Přeskočit na obsah

O Mistrovské tituly v paddleboardingu a parapaddleboardingu se bojovalo tři dny na Bezdrevě u Hluboké nad Vltavou. 14-16.7.2023 se sjelo 120 závodníků toužících po vítězství a zvědavých, jak vlastně ta voda rybníku Bezdrev vypadá.

Krátce o tom jihočeském rybníce

Jako rodilá budějčačka i já měla pochybnosti, jelikož mám od dětství zafixované, že na Bezdrev se nejezdí. Z názorů ostatních jihočechů, je patrné, že to mají podobně. Opačné zkušenosti s Bezdrevem má ale pořadatel celé akce Ivan Nestával z Aktivně s vozíkem, který zde trávil celé dětství v jachtařské loděnici a bezdrevskou vodu doslova pil. Ať už máme tento úvod o Bezdrevu u konce – žádného kapra břichem nahoru jsem neviděla (kromě těch vyskakujících nad vodu) a ani jednu sinici. Pozvolné břehy byly písčité a rybniční bahno začínalo až po pár metrech.

Camping Bezdrev je super místo pro pořádání paddleboardové akce. Na břehu je příjemný trávník a všechno je tam na jednom místě, prakticky na pláži. Restaurace se sociály, parkoviště, dětské hřiště a chatky lemují celý protilehlý břeh, takže diváci si mohou vybrat z jakého úhlu se jim líbí sledovat závody.

Můžete vyrazit i na výlet a poznávačku okolí

Paddleboardisté stojící a sedící

Kromě toho, že se zde konalo již šesté Mistrovství ČR v paddleboardingu, které pořádala Česká Federace Stand Up Paddle (ČFSUP), byla tato akce významná i druhým mistrovstvím – v parapaddleboardingu. ČFSUP je svaz, který má mezi svými sporty i paradisciplíny a již čtvrtým rokem je integruje do svých závodů. Při závodech to vypadá pak tak, že například do sprintových rozjížděk paddleboardistů jsou nasazené rozjížďky parapaddleboardistů a disciplíny se prolínají. Prostě „Pádlujeme spolu“, jak znělo motto celého mistrovství nebo #sportjejenomjeden, jak se říká na Českém Paralympijském Výboru.

A kdo jsou teda ti noví mistři?

V pátek odpoledne se jel long distance. Tři kola pro kategorii OPEN a jedno kolo pro děti a Sport. Vzdálenost to byla o trochu delší než na jiných českých závodech, protože je to mistrovství. Z ohlášených 12 km se ale na sport testrech některých závodníků stalo i 13-14 km. Dá se o počasí 30 °C říci, že je pěkné? Mnozí závodníci s tím nesouhlasili. V sobotu při sprintech a para mistrovství (sprint + long distance) bylo počasí ještě horší asi 35°C a v neděli po raním vichru, který vzal všechny stany až na ten federační – registrační, by se dalo říci, že bylo počasí nejhezčí. Teplota byla pod 30 °C a pofukoval mírný větřík a všichni tak v klidu mohli točit bóje technického závodu, který se jel na rozjížďky.

Tituly se rozdávaly pouze v kategoriích a podkategoriích, ve kterých bylo minimálně 5 závodníků. Je to škoda, že tak třeba podkategorie Juniorů a Juniorek neměla své vyhlášení a své Mistry. Nicméně je pravdou, že se tito junioři dostali do hlavního vyhlášení hlavní kategorie OPEN a tak nepřišli zkrátka a dokázali se i nominovat na podzimní Mistrovství Evropy v Dánsku a Mistrovství světa ve Francii.

Celkové výsledky a pořadí v mistrovském hodnocení paddleboardingu najdete ZDE.

