Přeskočit na obsah

Již od června po celé léto se můžete přijet zblízka podívat na nejnovější paddleboardy a nafukovací kajaky na nejrůznější české pláže. Snowboardel Paddle Tour je akce pro sportovce i nesportovce – prostě pro všechny, které zajímá zábava na vodě a také nějaké soutěžení.

K testování bude po ruce zkušená parta paddleboardistů ze Snowboardelu, obchodu s třicetiletou praxí s boardovými sporty a poradenstvím kolem nich. Návštěvníkům poradí, kromě správného výběru materiálu, třeba i jak si zlepšit techniku pádlování.

A na vyvrcholení celé akce 5.8. na „Grand Finále“ v Praze na Hostivaři budete moci soutěžit o 10 paddleboardů.

Překážková dráha na vás bude čekat na zastávkách Summer X Festu (Pasohlávky, Vranov, Lipno) a na Grande Finále na Hostivaři v Praze. (foto archiv ČFSUP, martinhladik.com)

Co vás čeká?

Každá zastávka téhle paddle tour je zaměřená na představování těch nejlepších paddleboardů a lodí od značek GLADIATOR, AQUA MARINA, STXSPINERA.

Snowboardel Paddle Tour je testování, soutěžení o ceny a celodenní zábava pro veřejnost.

10 zastávek po celé republice

Vstupné: Cena celého doprovodného programu je 150 Kč.

Kluci ze Snowboardelu vám se vším ochotně poradí. Zeptejte se na co chcete!


Časový program každé akce

Pro všechny zastávky stejný kromě Grand Finále

10:30 – 17:00 Testování prvotřídních paddleboardů různých značek, pádel, kajaků a kánoí

10:30 – 17:00 Individuální workshopy a poradenství ohledně techniky pádlování, jízdy na paddleboardu a péči o materiál

11:30 – 16:00 Souteže v jízdě na paddleboardu. Na některých zastávkách bude součástí závodu i unikátní nafukovací překážková dráha

11:30 – 16:00 Soutěž v jízdě na kajaku


Grand Finale 5.8. Hostivařská přehrada

Festival nejen vodních sportů, a především finále celé naší letní tour. Akce pro účastníky celé tour, ale i nově příchozí účastníky. Celodenní soutěžení v různých dovednostních disciplínách na vodě o hodnotné ceny. Doprovodný program a živá hudba. V rámci večera pak následuje losování o paddleboardy a kajaky jako hlavní ceny celé tour


Všechny aktuality týkající se jednotlivých akcí najdete také na této stránce

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Reportáž a fotogalerie z víkendových paddleboardových závodů, které se konali na Hostivařské přehradě. 20.5.2023. Šestý ročník závodů, které pořádá Snowboardel – obchod s třicetiletou tradicí prodeje a poradenství ve všech „boardových“ sportech ve spolupráci s Českou Federací Stand Up Paddle a seriálu závodů Český pohár v paddleboardingu.

Sjela se šedesátka závodníků, jednotlivců i závodníci z 17 klubů.

Závodní sezóna odstartovaná na boso

Počasí a teplejší dny si daly načas, a tak mnoho ze závodníků ještě nemělo před prvním pohárovým závodem této sezóny příliš napádlováno. Nicméně v sobotu již bylo počasí i teplota vody vhodná na sundání neoprenových botiček a všichni si užívali písek hostivařské pláže. Co bylo zrádnější, byl vítr, který způsobil, že se všichni zapomněli namazat, když necítili vydatné jarní paprsky. Po celém dni všichni odcházeli s červeným obličejem a stříkali si na sebe sprej na popáleniny od Akutolu, který je letošním hlavním sponzorem poháru.

