Přeskočit na obsah

Paddleboarding je tak zábavná aktivita, že si jí kolikrát nechcete nebo ani nemůžete nechat pro sebe. Tentokrát nemyslíme paddleboarding s dětskými domácími mazlíčky, ale pádlování se psem na palubě. V některých případech i s více psy najednou. Mnoho z vás má ve své psy důvěru a prostě psa na paddleboard „nějak“ naloží a snad si zvykne a bude se mu jízda po vodní hladině líbit. Ale stejně jako existují kurzy a workshopy jízdy na paddleboardu pro lidi, můžete přihlásit svého psa i do psího paddleboardového kurzu. O paddleboardové psí škole jsme vyzvídali u cvičitelky Ivany Paštové z Hradce Králové.

Ivano, krátce na úvod, jak dlouho se zabýváte cvičením psů a kdy jste začala s výukou na paddleboardu?

Kolem psů se pohybuji něco přes 20 let. Nikdy mi moc nebyl blízko klasický cvičák, kde se pracovalo drilem. Chtěla jsem pracovat se psy jinak, něco jako psí hřiště… výchova a výcvik domácího člena rodiny. Podle mě by to měl by to být parťák pro život a různé aktivity. Nechtěla jsem cvičit psy na „pozor zloděj“. Problém byl sehnat vhodný prostor, cvičáků je prý dost. Tak jsem si pronajala prodejnu a začala odtud.

Z prodejny se stala taková poradna – jak začlenit štěně do rodiny, jak ho naučit základy, a hlavně jak zdravě psa krmit přirozenou stravou, tedy masem. Začala jsem propagovat BARF, a místo hromady pytlů granulí jsem pořídila mrazáky a prodávala maso pro psy. Dobře krmený pes ale není kompletně šťastný pes, potřebuje zaměstnat jak fyzicky, tak mentálně. A tak jsem se začala více vzdělávat na různých seminářích, z knih a ze zkušeností jiných, kteří už věděli, že vychovávat a cvičit psy tzv. pozitivní metodou je to správné.

Byla to dlouhá cesta. A stále je, co se učit, každý má svoji cestu a já si až v roce 2016 našla tu svoji a založila psí školu: Ivana – Výcvik Hrou Happy Pet a začala jsem vychovávat a cvičit psy formou her – pozitivně. S postupem času jsem získala certifikát rozhodčího pro sport DOG PULLER, certifikát poradce HERSENWERKU II. stupně, Holandský certifikát pro HOOPERS a kurz 1.2.3. Telington TTouch. V roce 2018 jsem přidala další sport – DOG PADDLEBOARD CZ, ke kterému mě přivedla moje velká vášeň k vodě.

… a od tohoto roku se píše váš paddleboardový příběh…

Ano. Narodila jsem se ve znamení ryb… a možná tím je to dáno! Vodní sporty mě přitahovaly odjakživa. Ráda jsem se potápěla, jezdila na vodním skútru, zkoušela i windsurfing, ale opravdu jsem se zamilovala až do paddleboardingu, poprvé na jezeře Lago di Garda v Itálii. V Holandsku jsem se ve městečku Loosdrecht zapsala na lekci a poté jsem v Čechách absolvovala kurz na divoké vodě u Davida Stolína. Ve Španělsku jsem to zas zkoušela na moři. Časem jsem začala brát i své psy. Beauceronka Daphne si raději plave vedle, sedět na boardu není nic pro její temperament, ale Francouzský buldoček Maggie si sedí vpředu, jak na Titaniku a v klidu se nechá vézt krajinou. Bonusem je společná činnost pro všechny. Každý si najde to svoje a užívá si to. Netrvalo dlouho a začalo to zajímat lidi kolem a dnes učím jízdu na boardu jak páníčky, tak i jejich pejsky. Miluji svoji práci.

Je velký rozdíl cvičit psa na souši a na paddleboardu? V čem jsou specifika psího paddleboardingu?

