Přeskočit na obsah

Reportáž ze čtvrtého ročníku turnovského paddleboardového závodu 12 Miles SUP Race na řece Jizeře, na kterém jsme opět nechyběli.

Místní pořadatel CKC Turnov včele s Jiřím Matějcem a jeho pravou rukou Pavlem Veselým se počtvrté ujali uspořádat dvoudenní závod se všemi klasickými třemi disciplínami: sprint, technical race a long distance.

Na letošním ročník se přihlásilo 46 závodníků napříč celou republikou. Přijel i závodník z Brna a také poprvé chebský oddíl s mládežníky. Díky dobrému zázemí loděnice se většina už sjížděla v pátek. Přeci jen se paddleboardisté objíždějící závody Českého poháru v paddleboardingu neviděli už tři týdny a všem se stýskalo. „Za pořadatele i za klub bych řekl, že naše závody mají stoupající tendenci. Co do počtu závodníků díky fungujícím klubům, tak po pořadatelské stránce. Náš oddíl tím žije. Přijdou fandit a zapojit se i ti, kteří na paddleboardu nezávodí.“, říká pořadatel Jiří Matějec.

Jiří Matějec uprostřed před tabulí s nákresem trati závodu.

Proč název 12 Miles SUP Race? Při pořádání prvního ročníku to byl součet všech vzdáleností všech disciplín a od té doby název zůstal. Takže, když se účastníte oba dny, tak máte v rukách 12 mil. My to přepočítávat nebudeme, prostě 12 majlí!

První závod bodování sezóny 2024 a noví junioři

V seriálu Český pohár v paddleboardingu je konec bodové sezóny na Finále, které se koná na konci srpna. Podzimní závody, tak už patří do další sezóny, a tak se na turnovském závodě otevíral 8. ročník Českého poháru v paddleboardingu. S tím souvisí i velký krok pro kategorii Dětí do 15 let, které přestupují do dospělácké kategorie OPEN a na těchto závodech se výkonnostně porovnají se staršími závodníky. Na těchto závodech zazářila Karolína Roubová z TJ Lokomotiva Cheb, která se do závodění pustila s velkým nasazením a ve sprintu a technical race proháněla zkušenější juniorku Lindu Syrovátkovou, která se již za pár dní chystá na Mistrovství světa do Francie. Skvěle si vedla i další čerstvá juniorka Marie Milotová z TJ Kotva Braník. V mužích nikoho nepřekvapily výkony a vítězná pódia Antonína Sázavského, který si kategorii OPEN zkoušel již na nějakých závodech v minulé sezóně. Poprvé si dospěláckou kategorii vyzkoušel i Dominik Vožda z SK Livecross Neratovice.

Čerstvá juniorka Karolína Roubová (Starboard) dojíždí těsně za Lindou Syrovátkovou (NSP).

Sprint

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda MB
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
Agáta Schwobová
TJ Lokomotiva Cheb
Max Hašek
TJ Auto Škoda MB
2.Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Jan Telenský
JBC SUP Club
Ema Goruková
CKC Turnov
David Jarolímek
CKC Turnov
3.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Michal Brandtner
CKC Turnov
Alena Hympánová
JBC SUP Club
Lukáš Šíp
TJ Auto Škoda MB

Sprint muži OPEN. Zleva Jan Telenská, Antonín Sázavský, Michal Brandtner.

Technical race

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda MB
Michal Brandtner
CKC Turnov
Agáta Schwobová
TJ Lokomotiva Cheb
Max Hašek
TJ Auto Škoda MB
2.Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Jan Telenský
JBC SUP Club
Ema Goruková
CKC Turnov
David Jarolímek
CKC Turnov
3.Kateřina Trdlová
JBC SUP Club
Pavel Veselý
CKC Turnov
Alena Hympánová
JBC SUP Club
Lukáš Šíp
TJ Auto Škoda MB

Dětská kategorie do 15 let před loděnicí CKC Turnov.

Long distance

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda MB
Michal Brandtner
CKC Turnov
Ema Goruková
CKC Turnov
Max Hašek
TJ Auto Škoda MB
2.Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
Alena Hympánová
JBC SUP Club
3.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Radek Šilar
Kiboko sport Brno
Agáta Schwobová
TJ Lokomotiva Cheb

Start dětské kategorie na long distance po Jizeře.

Celkové výsledky najdete na webu České Federace Stand Up Paddle ZDE

Speciality CKC Turnov

Dispozice řeky Jizery v Turnově nenabízejí velké možnosti stavby tratí jako je tomu například na rozlehlých přehradách. Ale ani toho se místní nebojí. Hlavní stavitel tratí Pavel Veselý, který pozorně sleduje trendy sezóny, se v případě technického závodu zatím každý rok vytasí s jinou tratí. Tento rok se pokračovalo s poslední použitou bójkovou šikanou, kterou jsme poprvé jeli na Finále v Chebu. Bójka – válec – bójka a k tomu dvojitá možnost výběru strany trati. Většina závodníků, to zvládla. Pár mělo kolize při hromadnějším průjezdu kolem bójí a někteří se ztratili. Ale to systém tří rozjížděk a finále hravě zvládl.

Šikana při technical race.

Při sobotních závodech je již také pár let tradicí, že nejlepší závodník a závodnice v součtu výsledků ze dvou disciplín vyhraje plnou přepravku doma vypěstované zeleniny od Dušana Zummera. Sobotními nejvíc výkonnými jezdci byla Linda Syrovátková z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav a Michal Brandtner z CKC Turnov.

65 let CKC Turnov

Výročí 65 let od založení CKC Turnov slaví klub průběžně, a tak jako doprovodný program na sobotní večer uspořádal přednášku a promítání dokumentu svého dlouholetého člena a kapitána dobrodruha Petra Ondráčka, který se kromě jiných plaveb vydal v roce 2015 na neasistovanou sólo plavbu kolem světa na své lodi Singa, kterou si sám postavil.