Sprint

Krátký sprintový závod byl velkým překvapením pro všechny. Přibyl nový formát letmé stovky, se kterým se závodníci většinou ještě nesetkali. Namísto startu s výběhem z pláže a jedné otočky kolem bóje na 250 metrů je čekaly nové nafukovací startovní bloky pro rozjížďky po šesti a rovných 100 metrů. Systém rozjížděk – ze 3 jízd se počítaly 2 nejlepší umístění a z toho se pak sestavily závěrečné finálové jízdy. I přes tento nový prvek a poryvy větru, které ztěžovaly řazení do bloků, se manévrování do bloků závodníkům dařilo a po odjetí kratší sprintové vzdálenosti vypadali i více svěží. Průjezdy cílem byly na centimetry, takže podívaná z mola místního wakeparku byla velmi napínavá.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Petr Rohlena
Budesport ČB
Karolína Uhrová
Spartak Modřany
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Karolína Uhrová
Spartak Modřany
Filip Kubina
SUP Nymburk
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Matouš Pavlík
SK Sport Zbraslav
Agáta Schwobová
TJ Lokomotiva Cheb
Mikuláš Trdla
JBC SUP Club

Long distance

Na dlouhý závod se zvedl vítr a v různých lagunách Hostivařské přehrady se projevoval ve směru i na síle jinak. Ale z osobních zkušeností můžeme konstatovat, že oproti minulému roku byl vítr příznivější. 5-6 m/s a v nárazech 12 m/s. (Ideální vítr pro začátečníky a slabší jezdce se pohybuje do 5 m/s).

Hromadný start ve dvou vlnách z protilehlé pláže. Muži a ženy kategorie OPEN, kteří se vydali na tři kola (cca 9 km) s přeběhem jeli první a hned po nich vlna dětí do 15 let a kategorie Sport, kteří se vydali pouze na jedno 3 km dlouhé kolo.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Petr Rohlena
Budesport ČB
Karolína Uhrová
Spartak Modřany
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Agáta Radvanská
TJ Kotva Braník
Matouš Pavlík
SK Sport Zbraslav
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Kateřina Trdlová
JBC SUP Club
Filip Kubina
SUP Nymburk
Agáta Schwobová
TJ Lokomotiva Cheb
Mikuláš Trdla
JBC SUP Club

Celkové výsledky ze závodů najdete ZDE

Postřehy komentátora k závodníkům. Mládí vpřed!

V obou disciplínách se ukázal jako natrénovaný 19letý závodník Petr Rohlena z českobudějovického Budesportu jako číslo jedna a má tedy dobře našlápnuto s prvními pohárovými body. Na tomto závodě chybělo pár silných závodníků, kteří zrovna vyjeli na závod do zahraničí nebo si ještě léčí předsezónní zranění a nachlazeníčka. Což pro ostatní závodníky znamenalo velkou šanci nasbírat vyšší bodové hodnoty do celého seriálu. I tak se na tratích bylo na co koukat při vyrovnaných výkonech prvních pěti závodníků. Silný nymburský závodník Filip Kubina ještě stále patří k těm mladším. Zamíchat s pořadím si odskočil z rychlostní kanoistiky i Matouš Pavlík. Mladší závodníci jsou vystavováni neustálému tlaku starších a vítězství chtivých matadorů z kategorie 40+ a 50+. S letoškem se nám rýsuje už i kategorie 60+. Přeci jen už český pohár běží sedmým rokem.

V mladistvé kategorii do 15 let kraluje posledním rokem Jakub Petržílek z pardubického Pádlujte.cz stíhán jabloneckým duem Sázavský, Trdla. Jak mají chlapci natrénováno e ukáže už na příštím závodě až přijede i současný mistr ČR Matyáš Soukup, který tentokrát chyběl. Velkou proměnnou hrají i mladí závodníci z Německa, kteří na pohárové závody jezdí.

Z dívek bychom mohli vypíchnout teprve patnáctiletou závodnici Karolínu Uhrovou, která si v kategorii dětí do 15 let s přehledem dojela pro první místa, ale navíc se dostala na vítězné bedny i v dospělé kategorii žen. Z juniorek zde stojí za zmínku stále sílící závodnice Linda Syrovátková z Mladé Boleslavi, která v zimě závodí na běžeckých lyžích a dere se do předních příček ženského pole. Tyto mladé závodnice letos zčeří pořadí závodnic z OPEN kategorie, kterým nezbyde nic jiného, než si vyzvednout trofeje v podkategoriích Master 40+ a Senior 50+. Ale kdo ví, přeci jen se zkušené závodnice jen tak nedají a v průběhu sezóny se rozjedou.