Každý pes by se měl začít cvičit doma v klidu (v obýváku, na zahradě) a poté mu přidávat další různá prostředí. Jiné prostředí, jiný přístup. Každý můj workshop začíná s otázkou, jestli má pes rád vodu, jestli rád plave. Poté se učí zvykat na plovací vestu, která je velmi důležitá dle mého názoru. Při nechtěném vyklopení se pes může leknout, dostat křeč… vesta to jistí. Nejdříve ale učím psovoda, na souši, jak držet balanc, jak se postavit, jak pádlovat, jak padat do vody nebo jak pádu zabránit, pokud to ještě jde. Až to vše zkusí psovod, a to i na nestabilní podložce (něco jako Bosu pro lidi, pozn. redaktora), potom teprve seznamujeme se vším pejska, opět na suchu. Do vody to vše vyzkoušet jde tedy také nejdříve páníček a poté se vše učí se psem, kdy všichni řeší, jak se udržet, jak se postavit atd. V tuto chvíli já mám celou dobu oči na pejskovi a pozoruji signály, jestli je v pohodě nebo se začíná příliš stresovat atd. Vypadá to složitě, ale prozatím to všichni zvládli bez problému.

Přesto si myslím, že dog paddleboard by měl učit psí trenér anebo zkušený pejskař, který zachytí jakýkoliv problém psa.

Vzpomínáte na prvního psího člena posádky? Jak jste se připravovali a jak to pak probíhalo?

Samozřejmě! Bylo to v době, kdy jsem testovala boardy, jelikož jsem si chtěla pořídit vlastní. Byl to mohutný staford. Krásný pes, jmenoval se Koudy. Byl to mazel a já se zeptala, jestli bych ho mohla zkusit svézt. Jestli prý bude chtít, tak proč ne. Koudy šel rád, důvěřoval mi, více než jsem tušila. Teprve když jsme přijeli zpět na břeh mi majitel prozradil, že se Koudy hrozně bojí vody, že by tam nevlezl. Naštěstí jsem ho nevyklopila a dostal se téměř suchou tlapkou v pohodě zpět na břeh.

Může na paddleboard každý pes? A naučí se to každý pes?

Board je v podstatě balanční podložka na vodě. Je vhodný pro každého zdravého psa, který má rád vodu a má dobrý vztah se svým majitelem. Dělám se psy různé sporty a vždy je pro mě důležité, aby se jejich zdravotní stav s daným sportem slučoval aneb byl vhodný a nijak neohrožoval zdraví psa ani majitele. Nejsem veterinář, ale když vidím nějaké signály, že je něco špatně, majitele upozorním a teprve poté pracuji s daným jedincem, dle jeho zdravotního stavu. Zdraví psa je velmi důležité, a proto jsem začala spolupracovat se skvělou certifikovanou veterinární fyzioterapeutkou Stephanii Kašparovou CCBW z Canine Centra HK, u které se v současné době učím alespoň základy jejího oboru.

Je potřeba nějaký speciální paddleboard, co se podoby týče? Řešíte nějaký tvar, nosnost, speciální povrch? Už se vám stalo, že by vám pes paddleboard protrhl?

Kvalitní board je velmi důležitý. Na trhu jich je spousta, ale můj nejoblíbenější a značka, kterou mám vyzkoušenou a mám k ní důvěru jsou paddleboardy od jediného českého výrobce PAD Boards, který vyrábí boardy z evropských materiálů, a i lepidla si míchá sám. Na svých boardech závodí v zahraničí na divokých vodách, kde se lidé bojí i na raftech…tak jeho prkna musí něco vydržet. David mi vyrábí prkna na míru. Rozměr je důležitý kvůli stabilitě. Na dog boardu mám speciální povrch, který odolal Hovawartovi i Komondorovi. Mám v tuto značku zkrátka důvěru.

Jaké by měl mít pes na paddleboard vybavení? Případně, na co by páníček měl myslet a na vyjížďku s sebou přibalit?

Pokud jde o psa tak určitě plovací vestu a na ní připnuté krátké vodítko, aby se dal ve vodě přitáhnout, ale nezamotal se. Páníček by měl mít spoustu pamlsků a ručník i pro psa. Vhodná je i přepravka, aby si pes měl kde v klidu odpočinout, kdyby bylo potřeba.

Jaké můžou nastat rizikové nebo „zátěžové“ situace na paddleboardu se psem?

Takových různých situací může nastat mnoho. Záleží na zdravotním stavu psa, podmínkách daného prostředí atd. To je právě moje práce, poznat, kdy je něco špatně anebo zasáhnout, když se něco, nedej bože, stane.

