Přeskočit na obsah
Mezinárodní závod Euro Tour podruhé v Čechách
Paddleboard Reportáže

Mezinárodní závod Euro Tour podruhé v Čechách

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 30. 8. 2021

Světová paddleboardová špička i domácí závodníci se sjeli na Prague Paddle Fest, aby si porovnali své síly na několikakolovém závodě okolo Střeleckého ostrova v Praze.

Paddleboardový festival v historickém centru Prahy – Prague Paddle Fest – se po roční covidové pauze konečně vrátil a řeku Vltavu opět čechrali svými pádly čeští i zahraniční závodníci v místě okolo Střeleckého ostrova.

Major závod kolem Střeleckého ostrova a 12.500 EUR prize money

Hlavní paddleboardový závod byl opět součástí světové série The Euro Tour,  a pod taktovkou českého promotéra VSM Production lákal ke své účasti závodníky z koutů celého světa nejen z „turistických“ důvodů krásného historického centra naší Prahy. Ale největším lákadlem bylo také prize money v podobě nejtučnější částky z celé série – 12.500 EUR, které se rozdělily mezi prvních 5 závodníků v mužích a v ženách.

Na tento hlavní závod se na startovní linii postavilo 37 mužů ( z toho 18 čechů) a 15 žen (z toho 4 češky) v oddělených startech na 9 a půl kilometru v disciplíně, která by se na české poměry dala označit jako dlouhý technický závod. I kvůli poměrně „jednoduché“ vodě, čímž myslíme to, že tu nemáme mořský příboj ani proud, koneckonců se nekonal ani vydatný déšť, je českou specialitou technický závod – tzv. technical race, při kterém jsou závodníci prověřeni svými technickými dovednostmi a schopností dynamické jízdy při točení kolem bójí.

Trať s joker lapem je oživením pro všechny závodníky

A tak ani při vytyčování trati kolem Střeleckého ostrova, kterou měla na starost Česká Federace Stand Up Paddle, nechybělo celkem 7 točných bójí a také strategická část tzv. joker lap, při kterém si závodníci mohou jednou za závod zkrátit kolo a oddělit se tak od příliš početného draftu na bójích nebo jinak zataktizovat. Závodníci této hlavní kategorie měli odpádlovat celkem čtyři kola. Startovalo se po proudu pod mostem Legií s výhledem na Karlův most a dál se pak obeplouval Střelecký ostrov proti směru hodinových ručiček. Zhruba v polovině kola čekaly na závodníky první tři bóje pod Jiráskovým jezem a s možností vzít s joker lap, který v prvním kole hojně využili čeští závodníci, aby unikli vlnobití a tlačenici na bójích a mohli jet rovnější vodu. V závěru každého kola čekala další čtyřbójková „šikana“ na každého závodníka a diváci měli tak i delší podívanou aniž by přebíhali z jedné strany ostrova na druhou. Vítězná pódia si užilo však mnohem více závodníků než prvních pět, kteří vyhráli i finanční odměnu, ale i závodníci z podkategorií Masters 40+ let, Junioři, nebo iSUP (nafukovací prkna), kterým ceny věnoval partner závodu SnowboardelNew Era se svými kšiltovkami. 

Prvních pět umístěných muži/ ženy

  1. Michael Booth (AUS) / Fiona Wylde (USA) 
  2. Daniel Hasulyo (HUN) / Esperanza Barreras (ESP)
  3. Clément Colmas (FRA) / Natalia Novitskaia (RUS)
  4. Normen Weber (DEU) / Petronella Van Malsen (NED)
  5. Davide Alpino (ITA) / Caterina Stenta (ITA)

… první češi …
8. Tomáš Grošup (CZE) / 11. Anna Hyková (CZE)

– kompletní výsledky zde

Elitní kategorie však nebyla jedinou závodící kategorií tento den. Ještě před nimi se na trase 2 a půl kilometru (1 kolo) utkaly i kategorie Dětí do 15 let (a podkategorie děti do 12 let) a amatérská Hobby kategorie. Celkem 17 chlapců a dívek si užilo výzvu náročné tratě, jak na vzdálenost, tak na energeticky náročné otočky kolem bójí. Mezi mladými českými závodníky, z nichž většina je zvyklá závodit na závodech Českého poháru v paddleboardingu, se o vítězná pódia bojovalo především s polským klubem z Ratiboře. Společně s dětmi startovali i Hobby paddleboardisté. Každý závodník dostal po dojetí účastnickou medaili. 

První tři závodníci kategorie Děti do 15 let

  1. Matyáš Soukup (CZE) / Karolína Uhrová (CZE)
  2. Jan Jehlík (CZE) / Valerie Soukupová (CZE)
  3. Mikołaj Miczek (POL) / Hanna Kaminska (POL)

Pro naší Paddleboardguru crew to byla skvělá paddleboardová akce s přídechem exotiky, který vytvářeli zahraniční závodníci doslova z celého světa – od Austrálie až po Ameriku. Nakonec i počasí závodníkům přálo – navzdory deštivé předpovědi – a tak i pro diváky, kteří fandili na březích, mostech i šlapadlech z této podívané něco měli. Těšíme se na příští akci a doporučujeme jí všem, koho paddleboarding trochu láká nebo se o tomto sportu chce něco dozvědět, protože se zde nejen závodí, ale probíhá i doprovodný program testování různých značek paddleboardů nebo workshopy pádlování či jógy na paddlech. Připíjíme z barevných Prague Paddle Fest kelímků a vy si užijte výběr z fotogalerie a také videohighlight! 

Výběr z fotogalerie od fotografa martinhladik.com

– kompletní fotogalerie zde

Autor článku

Lucie