V dětské kategorii stojí ještě za zmínku sledovat závodní úsilí Agáty Schwobové z TJ Lokomotiva Cheb, která závodí je ostaršená a závodí na pevném karbonovém prkně 12‘6‘‘ se staršími dívkami. Co na to její spolubojovnice Karolína Roubová?

Paddleboardové závody si užijí i diváci

Závody Českého poháru jsou veřejnosti otevřené a může se jich účastnit kdokoliv má zájem. I lidé s menšími nebo nulovými závodnickými zkušenostmi. Stačí se přihlásit a vzít si svůj paddleboard nebo si ho po domluvě předem půjčit. Kdo neholduje závodění a raději zkouší, testuje a povídá si na pláži, ten si na těchto závodech také své místo najde.

V rámci Snowboardel Paddle Fest závodů proběhla i první zastávka testování paddleboardů a nafukovacích kajaků pro veřejnost. Po celé léto bude Snowboardel Paddle TOUR jezdit na české pláže, kde se můžete seznámit, vyzkoušet a také zasoutěžit o deset paddleboardů.

Kam vyrazit na další závody?

Teď si dáme týden volno a v červnu se podíváme každý víkend do jiného města na další závody Českého poháru v paddleboardingu 2023.

Kompletní fotogalerie ČFSUP od Martina Hladíka ZDE
Výběr z galerie níže

For Boat, For Caravan a Holiday World & Region World. Každoroční jarní výstava, která zaujme celou rodinu, se opět uskutečnila na výstavišti v Letňanech od pátku do neděle 19. března.

V nejvzdálenější hale číslo 7 se ukrývala oáza paddleboardingu a nafukovacích kajaků. Hned vedle byla pláž stylizovaná jako zázemí paddleboardových závodů s lehátky pro unavené nohy návštěvníků. O novinky nadcházející sezóny byl velký zájem a podle zájmu na stánku to vypadá, že se už za pár dní uvidíme všichni na vodě.

Vykoupali se asi jen 3 návštěvníci

Na bazénu si mohli všichni, kdo se nebáli, vyzkoušet paddleboardy i lodě. Proběhlo zde i pár instruovaných rychlo-workshopů správného pádlování anebo lekce jógy na paddleboardech. Za ty roky, co zde od roku 2018 společně působíme vedle stánku Snowboardelu, už jsme vychytali potřeby našich testujících a tak s sebou vozíme i náhradní trika, boardshorty a ručníky.

Za ty tři dny jsme stihli okouknout i ostatní haly a výstavy a celkový pocit je, že si potřebujeme vyrazit na výlet na jachtě, koupit si naprosto designový a minimalistický přívěsný bydlík za auto a navštívit všechny české regiony a hned potom vyrazit do Indonésie a Švýcarska.

Uvidíme se příští rok?

Paddleboarding je tak zábavná aktivita, že si jí kolikrát nechcete nebo ani nemůžete nechat pro sebe. Tentokrát nemyslíme paddleboarding s dětskými domácími mazlíčky, ale pádlování se psem na palubě. V některých případech i s více psy najednou. Mnoho z vás má ve své psy důvěru a prostě psa na paddleboard „nějak“ naloží a snad si zvykne a bude se mu jízda po vodní hladině líbit. Ale stejně jako existují kurzy a workshopy jízdy na paddleboardu pro lidi, můžete přihlásit svého psa i do psího paddleboardového kurzu. O paddleboardové psí škole jsme vyzvídali u cvičitelky Ivany Paštové z Hradce Králové.

Ivano, krátce na úvod, jak dlouho se zabýváte cvičením psů a kdy jste začala s výukou na paddleboardu?

Kolem psů se pohybuji něco přes 20 let. Nikdy mi moc nebyl blízko klasický cvičák, kde se pracovalo drilem. Chtěla jsem pracovat se psy jinak, něco jako psí hřiště… výchova a výcvik domácího člena rodiny. Podle mě by to měl by to být parťák pro život a různé aktivity. Nechtěla jsem cvičit psy na „pozor zloděj“. Problém byl sehnat vhodný prostor, cvičáků je prý dost. Tak jsem si pronajala prodejnu a začala odtud.