Promítání dokumentu S plachetnicí sám kolem světa Petra Ondráčka.

Komu poděkovat?

„Z místních sponzorů bych chtěl nejvíc poděkovat pivovaru Svijany a firmě se suplementy pro sportovce Amix za věci do cen pro závodníky.“ děkuje Jiří Matějec. Mezi další partnery patří Atom Sport a také partneři Českého poháru v paddleboardingu včele s nejhlavnějšími českým výrobcem produktů první pomoci do každé domácí lékárničky Akutol a obchodem Snowboardel.

Fotogalerie

Foto: Valis, odkaz na album tady

O víkendu vyvrcholilo finále Českého poháru v paddleboardingu na jesenické přehradě u Chebu. Již třetí ročník paddleboardového závodu pořádal místní oddíl závodního paddleboardingu z TJ Lokomotiva Cheb a sjelo se na něj na 80 závodníků včetně těch z Německa, Slovenska a Polska. Jediné tři dny, kdy se dá kempovat v krásném prostředí Koupaliště Dřenice s příjemným zeleným trávníkem.

Hlavní pořadatel a místní trenér, Marek Fiala, věnoval organizaci svého závodu opět velkou péči. Kromě triček do welcome balíčků s hlavou indiána s čelenkou, jehož peří byly vlastně malé paddleboardy, Marek dokonce vlastnoručně vyráběl „indiánské náramky“ asi o sedmi různých průměrech. V uvítacích balíčcích ještě závodníci našli další z produktů české značky Akutol na pomoc při drobných poranění kůže a také praktické mezizubní kartáčky od zubní hygienistky a závodnice Kristýny Kohutové z Ridente. Kristýna se poté ujala i krátké osvěty, jak s kartáčky správně zacházet a že nejlepší je si čistit zuby třeba při předzávodním meetingu, kdy je třeba, aby se poslouchalo a nepovídalo.

Program závodů byl třídenní s hlavním společenským a slavnostním bodem programu v sobotu večer. V neděli se jely týmové soutěže, poprvé i se zařazením čtyřčlenné štafety.

Lekce správného čištění zubů s Kristýnou Kohutovou z Ridente.

Závodilo se v tropech a bezvětří

Předpověď počasí byla tropická – 30 stupňů a slunečno. Je pravda, že nás ve čtvrtek při přípravách prohnaly ještě trochu bouřky a déšť, ale na závody už ne.

Jaké je ideální počasí pro paddleboardové závody? Řekla bych, že 24°C a lehce pod mrakem. Tyhle tropické letní dny jsou o úžeh a závodníci jsou rádi za každou časovou prodlevu, kdy slunce lehce ztrácí na intenzitě.

Lucie, paddleboardguru.cz

Při závodě spadnout nechcete, ale po závodě do vody prostě musíte!

Páteční long distance

Vody v Jesenici bylo letos o hodně méně, než jak jí známe. Ikonický zatopený most už měl odhalenou i silnici mezi svými pilíři. Jako každý rok kolem tohoto mostu krouží závodníci z kategorie OPEN při své 11 km trati. O prodloužení tratě se dožadovali i závodníci z kategorie SPORT, kteří prostě ten most museli vidět. Tuto diskuzi rozpoutal dokonce parapaddleboardista Štěpán Karásek z Aktivně s vozíkem, který byl ochotný si oproti 4 km dlouhé trati jí prodloužit na 6 km i kolem mostu, aby si užil i nějaké to poznávání místopisu. Zrovna při tomto závodě byli závodníci potěšení posunutím startovního času z důvodu pozdějšího příjezdu televize Nova, která přijela živě vysílat z Jesenice. Bohužel i tak nestihla start a když jsme chtěli dojet alespoň k zatopenému mostu, museli jsme jet pomalu buď kvůli tomu, abychom nedělali vlny závodníkům nebo aby nám nevypadl kameraman z lodi.

Večer bylo na programu společenské promítání filmu se surfařskou tématikou. Nakonec ve většinovém hlasování zvítězila klasika Break Point s Keanu Reevsem a Patrickem Švejzím, jak vyslovuje především kategorie 50+.

Když jste na Jesenici, musíte prostě jet až k zatopenému mostu!

Sobotní technical

Poslední příležitost získat pohárové body před večerním slavnostním vyhlášením byl technický závod. Musím vyseknout poklonu sportovně technické komisi a traťovému oficírovi Petrovi Cemperovi, za invenci při vymýšlení tratě. Závodu jsem se také účastnila a doufala, že získám cenné body do celkového vyhlášení pro disciplínu technical race, kde jsem byla tou dobou na 3. místě a že místo udržím (než jsem opět rybila jako už poněkolikáté v této sezóně, tak mi to celkově o 400 bodů uteklo).

Závod měl dva zajímavé prvky – start ze sedu, který v Čechách spíše nejezdíme, ale v zahraničí se tak startuje prakticky každý třetí závod. A druhým prvkem byla zajímavá bójková šikana s možností vybrání si pravého nebo levého průjezdu.

Technical jsem si moc užil! Byla to taková APP verze, rychlý technický sprint.

Mikolaj Majdan, přední polský závodník

Mikolaj Majdan s Martou Apamasewicz, top polští závodníci, přijeli společně na oplátku po české účasti v polském Kolobřehu na české závody a byli nadšení.

Výsledky disciplín i konečné výsledky pořadí Českého poháru najdete na webu ČFSUP zde.

