Přeskočit na obsah

Aneb co si představit pod označením windSUP? Jedná se o nafukovací paddleboard, který je vybaven pár speciálními prvky, takže se dá kromě klasického pádlování vestoje použít i jako windsurfový plovák s plachtou.

Můžete si tak užít i jízdu ve větru, kdy vás pohání vítr v plachtě, a přitom nemusíte mít extra velkou dodávku, abyste do ní sbalili veškeré vybavení jako při klasickém windsurfingu s pevným prknem.

WindSUP je navíc skvělou volbou pro začátečníky, kteří se chtějí naučit windsurfovat nebo si windsurfing po letech opět připomenout. Při výběru se obraťte na specializovanou obsluhu pro windsurfing, která vám pomůže se všemi parametry výběru, abyste si jízdu s plachtou maximálně užili.

Specifika windSUPového plováku

Jak velkou plachtu?

Z plachet jsou dostupné na trhu jak klasické pevné plachty s pevným ráhnem, tak i ultra skladovatelné a lehoučké nafukovací plachty (vhodné pro děti nebo na zábavu na cesty).

Plachtu na windSUP vybíráme podle dovedností a velikosti jezdce a také síly větru. Do slabého větru se vybírají větší plachty, aby jejich velká plocha proměnila i slabší vánek alespoň v nějakou rychlost.


Další možností, jak si užít vítr, je wing. Nafukovací křídlo, které poslouží jako plachta a není k paddleboardu připevněné stěžněm. Takže si ho můžete vzít k jakémukoliv paddleboardu. Anebo k paddleboardu s foilem.

Autor článku: Kuso z Neonmars.cz / Neonmars.sk

Pokud si chcete přečíst celý článek pokračujte kliknutím zde.

Analýza fotografií ze závodního prostředí a typologie závodníků a skupinek. První část (protože už teď nás napadlo dalších deset!)

Na paddleboardové závody jezdíme už šest let a za tu dobu jsme zažili spoustu situací, scenérií, a hlavně potkali mnoho závodníků z celého světa. Po závodě po nich zbydou plné fotogalerie a momentky v nich mají něco společného. Tak jsme dali dohromady první rozbor těchto závodníků z prostedí závodů Českého poháru v paddleboardingu, který nás momentálně nejvíc oslovil. Určitě bychom jich identifikovali již teď spoustu dalších a nejspíš to i brzy uděláme! Všechny fotky jsou z archivu ČFSUP od fotografa Martina Hladíka.

Matky na paddleboardech a na vítězných pódiích

Matky sílí s každým dítětem, kdo jiný by měl mít nadřeno více než právě ony z neustálého nošení mimin a dětí na rukou. Proto není ojedinělé, když si pro medaile dojede nějaká matka-závodnice a pro medaili si pak dojde i s ratolestí. (Je pravda, že děti chodí rádi na pódia i s tatínky).

Oddílové a skupinkové fotky

Se sílící oddílovou základnou, je potřeba se i neustále zvěčňovat. „Všichni jsme Gogo“ a paddleboarding je sport. Sice individuální, ale zato s přátelskou komunitou. #paddleboardingjesport

Fotogenická otočka na bóji

Asi nejoblíbenější závodnická póza, při které vyniknou dovednosti a dynamika závodníka. Pak už jsou jen vzletné beach starty. Takže vybalancuj, zašlápni prkno, nadzvedni špičku, nasaď výraz a toč to!

Baletky

Nová roztomilá momentka, při seskoku z prkna, kdy závodník dobíhá do cíle. Skoro to nevypadá jako paddleboarding, ale jako baletky tančící po špičkách na hladině vody. Naše srdcovka.

Dětičky

Kategorie sama pro sebe. Neustále obdivujeme, jak krásně jezdí na svých dětských prknech s dětskými pádly. Prostě takové miniatury top závodníků.  A ty emoce!

V cíli!

I když se ploužíte a už máte pocit, že nikdy nebudete v cíli. Tak přijde okamžik, kdy protínáte cílovou čáru a emoce jdou ven. Takže ruce nahoru, úsměv, jak banán ať má fotograf co fotit.

Pořadatelská crew

V jednotě je síla. Ve stejných tričkách se pohybují po závodišti a celé to organizují. A když si závodník neví rady, což se při těch nervech stává často, tak se obrátí na první pořadatelské tričko a je zachráněn! „Takže kdy bude start?“