Z prodejny se stala taková poradna – jak začlenit štěně do rodiny, jak ho naučit základy, a hlavně jak zdravě psa krmit přirozenou stravou, tedy masem. Začala jsem propagovat BARF, a místo hromady pytlů granulí jsem pořídila mrazáky a prodávala maso pro psy. Dobře krmený pes ale není kompletně šťastný pes, potřebuje zaměstnat jak fyzicky, tak mentálně. A tak jsem se začala více vzdělávat na různých seminářích, z knih a ze zkušeností jiných, kteří už věděli, že vychovávat a cvičit psy tzv. pozitivní metodou je to správné.

Byla to dlouhá cesta. A stále je, co se učit, každý má svoji cestu a já si až v roce 2016 našla tu svoji a založila psí školu: Ivana – Výcvik Hrou Happy Pet a začala jsem vychovávat a cvičit psy formou her – pozitivně. S postupem času jsem získala certifikát rozhodčího pro sport DOG PULLER, certifikát poradce HERSENWERKU II. stupně, Holandský certifikát pro HOOPERS a kurz 1.2.3. Telington TTouch. V roce 2018 jsem přidala další sport – DOG PADDLEBOARD CZ, ke kterému mě přivedla moje velká vášeň k vodě.

… a od tohoto roku se píše váš paddleboardový příběh…

Ano. Narodila jsem se ve znamení ryb… a možná tím je to dáno! Vodní sporty mě přitahovaly odjakživa. Ráda jsem se potápěla, jezdila na vodním skútru, zkoušela i windsurfing, ale opravdu jsem se zamilovala až do paddleboardingu, poprvé na jezeře Lago di Garda v Itálii. V Holandsku jsem se ve městečku Loosdrecht zapsala na lekci a poté jsem v Čechách absolvovala kurz na divoké vodě u Davida Stolína. Ve Španělsku jsem to zas zkoušela na moři. Časem jsem začala brát i své psy. Beauceronka Daphne si raději plave vedle, sedět na boardu není nic pro její temperament, ale Francouzský buldoček Maggie si sedí vpředu, jak na Titaniku a v klidu se nechá vézt krajinou. Bonusem je společná činnost pro všechny. Každý si najde to svoje a užívá si to. Netrvalo dlouho a začalo to zajímat lidi kolem a dnes učím jízdu na boardu jak páníčky, tak i jejich pejsky. Miluji svoji práci.

Je velký rozdíl cvičit psa na souši a na paddleboardu? V čem jsou specifika psího paddleboardingu?

Každý pes by se měl začít cvičit doma v klidu (v obýváku, na zahradě) a poté mu přidávat další různá prostředí. Jiné prostředí, jiný přístup. Každý můj workshop začíná s otázkou, jestli má pes rád vodu, jestli rád plave. Poté se učí zvykat na plovací vestu, která je velmi důležitá dle mého názoru. Při nechtěném vyklopení se pes může leknout, dostat křeč… vesta to jistí. Nejdříve ale učím psovoda, na souši, jak držet balanc, jak se postavit, jak pádlovat, jak padat do vody nebo jak pádu zabránit, pokud to ještě jde. Až to vše zkusí psovod, a to i na nestabilní podložce (něco jako Bosu pro lidi, pozn. redaktora), potom teprve seznamujeme se vším pejska, opět na suchu. Do vody to vše vyzkoušet jde tedy také nejdříve páníček a poté se vše učí se psem, kdy všichni řeší, jak se udržet, jak se postavit atd. V tuto chvíli já mám celou dobu oči na pejskovi a pozoruji signály, jestli je v pohodě nebo se začíná příliš stresovat atd. Vypadá to složitě, ale prozatím to všichni zvládli bez problému.

Přesto si myslím, že dog paddleboard by měl učit psí trenér anebo zkušený pejskař, který zachytí jakýkoliv problém psa.

Vzpomínáte na prvního psího člena posádky? Jak jste se připravovali a jak to pak probíhalo?