Slavnostní vyhlášení vítězů Českého poháru 2023

Po dojetí a vyhlášení technicalu, měli všichni tak 2 hodiny na to připravit vše potřebné. Závodníci si šli zajezdit na párty vlnu za motorový člun a poté se hodit do gala a ostatní se vrhli na přípravy. Staňka počítala body a výsledky, ostatní připravovali stan s rautem a cenami. Ceny přijel předávat i zástupce z marketingové sekce firmy Akutol, která byla tento rok hlavním sponzorem, Václav Loubek. Celé vyhlášení moderoval prezident České Federace Stand Up Paddle, David Raab. Začalo se vyhlašováním celkového pořadí jednotlivých disciplín za celou sezónu složenou z 11 závodů. Sprint, technical race a long distance pro kategorie OPEN a Děti do 15 let. Poté se vyhlásili i celkoví vítězové v těchto kategoriích a mnoha podkategoriích – veteran 50+, master 40+, junioři do 18, děti do 12. Po několika letech se do vyhlášení opět dostal i zahraniční závodník, kterým byla německá závodnice Skadi Langbein z klubu Havel Racers, která letos na české závody vyrážela častěji a bodové zisky jí katapultovaly až na celkové třetí místo v ženách.

Celé vyhlášení jsme zvládli za hodinu včetně krátkých vložek a představování, např. představení české výpravy na letošní mistrovství světa a Evropy nebo rozloučení se se závodníky přestupující z dětské kategorie do juniorské. Milé bylo i poděkování pořadatelům poháru ze strany závodníků, kteří se jim složili na prezent. Za tím vším následoval raut se šampaňským a koncert kapely Sonic Boom. A na závěr i ohnivá show Pett Poi a jejích paddleboardových pomocníků Kristýny Kohutové a Martina Sitty.

Nedělní týmové závody na závěr

Po sobotním večírku už to nechtěli nechat organizátoři na závodnících samotných, a tak je vyslali do týmových závodů. Čtyřčlenné týmy se dávaly dohromady napříč kluby. Někomu se chtělo jet pouze Dragon SUP závod na 6 km a někdo radši pádloval štafetu na obdobné trati technického závodu. Do obou disciplín se chtělo pouze v případě dvou týmů. Štafetová disciplína se jezdí například i na mistrovství světa, kde je ale tým složený ze dvou paddleboardistů a dvou pronistů. Tady se skládali týmy maximálně ze dvou mužů, doplněných o ženy a děti, nebo v libovolných kombinacích dětí a žen. Každý tým se ve štafetě musel vystřídat dvakrát – to znamená závod na 8 kol. Týmové závody jsou skvělou třešničkou pro tmelení kolektivů a na vyplavování adrenalinu a oxytocinu z těla!


Poděkování partnerům

Hlavní poděkování patří jako vždy pohárovým partnerům – produkty Akutol, obchod Snowboardel, značka Aqua Marina, značka NSP, značka Gladiator, záchranné pomůcky Restube, media tým Padlujte.cz, Paddleboardguru.cz, SUP World Ranking.

Závod na Jesenici by se ale také neobešel bez lokálních partnerů – Městu Cheb, Koupališti Dřenice, TJ Lokomotiva Cheb, Varo, Klempex, DHL, Pracant, Fluffy, Big Mat, EAF, Kalora, Elektro Koudelka, Plzeňský Prazdroj, Ridente, Chetes.

Díky! A těšíme se na příští ročník!


Fotogalerie

Kompletní fotogalerii od Martina Hladíka najdete zde: PÁTEK / SOBOTA / NEDĚLE

O víkendu 24-25. června na jabloneckou přehradu Mšeno, které se přezdívá Jablonecké moře, zavítalo léto. A také přes padesát závodníků na čtvrtý ročník paddleboardových závodů JBC SUP Race pod taktovkou místního paddleboardového oddílu JBC SUP Club, který do závodů nominoval na dvacet závodníků.

„Pořádání závodů je důležitá součást klubové činnosti, baví to a jsme rádi, že nás ČFSUP zařadila do kalendáře. Organizační tým už funguje jak promazaný stroj, přidávají se k němu aktivní rodiče dětí z kroužku, noví sponzoři a další skvělí lidé, takže se můžete příští rok těšit na pořádně nadupanou akci.“, říká Honza Telenský, hlavní šéf a trenér oddílu JBC SUP Club. 

Zajímavost: Léto v Jablonci

„V Jablonci buď prší a nebo je to dokopce. Ale letos nám počasí vyšlo a bylo to žůžo. Poprvé jsme zařadili i doprovodný program v podobě večerního koncertu a velmi se to osvědčilo. Určitě to zopakujeme i příští rok. 

Jan Telenský, JBC SUP Club

Po několika nezávislých rozhovorech s místními domorodci je považováno za letní počasí 26-28°C. Teploty přes 30° se za celé tři měsíce vyšplhají maximálně 2-3x. Pro návštěvníky z teplejších regionů doporučujeme s sebou sbalit mikinu, lehkou bundu, holiny a vyteplené nepromokavé pončo. Nenechte se zmást slunečnou předpovědí, vždy se octnete někde, kde fouká studený nebo protivný vítr a vy nebudete vědět, zda se máte svléknout nebo přioblíct.

Tomáš Hulswit, trenér a člen pořadatelského týmu z místního paddleboardového klubu s mládeží JBC SUP Club, při rozvážení bójí po přehradě.

Jak se závodilo

Na poslední z pěti-víkendové závodní šňůry Českého poháru v paddleboardingu předtím, než se za dva týdny sejdou všichni na mistrovství ČR na Hluboké nad Vltavou, se závodilo klasicky ve třech disciplínách. Sprint, technical race v sobotu a long distance v neděli. Jako doprovodný program byla i půjčovna paddleboardů, která je v zátoce u plaveckého bazénu celosezónně.

Skvělá podívaná na rozjížďky

Divácky atraktivní zátoka u plovárny, na kterou s přehledem vidí jak diváci z hráze nádrže, tak návštěvníci pláže a čtyř až pěti kaváren a stánků s občerstvením, nabídla přes 60 rozjížděk sprintových a technicalových.