Jak dostat psa zpátky na palubu, když omylem nebo úmyslně spadne do vody? A co v případě větších a těžších plemen?

Předvedu na kurzu DOG PADDLEBOARD CZ. 🙂 To je tak individuální, že se to nedá popsat…

…Na kurzech s Ivanou a DOG PADDLEBOARD CZ můžete přijít se svým psím miláčkem i bez vybavení – vše vám půjčí. Její domáckou lokalitou jsou Opatovice nad Labem, ale pokud se někde domluví dostatečně velká skupina, přijede i do vašeho regionu. A lákavou novinkou v repertoáru psích her bude příští rok čtyř denní psí tábor na konci června v krásném prostředí na nádrži Seč. Sledujte Facebookovou stránku nebo web

Aloha a pac k tomu!

Na Koupališti Džbán si letos nezapádlujete, ale na Hostivařské přehradě ano! Půjčovna i paddleboardové workshopy ve Wake Hostivař ve spolupráci se Snowboardelem zahajuje sezónu 2022.

Vzniklo nové paddleboardové centrum v Praze 10

Jak dopadne osud Džbánu, developeři versus město, se neví. Ale pádlovat se musí. Byl to asi osud, protože jsme našli místo, které je po všech stránkách lepší. Hostivařská přehrada na Praze 10. Vše vzniklo, když jsme hledali vhodné místo v Praze, kam přesunout tradiční paddleboardový závod Snowboardel Paddle Fest s podobnými podmínkami. Paddleboarding si všichni užijí více, když je kolem pláž a rozsáhlá vodní plocha. A našli jsme. Zázemí nám poskytli kluci z Wake Hostivař, kteří si kvůli snížené vodní hladině při opravě hráze Hostivařské přehrady letos nezawakují. A tak vznikla spolupráce se Snowboardelem, který hledal zázemí pro své paddleboardové centrum.

Chcete si zapádlovat nebo vybíráte paddleboard?

V rámci Wake Hostivař si můžete zajezdit na paddleboardech od obchodu Snowboardel.

Zázemí areálu Hostivařská přehrada

Paddleboardové závody na Hostivaři

Vše úspěšně odstartoval závod Českého poháru v paddleboardingu, 21. května, kterého se zúčastnilo 60 závodníků napříč kategoriemi. Závodilo se v krátkém sprintu a vytrvalostním long distance na 10 kilometrů (Děti a Hobby polovinu). Závodníci museli čtyřikrát obkroužit Hostivařskou přehradu za poryvů čerstvého větru ze všech stran. Ze získaného startovného přispěl Snowboardel částkou 12.000 Kč na podporu Dětského domova Radost v Dolních Měcholupech. Děti se svými vychovateli si pro šek dopádlovali v krátkém beach race. Odkaz na fotogalerii ZDE. Pokud vás paddleboarding zajímá jako sport, můžete se sami vydat na některý ze závodů pořádaných Českou Federací Stand Up Paddle. Všechny závody jsou otevřené veřejnosti a kategorií je dostatek.

Kontakty

Workshopy a hodiny s lektorem – Michal Kašpárek Snowboardel, 724 361 217, michal.kasparek(zavinac)snowboardel.cz

Individuální půjčovna – Wake Hostivař, info(zavinac)wakehostivar.cz, www.wakehostivar.cz

Oblíbený Olympijský festival, dříve Olympijské parky, se koná vždy ve stejné dny jako Olympijské hry a láká návštěvníky z celé republiky. Mezi jinými sporty i na paddleboarding. Co se na festivalech děje? Byli jsme tam.

Letošní Olympijské hry, které se měly konat již minulé léto, se v napjatém očekávání zda Covid opět posune tradiční celosvětové sportovní zápolení o další rok, se nakonec konaly. A s nimi i Olympijské festivaly, projekt, který vznikl v České republice jako Olympijské parky a po úspěchu v Čechách, se tento koncept oslavy sportů a společného prožívání, rozšířil i do zahraničí.