Samozřejmě! Bylo to v době, kdy jsem testovala boardy, jelikož jsem si chtěla pořídit vlastní. Byl to mohutný staford. Krásný pes, jmenoval se Koudy. Byl to mazel a já se zeptala, jestli bych ho mohla zkusit svézt. Jestli prý bude chtít, tak proč ne. Koudy šel rád, důvěřoval mi, více než jsem tušila. Teprve když jsme přijeli zpět na břeh mi majitel prozradil, že se Koudy hrozně bojí vody, že by tam nevlezl. Naštěstí jsem ho nevyklopila a dostal se téměř suchou tlapkou v pohodě zpět na břeh.

Může na paddleboard každý pes? A naučí se to každý pes?

Board je v podstatě balanční podložka na vodě. Je vhodný pro každého zdravého psa, který má rád vodu a má dobrý vztah se svým majitelem. Dělám se psy různé sporty a vždy je pro mě důležité, aby se jejich zdravotní stav s daným sportem slučoval aneb byl vhodný a nijak neohrožoval zdraví psa ani majitele. Nejsem veterinář, ale když vidím nějaké signály, že je něco špatně, majitele upozorním a teprve poté pracuji s daným jedincem, dle jeho zdravotního stavu. Zdraví psa je velmi důležité, a proto jsem začala spolupracovat se skvělou certifikovanou veterinární fyzioterapeutkou Stephanii Kašparovou CCBW z Canine Centra HK, u které se v současné době učím alespoň základy jejího oboru.

Je potřeba nějaký speciální paddleboard, co se podoby týče? Řešíte nějaký tvar, nosnost, speciální povrch? Už se vám stalo, že by vám pes paddleboard protrhl?

Kvalitní board je velmi důležitý. Na trhu jich je spousta, ale můj nejoblíbenější a značka, kterou mám vyzkoušenou a mám k ní důvěru jsou paddleboardy od jediného českého výrobce PAD Boards, který vyrábí boardy z evropských materiálů, a i lepidla si míchá sám. Na svých boardech závodí v zahraničí na divokých vodách, kde se lidé bojí i na raftech…tak jeho prkna musí něco vydržet. David mi vyrábí prkna na míru. Rozměr je důležitý kvůli stabilitě. Na dog boardu mám speciální povrch, který odolal Hovawartovi i Komondorovi. Mám v tuto značku zkrátka důvěru.

Jaké by měl mít pes na paddleboard vybavení? Případně, na co by páníček měl myslet a na vyjížďku s sebou přibalit?

Pokud jde o psa tak určitě plovací vestu a na ní připnuté krátké vodítko, aby se dal ve vodě přitáhnout, ale nezamotal se. Páníček by měl mít spoustu pamlsků a ručník i pro psa. Vhodná je i přepravka, aby si pes měl kde v klidu odpočinout, kdyby bylo potřeba.

Jaké můžou nastat rizikové nebo „zátěžové“ situace na paddleboardu se psem?

Takových různých situací může nastat mnoho. Záleží na zdravotním stavu psa, podmínkách daného prostředí atd. To je právě moje práce, poznat, kdy je něco špatně anebo zasáhnout, když se něco, nedej bože, stane.

Jak dostat psa zpátky na palubu, když omylem nebo úmyslně spadne do vody? A co v případě větších a těžších plemen?

Předvedu na kurzu DOG PADDLEBOARD CZ. 🙂 To je tak individuální, že se to nedá popsat…

…Na kurzech s Ivanou a DOG PADDLEBOARD CZ můžete přijít se svým psím miláčkem i bez vybavení – vše vám půjčí. Její domáckou lokalitou jsou Opatovice nad Labem, ale pokud se někde domluví dostatečně velká skupina, přijede i do vašeho regionu. A lákavou novinkou v repertoáru psích her bude příští rok čtyř denní psí tábor na konci června v krásném prostředí na nádrži Seč. Sledujte Facebookovou stránku nebo web

Aloha a pac k tomu!

Na Koupališti Džbán si letos nezapádlujete, ale na Hostivařské přehradě ano! Půjčovna i paddleboardové workshopy ve Wake Hostivař ve spolupráci se Snowboardelem zahajuje sezónu 2022.