Sprint

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Karolína Uhrová
Spartak Modřany
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
Karolína Uhrová
Spartak Modřany
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
2.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda SUP MB
Michal Brandtner
CKC Turnov
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Mikuláš Trdla JBC SUP Club
3.Tereza Hulswit Sázavská JBC SUP ClubDavid Raab
TJ Kotva Braník
Ema Goruková
CKC Turnov
Josef Řechtáček
JBC SUP Club

Celkové výsledky najdete na webu České Federace Stand Up Paddle ZDE

Technical race

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda SUP MB
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
Karolína Uhrová
Spartak Modřany
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
2.Karolína Uhrová
Spartak Modřany
David Raab
TJ Kotva Braník
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Josef Řechtáček
JBC SUP Club
3.Kateřina Trdlová JBC SUP ClubMichal Brandtner
CKC Turnov
Alena Hympánová
JBC SUP Club
Pavel Šidlof

Historický moment z long distance

Na nedělní vytrvalostní závod se zvednul trochu vítr, aby závodníkům udělal 10kilometrové kroužení po jabloneckém moři zajímavějším. Dva mladí závodníci z kategorie Děti do 15 let, Karolína Uhrová a Antonín Sázavský, si vyzkoušeli plnou vzdálenost s v kategorii OPEN a dařilo se jim výborně a ostatní závodníci z kategorie děti se tak mohly radovat, že se uvolnila místa na vítězných bednách i pro další.

Momentem, který stojí za to vypíchnout, je ale kategorie „amatérská“ SPORT, ve které se závodí na nafukovacích paddleboardech do délky 12‘6‘‘. Na žádost parapaddleboardistů vypsala letos Česká Federace Stand Up Paddle i první Český pohár v parapaddleboardingu a v rámci inkluze zdravého a para sportu, (která je trendem v celosvětovém měřítku), tak mohou para závodníci sbírat body na vybraných závodech v long distance v rámci kategorie SPORT+PARA. Po dojetí jabloneckého závodu se poprvé v historii paddleboardingu postavili na společné bedny stojící závodníci se sedícím závodníkem Martinem Zikmundem (SK Livecross Neratovice, Aktivně s vozíkem) na 3. místě. „Kdybych to tušil, že jsem na třetím místě, tak začnu finišovat ještě o 100 metrů dříve a možná bych měl i to druhé místo!“, komentoval Martin.

V kategorii SPORT+PARA muži na long distance 4km startovali 4 závodníci. Martin Zikmund dojel na 3. místě.

Long distance

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Tereza Hulswit Sázavská JBC SUP ClubDavid Raab
TJ Kotva Braník
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Mikuláš Trdla JBC SUP Club
2.Karolína Uhrová
Spartak Modřany
Michal Brandtner
CKC Turnov
Ema Goruková
CKC Turnov
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
3.Viktoria Lešková
Paddle Club Doksy
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
Sara Lešková
Paddle Club Doksy
Josef Řechtáček
JBC SUP Club

Všichni závodníci, kteří se umístili na pódiích byli nadšeni ze skvělých cen, které má každoročně jablonecký závod díky svým partnerům.

Hlavní sponzor Českého poháru v paddleboardingu Akutol se svými produkty na drobná zranění. Z Libereckého kraje přišla podpora od firem Eleven sportswear, Enervit, Pivovar Volt, Lordy Jerky, ABB, Bjež, Silvini a další. Nesmíme zapomenout i na další pohárové partnery Snowboardel, Aqua Marina, Gladiator a Restube záchranný systém na vodu.

Kam dál?

V polovině července 14-16.7. na MČR v paddleboardingu a parapaddleboardingu na Bezdrev u Hluboké nad Vltavou, pak chvilku oddech a hurá do Neratovic na další závod s domáckou atmosférou 29.7. SUPNera a pak už netrpělivě vyhlížené Finále Českého poháru v paddleboardingu v Chebu 18-20.8.

Galerie

JBC SUP Race 2021 na jabloneckém moři
Reportáže

JBC SUP Race 2021 na jabloneckém moři

  • Čas čtení 1 minuta čtení
  • 20. 7. 2021

Dvoudenní paddleboardové závody Paddle Fest Jizera se již podruhé konaly v Podlázkách vedle veřejné pláže v Mladé Boleslavi. Veřejná pláž na Jizeře? Ano. Pod mostem, tam kde se nachází jez se řeka rozšiřuje a je tam oáza klidu s travnatou „pláží“, beach volejbalovým hřištěm, houpačkou pro děti a stánkem s pivo a párkem pro rodiče. Hned vedle je stará dřevěná loděnice kanoistiky, kterou oživil paddleboarding (rozhovor s místními hybateli si můžete přečíst ZDE).

V Mladé Boleslavi vzniká paddleboardový oddíl
Novinky Ostatní Reportáže

V Mladé Boleslavi vzniká paddleboardový oddíl

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 30. 6. 2022

Příběh mladoboleslavského paddleboardingu začíná na rodinné dovolené u moře s vypůjčeným nafukovacím paddleboardem. Následuje zahoření, které vyústilo v založení oddílu, náboru mládeže a uspořádání…

17-18. června proběhl pod taktovkou Syrovátkových z oddílu SUP MB z TJ Auto Škoda druhý ročník závodů. Tentokrát se z Paddle Fest Jizera stala celovíkendová akce se třemi disciplínami. Závodníci se sjížděli už v pátek a vychutnali si domáckou atmosféru, kterou toto genium loci má. Počet závodníků se rozrostl o jednu třetinu oproti minulému ročníku, za což může i stále sílící základna a akceschopnost paddleboardových klubů ČFSUP. V kategorii dívek do 15 let se jich utkalo první den celkem 15 a je třeba říct, že je dobře zaseto na kategorii ženy OPEN – Juniorky. Na startovce se sešlo celkem 52 závodníků.