Mistr a Mistryně paddleboardingu 2023

Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň) a Iva Dundová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Anna Hyková (Budesport České Budějovice), 1. Iva Dundová, 3. Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

Zleva: 2. Samuel Peška (4SP Team), 1. Ondřej Petrák, 3. Tomáš Grošup (KVS PRaha)

Mistr a Mistryně parapaddleboardingu 2023

Miroslav Šperk (Aktivně s vozíkem) a Jitka Pivarčiová

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 15 let

Antonín Sázavský (JBC SUP Club) a Karolína Uhrová (Spartak Modřany)

Zleva: 2. místo Karolína Roubová (TJ Lokomotiva Cheb), 1. Karolína Uhrová, 3. Valerie Soukupová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Jakub Petržílek (Pádlujte.cz Sportovní klub), 1. Antonín Sázavský, 3. Jan Jehlík (HUDY SUP Team/ TJ Sokol Písek)

Mistryně paddleboardingu do 12 let (podkategorie Děti do 15 let)

Pavlína Kaňková (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Alena Hympánová (JBC SUP Club), 1. Pavlína Kaňková, 3. Sophia Krátká (Budesport České Budějovice)

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 40 let (podkategorie OPEN)

Jaroslav Soukup (HUDY SUP Team) a Andrea Kämmerer

Zleva: 2. místo Tereza Hulswit Sázavská (JBC SUP Club), 1. Andrea Kämmerer, 3. Kateřina Trdlová (JBC SUP Club)

Zleva: 2. místo Roman Klepáč (TJ Lokomotiva Beroun), 1. Jaroslav Soukup, 3. Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Mistr paddleboardingu do 50 let (podkategorie OPEN)

Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Michal Brandtner (CKC Turnov), 1. Jan Šrámek, 3. Marek Fiala (TJ Lokomotiva Cheb)


Nechyběla ani zábava a premiéra

Pořadatel Aktivně s vozíkem zaslouží velký potlesk za utvoření celkové atmosféry celé třídenní akce. Kromě speciálního stánku s občerstvením od Hlubockého pivovaru, který sloužil pouze pro závodníky a jejich doprovody, aby nemuseli dlouho čekat na občerstvení a mohli se dál věnovat sportovním výkonům nebo pořádání akce v případě pořadatelů, byl po večerech i kulturní program.

V pátek na pláži při západu slunce se promítal krátký dokument České televize o paddleboardové cestě Martina Zikmunda a jeho trenéra Richarda Wiesnera a dalších parťáků z týmu SK LiveCross Neratovice do Holandska na non-stop závod SUP 11 Cities pod názvem „73 000 záběrů“.

V sobotu pak po vyhlášení 2. dne a titulů Mistrů v parapaddleboardingu připluly od místních rybářů uzené ryby a zahrály dvě kapely Střet a Rambambán.

Komu poděkovat?

K takové velké akci věnujeme i děkovný odstavec dalším partnerům a sponzorům akce. Závodníci dostávali welcome balíčky s produkty od české firmy Akutol, hlavního sponzora celého Českého poháru v paddleboardingu 2023, které byly tentokrát zaměřené na první pomoc při popáleninách a ošetření kůže při spálení i od slunce. K tomu byla trička „Pádlujeme společně“ a také třeba dárková mýdla od Ridente dentální hygieny. Důležitým partnerem pro celou akci byla také Balíkovna České pošty a česká firma Ultina na výrobu vozíčků a parapaddleboardových sedaček pro sportování.

Dospělí závodníci dostali vína Saltini od sponzora oděvní české značky Duell Pride’n’Honour a ti mladší byli odměněni poukazy na vstupy do ZOO Hluboká, Sportovně-relaxačního areálu Hluboká nad Vltavou a MC Donald a praktické ceny od Jihočeského kraje a turistického regionu Jižní Čechy a Budějovicko.

Co dál?

V sobotu 29.7. long distance a sprinty v Neratovicích na SUPNera, krásnej závod v rodinné atmosféře. Ideální i pro prvojezdce vydat se na long distance v kategorii SPORT.

A už si do diářů můžete zarezervovat i tři dny na Jesenici u Chebu. 18-20.8. Finále Českého poháru v paddleboardingu. Program najdete ZDE.

Těšíme se!

Fotogalerie martinhladik.com

O víkendu 24-25. června na jabloneckou přehradu Mšeno, které se přezdívá Jablonecké moře, zavítalo léto. A také přes padesát závodníků na čtvrtý ročník paddleboardových závodů JBC SUP Race pod taktovkou místního paddleboardového oddílu JBC SUP Club, který do závodů nominoval na dvacet závodníků.