Vzniklo nové paddleboardové centrum v Praze 10

Jak dopadne osud Džbánu, developeři versus město, se neví. Ale pádlovat se musí. Byl to asi osud, protože jsme našli místo, které je po všech stránkách lepší. Hostivařská přehrada na Praze 10. Vše vzniklo, když jsme hledali vhodné místo v Praze, kam přesunout tradiční paddleboardový závod Snowboardel Paddle Fest s podobnými podmínkami. Paddleboarding si všichni užijí více, když je kolem pláž a rozsáhlá vodní plocha. A našli jsme. Zázemí nám poskytli kluci z Wake Hostivař, kteří si kvůli snížené vodní hladině při opravě hráze Hostivařské přehrady letos nezawakují. A tak vznikla spolupráce se Snowboardelem, který hledal zázemí pro své paddleboardové centrum.

Chcete si zapádlovat nebo vybíráte paddleboard?

V rámci Wake Hostivař si můžete zajezdit na paddleboardech od obchodu Snowboardel.

Zázemí areálu Hostivařská přehrada

Snowboardel Paddle Fest

Paddleboardové závody na Hostivaři

Vše úspěšně odstartoval závod Českého poháru v paddleboardingu, 21. května, kterého se zúčastnilo 60 závodníků napříč kategoriemi. Závodilo se v krátkém sprintu a vytrvalostním long distance na 10 kilometrů (Děti a Hobby polovinu). Závodníci museli čtyřikrát obkroužit Hostivařskou přehradu za poryvů čerstvého větru ze všech stran. Ze získaného startovného přispěl Snowboardel částkou 12.000 Kč na podporu Dětského domova Radost v Dolních Měcholupech. Děti se svými vychovateli si pro šek dopádlovali v krátkém beach race. Odkaz na fotogalerii ZDE. Pokud vás paddleboarding zajímá jako sport, můžete se sami vydat na některý ze závodů pořádaných Českou Federací Stand Up Paddle. Všechny závody jsou otevřené veřejnosti a kategorií je dostatek.

Kontakty

Workshopy a hodiny s lektorem – Michal Kašpárek Snowboardel, 724 361 217, michal.kasparek(zavinac)snowboardel.cz

Individuální půjčovna – Wake Hostivař, info(zavinac)wakehostivar.cz, www.wakehostivar.cz

Oblíbený Olympijský festival, dříve Olympijské parky, se koná vždy ve stejné dny jako Olympijské hry a láká návštěvníky z celé republiky. Mezi jinými sporty i na paddleboarding. Co se na festivalech děje? Byli jsme tam.

Letošní Olympijské hry, které se měly konat již minulé léto, se v napjatém očekávání zda Covid opět posune tradiční celosvětové sportovní zápolení o další rok, se nakonec konaly. A s nimi i Olympijské festivaly, projekt, který vznikl v České republice jako Olympijské parky a po úspěchu v Čechách, se tento koncept oslavy sportů a společného prožívání, rozšířil i do zahraničí.

Od 23.7. do 8.8. se v Praze a v Brně (původně byla plánovaná i Ostrava) představily všechny olympijské sporty reprezentované svými svazy a kluby. Mezi nimi svou příležitost dostaly i další pro veřejnost zajímavé sporty a osvětové aktivity. Viděli jsme například headis – což je něco jako pinkponk, ale s velkým míčem a hlavou místo pálky. Své místo si zde našel i stánek antidopingu anebo osvěty třídění odpadu.

Paddleboarding na Olympijském festivalu

Již po druhé v řadě dostal své místo i stand up paddleboarding. Aktivita, kterou jak máme dojem, už musí znát každý a každý ji alespoň jednou vyzkoušel na dovolené. Mile nás překvapilo, že tomu tak úplně není a že o paddleboarding byl zájem jak u dětí, tak u dospělých, kteří jsou všeobecně méně ochotní se na podobných akcích pustit na vodní hladinu.

Celkem sedm dní reprezentovala tento sport v pražské Stromovce mezi stanovišti s dalšími vodními sporty i Česká Federace Stand Up Paddle, která v České republice organizuje tento sport a již pátým rokem pořádá sérii závodů Český pohár v paddleboardingu a také Mistrovství ČR. A my jsme byli u toho také.

Jak vypadá pořádný paddleboardový workshop?

