Přeskočit na obsah
Pádlování pod hradbami v Nymburku
Reportáže

Pádlování pod hradbami v Nymburku

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 12. 5. 2019

Paddleboard Cup Nymburk

Počasí prvního májového víkendu to účastníkům českého poháru v paddleboardingu na akci Paddleboard Cup Nymburk nedalo zadarmo. Při teplotách okolo 10°C a střídavém dešti se sešlo v obou dnech na 50 závodníků, aby si poměřili své síly po zimě. Celý závod byl situován v krásném prostředí nymburského přístavu, přímo pod historickými hradbami, kde v sobotu také probíhal Nymburský Majáles a Street Food Festival a noční Funky Night Open Air a moderovaný zábavnou dvojicí FunkyBrotherz.

O organizaci se staral místní paddleboardový klub Magna S.U.P. Nymburk v čele s Danem Drahokoupilem ve spolupráci s Českou Federací Stand Up Paddle, která celý pohár zaštiťuje. Nechyběl také partnerský tým AQUAMARINA DEMO TOUR s flotilou paddleboardů značky Aqua Marina, na kterých si každý může vyzkoušet jaké je to poježdění a k postavení závodu přispěl už tradičně Snowboardel Crew. 

Sobotní sprinty a technical v přístavu

Sobotní den začal velkolepě s plným přístavním parkem diváků, kteří fandili závodníkům při první disciplíně sprint na 200 metrů s točením kolem bóje v půlce. V dětské kategorii zde bylo velmi silné zastoupení chlapců do 14 let z místního oddílu rychlostní kanoistiky TJ Lokomotiva Nymburk. Na své první závody a zároveň první paddleboardové „kroky“ přijely i děti z neratovické tréninkové skupiny SK Livecross. Nejčetnější zastoupení měla kategorie Sport – muži a Elite – muži, kteří předváděli divácky atraktivní točení kolem jediné sprintové bóji, která dost často rozhodla o pořadí ve všech třech rozjížďkách. 

Špatně spočítaná kolečka stáli závodníky první místo

Odpoledne pokračovalo v podobně technicky zaměřeném duchu na trati Technical race – několika kolovém závodě kolem bójí. Nejdříve se na trať vydali děti, kterým najížděl trať jeden z elitních závodníků. Hned po dojezdu dětí se do bójkové šikany na klidné vodě v přístavišti přidal i déšť, který zmírňoval následný šok při padání do vody na bójích. Kategorie Hobby, Sport a Elite vyrazila hromadným startem vstříc špičce nymburského přístavu a zatočila na řeku Labe, která v místě druhé otočky snášela závodníky svým nevyzpytatelným proudem pod bóji a nejeden závodník měl co dělat, aby točil bóji ve správném směru.

Následoval cik-cak pěti po sobě jdoucích bójí, kde nejkratší z úseků byl dlouhý přibližně na dvě a půl délky paddleboardu. Pro závodníky, kteří při točení střídají ruce (nejezdí tzv. přes ruku) byl tento úsek obzvláště náročný právě kvůli krátkému času na střídání nohou a rukou při točení.

Z důvodu špatného počasí se pro všechny kategorie snižoval počet kol o jedno. A v tomto momentu, kdy do cíle měli přijíždět první závodníci kategorie Elite-muži, přišla pro závodníky další nezapomenutelná zkušenost, kterou první pohárový závod přinesl. Vedoucí závodník, Ondřej Petrák, vyrazil do šestého kola bez protnutí cílové čáry, které již bylo nad stanovený počet. V zápalu boje ho následovali i další závodníci až na peloton uzavírajícího Petra Cempera, který kola dobře spočítal a rozhodně projel cílovou bójí. Pro všechny závodníky se stala tato příhoda, kterou nakonec všichni vzali sportovně, osobní zkušeností, kterou už nikdy znovu nezopakují.

Neděle, dlouhý déšť

Nedělní dopoledne bylo o trochu více chladné a k tomu se přidal i vítr, který se hnal korytem řeky Labe. Na startu se potkali někteří závodníci ze soboty a také přijelo několik čerstvých milovníků vytrvalostního závodu long distance, který se startoval pouze pro kategorie Sport (6km) a Elite (12km). Závodníci vystartovali z bezpečného nymburského přístavu a čekala je 1,5 km dlouhá větrná rovinka tam i zpět. Všichni závodníci po odjetí svého počtu kol dojeli zdárně do konce a pak už jen následovalo závěrečné vyhlášení vítězů. 

Mezi věcnými cenami pro vítěze byly pohárové trofeje od firmy Woodness.cz, trika, batohy a pivo od místní firmy Magna Nymburk a také bio opalovací krémy Laboratoires de Biarritz. Mezi dalšími sponzory byli i VSM Production, Sorin, Město Nymburk a další.

Fotogalerie v albu ČFSUP zde

Nové paddleboardové zážitky vřele doporučujeme a uvidíme se o víkendu 18-19.5.2019 na Sečské přehradě v rámci akce Paddles Up na Sečské pláži.


Autor článku

Lucie