Mezi hlavní sponzory závodu byly Akutol, který podporuje celý seriál závodů Český pohár v paddleboardingu 2023, a dále Snowboardel, Aqua Marina, Gladiator a Restube. A z místních sponzorů Paddle Fest Jizera společnost Ško-Energo, Decathlon, který na místě dělal i doprovodný program půjčování paddlů a her pro děti, pivovar Garp a město Mladá Boleslav.

Dynamická sobota

I když je pod jezem omezený prostor vodní plochy, dokážete se tam solidně vyšťavit na rozjížďkách rovných sprintů a vzápětí i na sprintové rovince do technical race kolem bójí. Vyzkoušeli jsme opět na vlastní triko. V současném systému rozřazovacích rozjížděk a finálových jízd se dostanete na minimální počet rozjížděk, čtyři ve sprintu a čtyři v technical race. A rozjížďky šly dost rychle za sebou, takže než jste se nadáli, už jste opět stáli na startu.

Sprint

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda SUP MB
Matyáš Soukup
Hudy SUP Team
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
2.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Jaroslav Soukup
Hudy SUP Team
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Josef Řechtáček
JBC SUP Club
3.Agáta Radvanská TJ Kotva BraníkDavid Raab
TJ Kotva Braník
Valerie Soukupová
Hudy SUP Team
Mikuláš Trdla JBC SUP Club

Celkové výsledky najdete na webu České Federace Stand Up Paddle ZDE

Technical race

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda SUP MB
Matyáš Soukup
Hudy SUP Team
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
2.Kateřina Trdlová
JBC SUP Club
Marek Fiala
TJ Lokomotiva Cheb
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Mikuláš Trdla JBC SUP Club
3.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Jaroslav Soukup
Hudy SUP Team
Valerie Soukupová
Hudy SUP Team
Josef Řechtáček
JBC SUP Club

Vytrvalecká neděle

Na neděli pár závodníků odjelo domů a pár jich zase přijelo a všichni se vydali nejdřív po proudu a poté proti proudu řeky na 10kilometrový vytrvalecký závod. Jizera je tu klidná a krásně kloužete dolů, ale proti proudu vám nedělá takové problémy, abyste si jízdu nemohli užít i tak. Řeka je tu obklopená vzrostlou zelení a po nárazových přeháňkách všechny květy voní a vy máte pocit, že je to fakt příjemný long distance v přírodě. I při tom dalším kole…

Long distance

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Kateřina Trdlová
JBC SUP Club
Matyáš Soukup
Hudy SUP Team
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Mikuláš Trdla
JBC SUP Club
2.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda SUP MB
Jaroslav Soukup
Hudy SUP Team
Valerie Soukupová
Hudy SUP Team
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
3.Agáta Radvanská
TJ Kotva Braník
Tomáš Hulswit
JBC SUP Club
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Matyáš Dražan
JBC SUP Club

A nějaké kulturní a kavárenské zajímavosti?

Stačí přejít most přes řeku, dát se doprava a po cca 200 metrech natrefíte na místní zajímavost – výtah do centra. Prosklený výtah vás vyveze až na skalnatou plošinu, na které celé centrum stojí a jste prakticky u náměstí. Na jeho konci se nachází mladoboleslavský hrad, ve kterém je i muzeum. Co se týče nějaké gastro-kultury, tak té se vám dostane také zadost. Na náměstí se nachází nejméně dvě kavárny s dobrou kávou (pro starší ročníky – je to ta „kyselá káva“ v hipsterských kavárnách) a několik restaurací. Zajímavá je i potůčková instalace, kterou lemují mosazné sochy.

Kam dál?

Tento víkend 24-25. června na jablonecké moře – nádrž Mšeno na opět víkendový závod JBC SUP Race a v polovině července 14-16.7. na MČR v paddleboardingu a parapaddleboardingu na Bezdrev u Hluboké nad Vltavou!

Výbeř z fotogalerie

Kompetní fotogalerii od Aleny Čížové ze SUP MB najdete ZDE

Skautský závod Napříč Prahou přes 3 jezy je zářijová jistota a také důvod k výletu do Prahy. Dopoledne zážitek na paddleboardu centrem Prahy a odpoledne památky, kultura nebo shopping.

Letos pršelo, příští rok bude svítit

Tento ročník byl deštivý. Podle skautů se to děje jednou za tři roky, že tato událost, na kterou se sjede i pět tisíc účastníků, proprší. I tak na mostech stojí už od rána diváci a fandí. Nejvíce na Karlovo mostě.

I tento ročník byl zařazen do seriálu Český pohár v paddleboardingu 2022, který pořádá ČFSUP. Zzávodní trať byla pro paddleboardy opět prodloužena až k Libeňskému mostu. Z důvodu probíhajících stavebních prací na lávce HolKa, která má spojovat Holešovice s Karlínem byla trať nasměrovaná prostředkem řeky a závodníci tak museli čelit silnějšímu proudu.

Výsledky najdete ZDE


Výběr z fotogalerie

Fotografové: Tadeáš Boněk – Tadeášek, Matěj Šafránek, Dalibor Bambas – Dalibor, Lucie Bláhová – Lůca, Jan Mikis, Lukáš Smola – Lachtan, Petr Váňa – Petr, Milan Cikánek – Milan, Václav Kolář – Vašek,
Alžběta Drobíková – Minutka, Michal Janata – Kalich

Odkaz na paddleboardovou fotogalerii ZDE

Reportáže z minulých ročníků

Třetí ročník paddleboardového závodu 12 Miles SUP Race se uskutečnil o víkendu 4-5. září 2021 v turnovské loděnici na řece Jizeře. Tento závod v režii místního paddleboardového klubu a firmy Atom Sport  jsme si pro jeho příjemnou atmosféru opět nenechali ujít a byla i grilovačka! A jako každý rok byl závod zařazen do série Český pohár v paddleboardingu.