„Pořádání závodů je důležitá součást klubové činnosti, baví to a jsme rádi, že nás ČFSUP zařadila do kalendáře. Organizační tým už funguje jak promazaný stroj, přidávají se k němu aktivní rodiče dětí z kroužku, noví sponzoři a další skvělí lidé, takže se můžete příští rok těšit na pořádně nadupanou akci.“, říká Honza Telenský, hlavní šéf a trenér oddílu JBC SUP Club. 

Zajímavost: Léto v Jablonci

„V Jablonci buď prší a nebo je to dokopce. Ale letos nám počasí vyšlo a bylo to žůžo. Poprvé jsme zařadili i doprovodný program v podobě večerního koncertu a velmi se to osvědčilo. Určitě to zopakujeme i příští rok. 

Jan Telenský, JBC SUP Club

Po několika nezávislých rozhovorech s místními domorodci je považováno za letní počasí 26-28°C. Teploty přes 30° se za celé tři měsíce vyšplhají maximálně 2-3x. Pro návštěvníky z teplejších regionů doporučujeme s sebou sbalit mikinu, lehkou bundu, holiny a vyteplené nepromokavé pončo. Nenechte se zmást slunečnou předpovědí, vždy se octnete někde, kde fouká studený nebo protivný vítr a vy nebudete vědět, zda se máte svléknout nebo přioblíct.

Tomáš Hulswit, trenér a člen pořadatelského týmu z místního paddleboardového klubu s mládeží JBC SUP Club, při rozvážení bójí po přehradě.

Jak se závodilo

Na poslední z pěti-víkendové závodní šňůry Českého poháru v paddleboardingu předtím, než se za dva týdny sejdou všichni na mistrovství ČR na Hluboké nad Vltavou, se závodilo klasicky ve třech disciplínách. Sprint, technical race v sobotu a long distance v neděli. Jako doprovodný program byla i půjčovna paddleboardů, která je v zátoce u plaveckého bazénu celosezónně.

Skvělá podívaná na rozjížďky

Divácky atraktivní zátoka u plovárny, na kterou s přehledem vidí jak diváci z hráze nádrže, tak návštěvníci pláže a čtyř až pěti kaváren a stánků s občerstvením, nabídla přes 60 rozjížděk sprintových a technicalových.

Sprint

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Karolína Uhrová
Spartak Modřany
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
Karolína Uhrová
Spartak Modřany
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
2.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda SUP MB
Michal Brandtner
CKC Turnov
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Mikuláš Trdla JBC SUP Club
3.Tereza Hulswit Sázavská JBC SUP ClubDavid Raab
TJ Kotva Braník
Ema Goruková
CKC Turnov
Josef Řechtáček
JBC SUP Club

Celkové výsledky najdete na webu České Federace Stand Up Paddle ZDE

Technical race

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda SUP MB
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
Karolína Uhrová
Spartak Modřany
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
2.Karolína Uhrová
Spartak Modřany
David Raab
TJ Kotva Braník
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Josef Řechtáček
JBC SUP Club
3.Kateřina Trdlová JBC SUP ClubMichal Brandtner
CKC Turnov
Alena Hympánová
JBC SUP Club
Pavel Šidlof

Historický moment z long distance

Na nedělní vytrvalostní závod se zvednul trochu vítr, aby závodníkům udělal 10kilometrové kroužení po jabloneckém moři zajímavějším. Dva mladí závodníci z kategorie Děti do 15 let, Karolína Uhrová a Antonín Sázavský, si vyzkoušeli plnou vzdálenost s v kategorii OPEN a dařilo se jim výborně a ostatní závodníci z kategorie děti se tak mohly radovat, že se uvolnila místa na vítězných bednách i pro další.

