euro Tour Prague Paddle Fest v Praze.

Výběr z fotogalerie

Jak se těší na závodní sezónu naši čeští závodníci a mistři ČR Kristýna Babiánková a Ondřej Petrák?

KRISTÝNA BABIÁNKOVÁ

20 let, Praha
Klub KVS Praha, Starboard

S celkovým počtem 21.700 bodů vyhrála Kristýna Český pohár v paddleboardingu 2020. Navzdory odzávoděným rokům na paddleboardových závodech (začala už v roce 2016) je stále mladá závodnice při chuti závodit a vítězit. A jakmile složí maturitu a přijímací zkoušky na vysokou školu už se těší, že vyrazí opět pádlovat.

ONDŘEJ PETRÁK

28 let, Plzeň
Klub TJ Prazdroj Plzeň

Ondra získal v minulém roce 2020 titul vítěze Českého poháru v paddleboardingu již třetí rok za sebou, tentokrát s počtem 21.190 bodů. Sympatický závodník, který reprezentuje naši republiku i na zahraničních závodech se kromě práce ve zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje se svým kamarádem pustil i do obchodu s paddleboardy Paddle Republic.


Na čem závodíš? Prkno, pádlo?

Kristýna: Na flatu závodím na sprintu od Starboardu a na divoké vodě závodím na Tambu 10´5.
Ondra: Od letošního roku jezdím na prkně SIC MAUI RS 21.5, který mě hodně baví, a od loňska používám pádlo Black Project typ HYDRO.

Tvoje nejoblíbenější činnost hned po paddleboardingu?

Kristýna: Asi surfskate v bowlu nebo snowboarding

Ondra: Rád se pohybuju v přírodě, nejlépe když kolem není moc lidí a kde mi společnost dělá psí parťák, kterej toho moc nenamluví.

Co se zajímavého odehrálo ve tvém životě od tvého celkového vítězství a získání titulu šampiona v Českém poháru v paddleboardingu 2020?

Kristýna: Začala jsem více SUP-surfovat, jinak asi nic moc.

Ondra: Za zmínku určitě stojí spuštění projektu Paddle Republic, tedy první paddleboardové speciálky v západních Čechách, kde kromě e-shopu a showroomu máme ještě spoustu dalších plánů, který se nám doufám podaří zrealizovat.

Proč myslíš, že jsi vyhrál/a? V čem jsi lepší, než ostatní? Jaké vlastnosti si na sobě vážíš?

Kristýna: Myslím, že toho mám oproti většině českých paddleboardistů dost za sebou. Odjela jsem spousty mezinárodních závodů, na kterých jsem získala spousty zkušeností. Také si myslím, že mi pomáhá i občas od někoho kritizovaná příprava na divoké vodě, díky které jsem docela komplexní jezdec.

Ondra: Podařilo se mi loni zúročit hlavně zkušenosti, který jsem posbíral v náročný sezoně 2019 a taky se mi povedlo mistrovství republiky na pískovnách, kde jsem se potkal se slušnou formou a odvezl si odtud kromě titulu i spoustu dalších cenných zkušeností, který se letos určitě budou hodit.

Navázal/a jsi díky vítězství nějaké spolupráce?

Kristýna: Nějaké spolupráce jsem díky paddleboardingu navázala, díky tomuhle vítězství z českého poháru však úplně ne, nějak jsem se o to ani moc tenhle rok nezajímala, covid dobu jsem využila jako takový odpočinek.

Ondra: Spíš jsem doufám potvrdil, že ty stávající spolupráce jsou ty správné!

Jak tě covidová doba ovlivnila?

Kristýna: Ovlivnila mě až moc. Začala jsem zpátky jezdit více na divoké vodě. To zapříčil fakt, že mě prostě na rovné vodě moc jezdit nebaví, potřebuji spíš „race boardit“ na moři a dělat něco akčního, ale toho se mi na začátku covid doby nedostalo, a tak jsem se zpátky vrátila k něčemu zábavnějšímu a tím je v ČR vždy divoká voda.

Ondra: Řekl bych, že mě jako mnoho dalších loňský rok donutil především zpomalit a ujasnit si priority.

Pociťuješ nějaké fyzické či psychické změny?

Kristýna: Vím, že teď nejsem v takové kondici, potřebuji zas chytit motivaci na trénování na rovné vodě, kterou jsem v covid době dost ztratila. Na druhou stranu najíždím na paddleboardu zas více zajímavých pasáží na řekách, takže můžu zkoušet posouvat hranici paddleboardingu na divoké vodě zas o něco dál.

Ondra: I když jsem nemoc v prosinci prodělal, tak naštěstí žádné fyzické následky nepociťuju, naopak mě to donutilo si spíše odpočinout a od ledna jsem postupně zvyšoval tréninkovou zátěž. Co se týká psychické stránky, to by měl spíš zhodnotit někdo jinej! Osobně ale žádný výrazný změny nepociťuju.

Jak se připravuješ na letošní sezónu? Máš nějakého sparing partnera nebo naopak soupeře, který tě žene stále vpřed?

Kristýna: Jezdím dost divokou vodu s Honzou Rottem, takže trénujeme i s ostatními ridery na Troje a o víkendu jezdíme řeky.  Na rovnou vodu je to však složitější, dříve trénovalo v mém oddíle KVS spousty paddleboardistů, teď mi však přijde, že všichni přestali. A najít tak parťáka na tréninky na flatu, který to bude tak hrotit jako já a motivovat mě, je docela složité.