Z turnovského mostu přes Jizeru se dobře pozoruje závod ve sprintu a technical race.

2 dny, více zábavy na loděnici

Poprvé v historii 12 Miles Race byl závod dvojdenní. V sobotu se závodilo na krátších trasách ve 200m sprintu s otočkou, při kterém mohli diváci fandit po celou dobu, protože se sprintovalo přímo pod jejich očima. A druhou sobotní disciplínou byl několika kolový technický závod, který i bez loňské 360° točné bójky byl náročný na stabilitu, jelikož se rozvlněná voda odrážela zpátky od vydlážděné navigace řeky přímo pod prkna závodníků a na hladině vznikla tak těžká choppy voda. V neděli se jel long distance nahoru po Jizeře a závodníci se mohli pokochat i podzimními krásami okolních břehů.

Ceny byly praktické – doplňky stravy pro závodníky, thumblery, vaky na oblečení, zelenina ale i sošky od místního umělce!

Výsledky závodů najdete ZDE.

Fotogalerie

Kompletní fotogalerii ZDE , foto archiv CKC Turnov

Paddleboard Fest Beroun začíná být osvědčenou akcí, na kterou se sjedou závodníci jak ze středních a severních Čech, tak i závodníci z Brna. Celkově se sjelo na šedesát závodníků, kteří bojovali o 1000 bodů do pohárového žebříčku.

Navštivte Beroun na paddleboardu

Letošní ročník byl pojatý jako kombinace akčního závodění a následného paddleboardového festivalu s workshopy a testováním.

V Berouně si můžete zapádlovat i mimo tyto závody s partou od Paddleboardy Beroun.

Příští závod Českého poháru v paddleboardingu se pořádá na Veselských pískovnách 20-22.8. Finále Českého poháru v paddleboardingu.

Výsledky a fotogalerie

Výsledky najdete zde.

Kompletní fotogalerii najdete zde

Paddleboardové závody poprvé v Berouně
Reportáže

Paddleboardové závody poprvé v Berouně

  • Čas čtení 1 minuta čtení
  • 18. 8. 2020

O víkendu 15-16. srpna 2020 se přímo v Berouně, v Kempu Beroun, uskutečnil nultý ročník paddleboardových závodů s názvem Paddleboard Race Beroun. Místní pořadatel…

Poslední červencový den 31.7.2021 se na Labi v Neratovicích ve veslařském areálu konal druhý ročník paddleboardových závodů SUPNera. Závody byly opět zařazeny do seriálu Český pohár v paddleboardingu. Závodníci získávali body v disciplínách sprint a long distance.

Závody pořádal místní paddleboardový klub SK Livecross Neratovice, který pořádá pravidelné tréninky pro děti i dospělé a příměstské tábory.

Do Neratovic můžete na závody vyrazit třikrát do roka – na novoroční SUPIce a také Nera24! pádlování non-stop. Přečtěte si některé z našich reportáží z těchto akcí.

SupIce: První závod sezóny 2023
Reportáže

SupIce: První závod sezóny 2023

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 8. 1. 2023

Závod i novoroční sešlost V sobotu 7. ledna se sešlo na dvacítku závodníků (10 mužů a 10 žen), aby společně odstartovali paddleboardovou…

SUPNera 24! aneb non-stop na paddleboardu
Ostatní Reportáže Rozhovory

SUPNera 24! aneb non-stop na paddleboardu

  • Čas čtení 8 minut čtení
  • 7. 10. 2021

O víkendu vyráží mnozí z nás na nějaké povyražení s přáteli a mnohdy se to protáhne až do ranních hodin nebo do druhého…

Fotogalerie

Kompletní fotogalerie od Martiny Studené zde

Výsledky na webu České Federace Stand Up Paddle zde

Jako obvykle vám přinášíme reportáž ze závodního klání v pádlování ve stoje. Tentokrát jsme zavítali do úplně nové destinace pro závodníky – na přehradu Jesenice u Chebu, kde nás uvítal místní paddleboardový klub z TJ Lokomotiva Cheb a také město Cheb, které organizaci mistrovského závodu na Koupališti Dřenice zaštítilo a ceny přišel rozdat i pan místostarosta.

Mezinárodní účast

Na nejsledovanější soutěž pořádaný Českou Federací Stand Up Paddle dorazila stovka závodníků z celé republiky a také ze Slovenska, Německa, Holandska, a dokonce i mladý závodník z Thajska. Účast zahraničních závodníků pokaždé v českém závodnickém poli řádně zamíchá se „zaběhlým“ pořadím a vnese do celého podniku více „aloha“ atmosféry.

Z doprovodného programu musíme vypíchnout zábavnou překážkovou dráhu Gladiator race, kterou přivezl jeden z hlavních sponzorů celého závodního seriálu – Snowboardel. Na místě bylo také možné vyzkoušet paddleboardy od zkuspaddleboard.cz nebo se vzdělat v rámci osvětových stánků aplikace Záchranka a záchranářských pomůcek Denato swim. A nechybělo ani oblečení k vodě v čele s pončama šitých v ČR od Fluffy Style. Kluci z pořadatelské party TJ Lokomotiva Cheb nám připravili i večerní program v podobě DJ’s a koncertu a nechyběla ani ohňová a světelná show od PETT Poi…Bylo to nabité.

Počasí přálo všechny tři dny – a na technical race se i pořádně rozfoukalo, aby mohli závodníci řádně prokázat své technické dovednosti.

Každý den se jela jedna disciplína pátek – sprint, sobota – technical race a sprint dragon SUPů, neděle – long distance a zábavný překážkový závod Gladiator race. O celkových mistrovských titulech rozhodoval součet bodů ze všech tří disciplín, a tak to bylo pro české závodníky napínavé až do posledního okamžiku.