Od 23.7. do 8.8. se v Praze a v Brně (původně byla plánovaná i Ostrava) představily všechny olympijské sporty reprezentované svými svazy a kluby. Mezi nimi svou příležitost dostaly i další pro veřejnost zajímavé sporty a osvětové aktivity. Viděli jsme například headis – což je něco jako pinkponk, ale s velkým míčem a hlavou místo pálky. Své místo si zde našel i stánek antidopingu anebo osvěty třídění odpadu.

Paddleboarding na Olympijském festivalu

Již po druhé v řadě dostal své místo i stand up paddleboarding. Aktivita, kterou jak máme dojem, už musí znát každý a každý ji alespoň jednou vyzkoušel na dovolené. Mile nás překvapilo, že tomu tak úplně není a že o paddleboarding byl zájem jak u dětí, tak u dospělých, kteří jsou všeobecně méně ochotní se na podobných akcích pustit na vodní hladinu.

Celkem sedm dní reprezentovala tento sport v pražské Stromovce mezi stanovišti s dalšími vodními sporty i Česká Federace Stand Up Paddle, která v České republice organizuje tento sport a již pátým rokem pořádá sérii závodů Český pohár v paddleboardingu a také Mistrovství ČR. A my jsme byli u toho také.

Jak vypadá pořádný paddleboardový workshop?

Seznámení se sportem probíhalo formou 45minutových workshopů. Nejdřív 15 minut suchá instruktáž na souši, kde se zájemci dozvěděli něco o sportovním materiálu a bezpečnosti, jak nastavit pádlo, kde stát, jak držet pádlo a vést záběr a také jak vylézt zpátky na paddleboard, když člověk spadne do vody. Nejlepší otázkou byla hned ta jedna z úvodních – „Jak poznáte, kde má paddleboard příď a kde záď?“ Tak schválně, si zkuste odpovědět i vy. Správnou odpověď najdete na konci článku.

Po úvodním nášupu informací, které byly pro mnohé návštěvníky nové, se šlo vše pod dohledem instruktora zažít na vodu. Na slepém rameni, které obtéká atletický stadion se pak skupinka šesti kurzistů naučila, jak bezpečně nastupovat z mola, jak manévrovat paddleboard a to hlavní, jak si stoupnout a správně zapojit svaly a tělo, aby se „netřáslo“ strachy a nestabilitou. Bylo skvělé vést kurzy pro lidi, kteří mají zájem se učit něco nového a vidět pak jejich rozzářené tváře, jak je to chytlo.

Paddleboarding je sport. Chcete začít?

Celkově hodnotíme Olympijský festival jako skvělou akci, na které se všechny sporty mají příležitost poznat a návštěvníci můžou zažít sport po jeho sportovní stránce i s vysvětlením od profíků. My jsme si vyzkoušeli trenažér bobu, střelbu na terč z moderního pětiboje a prodiskutovali jsme dobrou hodinu s lukostřelci. Za těch 7 dní jsme naoplátku uvedli do paddleboardingu ke třem stovkám návštěvníků. A kdo ví? Třeba bude paddleboarding na olympiádě už za 7 let!

A pokud i vy pořád máte problém nebo nejistotu se postavit, nejede vám to, paddleboard zatáčí, když nechcete nebo jakoukoliv jinou otázku, neváhejte a vyrazte na nějaký paddleboardový workshop! Může to být zrovna nějaká „prkotina“, která vám brání si tento sport užít naplno, protože paddleboarding je sport a má svá pravidla. Navštivte třeba kurz pro začátečníky nebo mírně pokročilé v Paddleboard centru na Džbáně. Případně pokud jste typ, který do toho chce proniknout s větší dynamikou, přihlašte se rovnou na nějaké závody Českého poháru v paddleboardingu nebo jiné přátelské akce pro začátečníky. Nejbližší termíny ještě v roce 2021 jsou:

20-22.8. na Veselských pískovnách u Veselí nad Lužnicí
27-28.8. Prague Paddle Fest na Střeleckém ostrově v Praze
4-5.9. 12Miles SUP Race v Turnově
11.9. Prague City Swim okolo Střeleckého ostrova v Praze – benefiční pádlování
28.9. Napříč Prahou přes 3 jezy – Praha

(Odpověď na otázku, jak poznáte, kde je příď a kde je záď paddleboardu zní: když si nejste jistí, raději ho obraťte dnem vzhůru a tam kde je zespod ploutvička (flosna/ fina), tak tam je 100% záď.)