Seznámení se sportem probíhalo formou 45minutových workshopů. Nejdřív 15 minut suchá instruktáž na souši, kde se zájemci dozvěděli něco o sportovním materiálu a bezpečnosti, jak nastavit pádlo, kde stát, jak držet pádlo a vést záběr a také jak vylézt zpátky na paddleboard, když člověk spadne do vody. Nejlepší otázkou byla hned ta jedna z úvodních – „Jak poznáte, kde má paddleboard příď a kde záď?“ Tak schválně, si zkuste odpovědět i vy. Správnou odpověď najdete na konci článku.

Po úvodním nášupu informací, které byly pro mnohé návštěvníky nové, se šlo vše pod dohledem instruktora zažít na vodu. Na slepém rameni, které obtéká atletický stadion se pak skupinka šesti kurzistů naučila, jak bezpečně nastupovat z mola, jak manévrovat paddleboard a to hlavní, jak si stoupnout a správně zapojit svaly a tělo, aby se „netřáslo“ strachy a nestabilitou. Bylo skvělé vést kurzy pro lidi, kteří mají zájem se učit něco nového a vidět pak jejich rozzářené tváře, jak je to chytlo.

Paddleboarding je sport. Chcete začít?

Celkově hodnotíme Olympijský festival jako skvělou akci, na které se všechny sporty mají příležitost poznat a návštěvníci můžou zažít sport po jeho sportovní stránce i s vysvětlením od profíků. My jsme si vyzkoušeli trenažér bobu, střelbu na terč z moderního pětiboje a prodiskutovali jsme dobrou hodinu s lukostřelci. Za těch 7 dní jsme naoplátku uvedli do paddleboardingu ke třem stovkám návštěvníků. A kdo ví? Třeba bude paddleboarding na olympiádě už za 7 let!

A pokud i vy pořád máte problém nebo nejistotu se postavit, nejede vám to, paddleboard zatáčí, když nechcete nebo jakoukoliv jinou otázku, neváhejte a vyrazte na nějaký paddleboardový workshop! Může to být zrovna nějaká „prkotina“, která vám brání si tento sport užít naplno, protože paddleboarding je sport a má svá pravidla. Navštivte třeba kurz pro začátečníky nebo mírně pokročilé v Paddleboard centru na Džbáně. Případně pokud jste typ, který do toho chce proniknout s větší dynamikou, přihlašte se rovnou na nějaké závody Českého poháru v paddleboardingu nebo jiné přátelské akce pro začátečníky. Nejbližší termíny ještě v roce 2021 jsou:

20-22.8. na Veselských pískovnách u Veselí nad Lužnicí
27-28.8. Prague Paddle Fest na Střeleckém ostrově v Praze
4-5.9. 12Miles SUP Race v Turnově
11.9. Prague City Swim okolo Střeleckého ostrova v Praze – benefiční pádlování
28.9. Napříč Prahou přes 3 jezy – Praha

(Odpověď na otázku, jak poznáte, kde je příď a kde je záď paddleboardu zní: když si nejste jistí, raději ho obraťte dnem vzhůru a tam kde je zespod ploutvička (flosna/ fina), tak tam je 100% záď.)

V sobotu 17.7.2021 se na městské přehradě Mšeno, nebo jak ji místní nazývají „Jablonecké moře“, uskutečnil druhý ročník paddleboardového závodu, který byl opět součástí Českého poháru v paddleboardingu pořádaného Českou Federací Stand Up Paddle. U přehrady se sešlo na 45 závodníků napříč celou republikou a v početnějším zastoupení se sešli i svěřenci místního JBC SUP Club, neratovického SK Livecross i pražského TJ Kotva Braník. 

Jablonecké počasí: prší

Velkou roli zde hrála i předpověď počasí, která se den ze dne měnila a ani v sobotu se nedalo s určitostí říct, jak bude. Takže ve výsledku pršelo celý den s pár přestávkami. Naštěstí teplota vzduchu a vody to jistila – byla nad 20°C. Paddleboardisté jsou však na vodu zvyklí a jakmile se pádluje, tak už na nějakém dešti nezáleží. 

Na jablonecké přehradě můžete vyzkoušet paddleboarding i v jiné dny. V zátoce (u Kauflandu) funguje půjčovna JBC SUP, kurzy paddle jógy a začátečníků a také pravidelné tréninky mládeže s místním klubem a trenéry Honzou Telenským, Honzou Háskem a Tomášem Hulswitem. 