Bližší obrázek si utvořte z výběru fotogalerie od martinhladik.com a teď už vám představujeme

Mistry ČR v paddleboardingu pro rok 2021!

V hlavních kategoriích OPEN, Děti do 15 let a Týmy:

 OPEN Muži (hlavní kategorie) OPEN Ženy (hlavní kategorie)
1Tomáš Grošup1Iva Dundová
2Ondřej Petrák2Anna Hyková
3Branislav Šrámek3Lucie Raab
Děti do 15 let – chlapciDěti do 15 let – dívky 
1 Jakub Bouška1 Karolína Uhrová
2 Matyáš Soukup2 Karolína Boušková
3 Ondřej Štětka3 Valerie Soukupová
Týmy – sportovní klubybodyzávodníci
1BUDESPORT ČESKÉ BUDĚJOVICE30.930Jakub Bouška, Anna Hyková, Ondřej Štětka, Petr Rohlena, Karolína Boušková, Vojtěch Seidenglanz, Branislav Šrámek, Jan Šrámek
24S28.470Matyáš Soukup, Jan Soukup, Valerie Soukupová, Karolína Uhrová, Mirka Uhrová
3TJ KOTVA BRANÍK17.797Lucie Raab, Eva Vrbová, David Raab, Petr Cemper, Agáta Radvanská

Mistři v podkategoriích:

 Děti do 12 let- mladí chlapci (podkategorie Děti)Děti do 12 let- mladí dívky (podkategorie Děti)
1 Jan Jehlík1 Valerie Soukupová
2 David Kolařík 2 Karolína Roubová
3 Jan Budík3 Agáta Schwobová
Junioři (podkategorie OPEN)
1 Vojtěch Seidenglanz
2 Petr Rohlena
3 Jan Šesták
 Master 40+  Muži (podkategorie OPEN)Master 40+  Ženy (podkategorie OPEN)
1 Branislav Šrámek1 Stanislava Pulkrábková
2 Jan Soukup2 Radka Laryšová
3 Jan Šrámek3 Alena Voždová
Master 50+  Muži (podkategorie OPEN)
1 David Raab
2 Michal Brandtner
3 Stanislav Laryš
 iSUP  Muži (podkategorie OPEN)iSUP  Ženy (podkategorie OPEN)
1 David Koblasa1 Alena Voždová
2 Michal Brandtner2 Lucie Kulhavá
3 Tomáš Kolářík3 Jana Červinková

Celkové výsledky najdete ZDE
Kompletní fotogalerie ZDE

Mistrovstvím však paddleboardové závody nekončí již tuto sobotu nás čekají Neratovice, týden nato Beroun a na konci srpna ještě Finále českého poháru v paddleboardingu na Veselských pískovnách anebo Euro Tour Prague Paddle Fest v Praze.

Výběr z fotogalerie

V sobotu 17.7.2021 se na městské přehradě Mšeno, nebo jak ji místní nazývají „Jablonecké moře“, uskutečnil druhý ročník paddleboardového závodu, který byl opět součástí Českého poháru v paddleboardingu pořádaného Českou Federací Stand Up Paddle. U přehrady se sešlo na 45 závodníků napříč celou republikou a v početnějším zastoupení se sešli i svěřenci místního JBC SUP Club, neratovického SK Livecross i pražského TJ Kotva Braník. 

Jablonecké počasí: prší

Velkou roli zde hrála i předpověď počasí, která se den ze dne měnila a ani v sobotu se nedalo s určitostí říct, jak bude. Takže ve výsledku pršelo celý den s pár přestávkami. Naštěstí teplota vzduchu a vody to jistila – byla nad 20°C. Paddleboardisté jsou však na vodu zvyklí a jakmile se pádluje, tak už na nějakém dešti nezáleží. 

Na jablonecké přehradě můžete vyzkoušet paddleboarding i v jiné dny. V zátoce (u Kauflandu) funguje půjčovna JBC SUP, kurzy paddle jógy a začátečníků a také pravidelné tréninky mládeže s místním klubem a trenéry Honzou Telenským, Honzou Háskem a Tomášem Hulswitem. 

Dalšími závody v pořadí je třídenní Mistrovství ČR v paddleboardingu na přehradě Jesenice u Chebu. 23-25.7.2021

Celkové výsledky najdete zde: Sprint    Long distance

Výběr z fotogalerie 

Foto: Jan Řípa

Kompletní fotogalerie na Zoneramě ČFSUP zde

Jak se těší na závodní sezónu naši čeští závodníci a mistři ČR Kristýna Babiánková a Ondřej Petrák?

KRISTÝNA BABIÁNKOVÁ

20 let, Praha
Klub KVS Praha, Starboard

S celkovým počtem 21.700 bodů vyhrála Kristýna Český pohár v paddleboardingu 2020. Navzdory odzávoděným rokům na paddleboardových závodech (začala už v roce 2016) je stále mladá závodnice při chuti závodit a vítězit. A jakmile složí maturitu a přijímací zkoušky na vysokou školu už se těší, že vyrazí opět pádlovat.

ONDŘEJ PETRÁK

28 let, Plzeň
Klub TJ Prazdroj Plzeň

Ondra získal v minulém roce 2020 titul vítěze Českého poháru v paddleboardingu již třetí rok za sebou, tentokrát s počtem 21.190 bodů. Sympatický závodník, který reprezentuje naši republiku i na zahraničních závodech se kromě práce ve zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje se svým kamarádem pustil i do obchodu s paddleboardy Paddle Republic.


Na čem závodíš? Prkno, pádlo?

Kristýna: Na flatu závodím na sprintu od Starboardu a na divoké vodě závodím na Tambu 10´5.
Ondra: Od letošního roku jezdím na prkně SIC MAUI RS 21.5, který mě hodně baví, a od loňska používám pádlo Black Project typ HYDRO.