Ondra: Letos jsem najezdil hodně kilometrů na běžkách a z větší části to byly kilometry v soupaži než v technice skate. Taky jsem strávil letos víc času v posilovně než v předchozích letech, zejména co se týká rozvoje síly a silový vytrvalosti. Na vodě jsem zatím tolik kilometrů nenajezdil, hlavně kvůli posunuté sezoně a špatnému počasí. Jsem v kontaktu s Grošákem, kterej se přesídlil na Malorku, kde celou zimu makal na moři a hodně se navzájem motivujeme do tréninku. Těšíme se na další společný souboje v letošní sezoně. Taky si občas zavoláme s velezkušeným Jardou Soukupem, kterej mě při závodech hodně zatápěl a doufám, že se letos taky nejednou utkáme.

Našel/našla jsi si v covidové době více času na trénování?

Kristýna: No teď v zimě jsem díky covidu a online škole mohla trávit čas na Furteventuře, kde jsem tedy trénovala SUP surfing. Jinak bych řekla, že mě to naopak kvůli omezujícím nařízením zpomalilo.

Ondra: Úplně bych neřekl, vzhledem k tomu, kolik práce se na mě navalilo, každopádně se snažím jednotlivé tréninkové jednotky využít do maxima, aby byl trénink co nejkvalitnější.

Jak často a kde teď trénuješ?

Kristýna: Tak 4x do týdne na vodě, zbytek řeším věci do školy nebo dělám jinou aktivitu.  Po maturitě snad budu na vodě denně jako dříve.

Ondra: Trénuju v závislosti na tom, jak se zrovna cítím, to znamená, že když jsem po fyzické a zdravotní stránce v pohodě, tak si naložím víc, a když se necítím, tak si uberu nebo úplně odpočinu. Můj trénink nemá úplně řád, a jsem tak sám svým trenérem, ale obecně řečeno, snažím se splnit alespoň nějakých pět tréninkových jednotek do týdne, ať už je to běh, voda nebo posilovna, kde mám útočiště v loděnici TJ Prazdroje v Plzni na řece Radbůze.

Plánuješ závodit i v zahraničí? Stýská se ti po cestování? Máš nějaký vysněný závod?

Kristýna: Chtěla bych se dostat zpátky do tréninkového tempa právě kvůli Eurotour závodům u oceánu, které mi chybí, je tam vždy moc přátelská atmosféra. Vysněný závod úplně asi nemám, ale kdyby ještě furt byl PPG (velmi těžký oceánský závod Pacific Paddle Games, který byl v roce 2019 zrušen – pozn. redaktora), řekla bych ten. Celkově bych si ale chtěla zase zajet downwind závod a nějaký zábavný beach race na vlnách. Taky bych si chtěla někdy v budoucnu zajet divoko vodní závod na Gopro Mountain Games, abych se mohla utkat i s americkými riderkami a porovnat se s nimi. Na to však zatím nemám finance a covid doba to taky úplně nedovoluje.

Ondra: Letos budu všechno směřovat k zářijovému MS v Maďarsku, kde bych rád urval nějaký pěkný umístění. Chtěl jsem se taky letos poprvé účastnit legendárního závodu 11 CITIES v Holandsku, ale bohužel se to kryje právě s MS tak holt až příště. Jinak si určitě nenechám ujít závody SUP Alps trophy, které jsou většinou kousek od hranic. Ty scenérie stojí za to!

Vzpomeneš i na nějaký (cestovatelský) zážitek spojený s paddleboardingem, který ti utkvěl v paměti?

Kristýna: Utkvělo mi toho v paměti za tu dobu, co jezdím už fakt hodně, od nádherných řek, po velké vlny na oceánu až po zážitky z Eurotour závodů. MS v Číně byl taky určitě dobrý zážitek.

Ondra: Rozhodně mi utkvělo putování po Slovinsku, kam bych se rád ještě několikrát podíval.

Na jaké akce nebo závody se letos těšíš?

Kristýna: To zatím ještě úplně nevím. Je to první rok kdy to nemám naplánované!

Ondra: Letos se hodně těšim na domácí závod EUROTOUR, kterým bude Prague Paddle Fest. Jsem optimista a věřím, že se letos uskuteční!

Co pro tebe znamená vítězství ve sportu?

Kristýna: Není vítězství jako vítězství. Když jsem třeba vyhrála nad holkama co bydlí u oceánu měla jsem dobrý pocit z toho, že jsem to dokázala i přestože jsem suchozemec z Česka. Na jakýchkoliv dlouhých závodech jsem vůbec ráda, že jsem to zvládla v tempu a když se k tomu spojí vítězství je to vlastně jen taková třešnička na dortu.

Ondra: Vítězství je pro mě pocit zadostiučinění, za všechnu tu dřinu, kterou tomu sportu věnuju. Osobně to nedělám kvůli titulům a medailím, ale hlavně kvůli tomu samotnému závodění a překonávání vlastních možností, na čemž jsem si vybudoval menší závislost.

Jaké jsou tvoje další cíle?

Kristýna: Asi momentálně nemám úplně jasný cíl, chci se pořád zlepšovat jak na raceboardu, tak na divoké vodě a vlastně i v tom SUP-surfu a uvidím, kam to povede.

Ondra: Hlavně být v pohodě.

Máš nějaký cíl v životě/ve sportu, který teď považuješ za „nedosažitelný“?

Kristýna: Skočit 7metrový vodopád na paddleboardu.