Momentem, který stojí za to vypíchnout, je ale kategorie „amatérská“ SPORT, ve které se závodí na nafukovacích paddleboardech do délky 12‘6‘‘. Na žádost parapaddleboardistů vypsala letos Česká Federace Stand Up Paddle i první Český pohár v parapaddleboardingu a v rámci inkluze zdravého a para sportu, (která je trendem v celosvětovém měřítku), tak mohou para závodníci sbírat body na vybraných závodech v long distance v rámci kategorie SPORT+PARA. Po dojetí jabloneckého závodu se poprvé v historii paddleboardingu postavili na společné bedny stojící závodníci se sedícím závodníkem Martinem Zikmundem (SK Livecross Neratovice, Aktivně s vozíkem) na 3. místě. „Kdybych to tušil, že jsem na třetím místě, tak začnu finišovat ještě o 100 metrů dříve a možná bych měl i to druhé místo!“, komentoval Martin.

V kategorii SPORT+PARA muži na long distance 4km startovali 4 závodníci. Martin Zikmund dojel na 3. místě.

Long distance

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Tereza Hulswit Sázavská JBC SUP ClubDavid Raab
TJ Kotva Braník
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Mikuláš Trdla JBC SUP Club
2.Karolína Uhrová
Spartak Modřany
Michal Brandtner
CKC Turnov
Ema Goruková
CKC Turnov
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
3.Viktoria Lešková
Paddle Club Doksy
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
Sara Lešková
Paddle Club Doksy
Josef Řechtáček
JBC SUP Club

Všichni závodníci, kteří se umístili na pódiích byli nadšeni ze skvělých cen, které má každoročně jablonecký závod díky svým partnerům.

Hlavní sponzor Českého poháru v paddleboardingu Akutol se svými produkty na drobná zranění. Z Libereckého kraje přišla podpora od firem Eleven sportswear, Enervit, Pivovar Volt, Lordy Jerky, ABB, Bjež, Silvini a další. Nesmíme zapomenout i na další pohárové partnery Snowboardel, Aqua Marina, Gladiator a Restube záchranný systém na vodu.

Kam dál?

V polovině července 14-16.7. na MČR v paddleboardingu a parapaddleboardingu na Bezdrev u Hluboké nad Vltavou, pak chvilku oddech a hurá do Neratovic na další závod s domáckou atmosférou 29.7. SUPNera a pak už netrpělivě vyhlížené Finále Českého poháru v paddleboardingu v Chebu 18-20.8.

Galerie

JBC SUP Race 2021 na jabloneckém moři
Reportáže

JBC SUP Race 2021 na jabloneckém moři

  • Čas čtení 1 minuta čtení
  • 20. 7. 2021

Jihočeský spolek Aktivně s vozíkem, který sdružuje lidi s pohybovým hendikepem v nejrůznějších para-sportech, se toto léto rozhodl, že po basketbalu, tenise nebo florbalu také naplno nastoupí do paddleboardingu (Aktuálně.cz). Ve spolupráci s mladou českou firmou Ultina – back to active, která vyvinula lehkou kompatibilní sedačku, se kterou mohou vozíčkáři vyměnit vozík za paddleboard a vyrazit vstříc vodní hladině a říčním kilometrům, organizují přelomovou akci – první parapaddleboardový závod v České republice. A kdo ví, jak tento nový sport osloví mezinárodní scénu? Koneckonců, v adaptive surfingu již několik mistrovství světa uspořádala Mezinárodní surfová asociace.

Zpátky k závodu. První paraPaddleboardový závod je zahrnutý do seriálu parasportů Pohár města Hluboká nad Vltavou a po sportovní stránce na něj bude dohlížet Česká Federace Stand Up Paddle. Kromě závodníků jsou zvaní i nevozíčkáři se svými paddleboardy, aby závodníky podpořili z vody. Po závodě na tratích 150 a 300 metrů a 1 km se uskuteční společná plavba přístavem.

Nebude chybět ani Honza Herman, se kterým jsme na vodu vyrazili již na letošním Mistrovství ČR v paddleboardingu, které se konalo v srpnu na Vranovské přehradě. Tato akce je jedinečnou příležitostí k navázání nových přátelství a seznámení se s dalšími aspekty paddleboardingu v havajském duchu. Přijeďte s celou rodinu. Aloha!