Dalšími závody v pořadí je třídenní Mistrovství ČR v paddleboardingu na přehradě Jesenice u Chebu. 23-25.7.2021

Celkové výsledky najdete zde: Sprint    Long distance

Výběr z fotogalerie 

Foto: Jan Řípa

Kompletní fotogalerie na Zoneramě ČFSUP zde

První červnový víkend oslavili všichni příznivci paddleboardingu na pláži v Kempu Borný ve Starých Splavech. Již třetí ročník tohoto paddleboardového festivalu zaznamenal rekord v počtu závodníků i zájemců naučit se jízdu na plovoucích deskách. Na dvoudenní akci Českého poháru v paddleboardingu 2019 se na startovní čáře sobotního sprintu a technického závodu potkalo sedmdesát závodníků a při nedělním vytrvalostním závodě šedesát závodníků včetně dětí, které měli závod zkrácený. Závodu se účastnili jak závodníci zkušení v kategorii Elite, tak závodníci méně zkušení nebo i ti, kteří na paddleboardu stáli poprvé v kategorii Hobby.

Závody i festival pro volně příchozí

Skvělou atmosféru vytvářeli nejen návštěvníci, ale také pohostinost místní party kolem půjčovny Windsurfing Mácháč a letní počasí, které panovalo po celý víkend. Opalovací krémy byly nedostatkovým „zbožím“. Jako na každém pohárovém závodě pořádaném Českou Federací Stand Up Paddle bylo možné se utkat se soupeři ve třech disciplínách – krátkém sprintu, technickém závodě kolem bójí (technical race) a vytrvalostním závodě (long distance). Mimo závodění se úlohy paddleboardového festivalování zhostil instruktorský tým AQUAMARINA DEMO TOUR, který navštěvuje všechna místa u vody po celé České republice a učí zájemce, jak se postavit na paddleboard a jak pádlovat.

SPRINT

V sobotu kolem oběda odstartovalo sprintové šílenství na 200 metrů s otočkou kolem jedné bóje. Jako první odstartovali děti do 14 let a na dětských paddleboardových prknech předvedly, že své sportovní náčiní naprosto ovládají. Největší adrenalin z pohledu diváka se odehrával v zápolení kategorií muži Sport a muži Elite, které byly nejpočetnější a závodníci do všech třech sprintových rozjížděk nastoupili s velkým nasazením. 

TECHNICKÝ ZÁVOD

Po odpočinku od sprintování se na předzávodním meetingu setkali opět všichni závodníci, aby si vyslechli výklad trati technického závodu, který spočívá v jízdních dovednostech při ovládání paddleboardu. Technical race se skládá z plážového startu, při kterém se závodník rozběhne z pláže do vody, hodí paddleboard na vodu a v běhu naskakuje na board. Tyto manévry opakuje při přeběhu do dalšího kola a potom co na trati otočil napravo a nalevo několik bójí. Manévrování s paddleboardem na otočkách má svá pravidla, která si hravě osvojí každý závodník a závod zvládají i úplní nováčci v kategorii Hobby. Navíc tento víkend byl pád do vody na bójce přímo lákavý kvůli opravdu letním teplotám.

VYTRVALOSTNÍ ZÁVOD

Po večerní plážové párty s grilováním, ohněm a muzikkou přímo na pláži se závodníci sešli ve velmi hojném počtu i na nedělní start vytrvalostního závodu, který jela kategorie Elite na 10 km, kategorie Sport a Junioři na 5 km a také kategorie dětí na 2 km. I když umístění závodu bylo pro oko lahodivé a závodníci si mohli užívat krásné přírodní scenérie Máchova jezera, byl pro mnohé závod velmi náročný především z důvodu krásného letního počasí a psychického souboje zda podávat sportovní výkon nebo úmyslně skočit do vody pro osvěžení. Long distance je královskou disciplínou v paddleboardingu, která prověří fyzickou i mentální odolnost každého závodníka a na Mácháči se sešli opravdu odhodlaní závodníci.

VÝSLEDKY ZE ZÁVODŮ ZDE

CELÁ FOTOGALERIE