Tvoje nejoblíbenější činnost hned po paddleboardingu?

Kristýna: Asi surfskate v bowlu nebo snowboarding

Ondra: Rád se pohybuju v přírodě, nejlépe když kolem není moc lidí a kde mi společnost dělá psí parťák, kterej toho moc nenamluví.

Co se zajímavého odehrálo ve tvém životě od tvého celkového vítězství a získání titulu šampiona v Českém poháru v paddleboardingu 2020?

Kristýna: Začala jsem více SUP-surfovat, jinak asi nic moc.

Ondra: Za zmínku určitě stojí spuštění projektu Paddle Republic, tedy první paddleboardové speciálky v západních Čechách, kde kromě e-shopu a showroomu máme ještě spoustu dalších plánů, který se nám doufám podaří zrealizovat.

Proč myslíš, že jsi vyhrál/a? V čem jsi lepší, než ostatní? Jaké vlastnosti si na sobě vážíš?

Kristýna: Myslím, že toho mám oproti většině českých paddleboardistů dost za sebou. Odjela jsem spousty mezinárodních závodů, na kterých jsem získala spousty zkušeností. Také si myslím, že mi pomáhá i občas od někoho kritizovaná příprava na divoké vodě, díky které jsem docela komplexní jezdec.

Ondra: Podařilo se mi loni zúročit hlavně zkušenosti, který jsem posbíral v náročný sezoně 2019 a taky se mi povedlo mistrovství republiky na pískovnách, kde jsem se potkal se slušnou formou a odvezl si odtud kromě titulu i spoustu dalších cenných zkušeností, který se letos určitě budou hodit.

Navázal/a jsi díky vítězství nějaké spolupráce?

Kristýna: Nějaké spolupráce jsem díky paddleboardingu navázala, díky tomuhle vítězství z českého poháru však úplně ne, nějak jsem se o to ani moc tenhle rok nezajímala, covid dobu jsem využila jako takový odpočinek.

Ondra: Spíš jsem doufám potvrdil, že ty stávající spolupráce jsou ty správné!

Jak tě covidová doba ovlivnila?

Kristýna: Ovlivnila mě až moc. Začala jsem zpátky jezdit více na divoké vodě. To zapříčil fakt, že mě prostě na rovné vodě moc jezdit nebaví, potřebuji spíš „race boardit“ na moři a dělat něco akčního, ale toho se mi na začátku covid doby nedostalo, a tak jsem se zpátky vrátila k něčemu zábavnějšímu a tím je v ČR vždy divoká voda.

Ondra: Řekl bych, že mě jako mnoho dalších loňský rok donutil především zpomalit a ujasnit si priority.

Pociťuješ nějaké fyzické či psychické změny?

Kristýna: Vím, že teď nejsem v takové kondici, potřebuji zas chytit motivaci na trénování na rovné vodě, kterou jsem v covid době dost ztratila. Na druhou stranu najíždím na paddleboardu zas více zajímavých pasáží na řekách, takže můžu zkoušet posouvat hranici paddleboardingu na divoké vodě zas o něco dál.

Ondra: I když jsem nemoc v prosinci prodělal, tak naštěstí žádné fyzické následky nepociťuju, naopak mě to donutilo si spíše odpočinout a od ledna jsem postupně zvyšoval tréninkovou zátěž. Co se týká psychické stránky, to by měl spíš zhodnotit někdo jinej! Osobně ale žádný výrazný změny nepociťuju.

Jak se připravuješ na letošní sezónu? Máš nějakého sparing partnera nebo naopak soupeře, který tě žene stále vpřed?

Kristýna: Jezdím dost divokou vodu s Honzou Rottem, takže trénujeme i s ostatními ridery na Troje a o víkendu jezdíme řeky.  Na rovnou vodu je to však složitější, dříve trénovalo v mém oddíle KVS spousty paddleboardistů, teď mi však přijde, že všichni přestali. A najít tak parťáka na tréninky na flatu, který to bude tak hrotit jako já a motivovat mě, je docela složité.

Ondra: Letos jsem najezdil hodně kilometrů na běžkách a z větší části to byly kilometry v soupaži než v technice skate. Taky jsem strávil letos víc času v posilovně než v předchozích letech, zejména co se týká rozvoje síly a silový vytrvalosti. Na vodě jsem zatím tolik kilometrů nenajezdil, hlavně kvůli posunuté sezoně a špatnému počasí. Jsem v kontaktu s Grošákem, kterej se přesídlil na Malorku, kde celou zimu makal na moři a hodně se navzájem motivujeme do tréninku. Těšíme se na další společný souboje v letošní sezoně. Taky si občas zavoláme s velezkušeným Jardou Soukupem, kterej mě při závodech hodně zatápěl a doufám, že se letos taky nejednou utkáme.

Našel/našla jsi si v covidové době více času na trénování?

Kristýna: No teď v zimě jsem díky covidu a online škole mohla trávit čas na Furteventuře, kde jsem tedy trénovala SUP surfing. Jinak bych řekla, že mě to naopak kvůli omezujícím nařízením zpomalilo.

Ondra: Úplně bych neřekl, vzhledem k tomu, kolik práce se na mě navalilo, každopádně se snažím jednotlivé tréninkové jednotky využít do maxima, aby byl trénink co nejkvalitnější.

Jak často a kde teď trénuješ?

Kristýna: Tak 4x do týdne na vodě, zbytek řeším věci do školy nebo dělám jinou aktivitu.  Po maturitě snad budu na vodě denně jako dříve.

Ondra: Trénuju v závislosti na tom, jak se zrovna cítím, to znamená, že když jsem po fyzické a zdravotní stránce v pohodě, tak si naložím víc, a když se necítím, tak si uberu nebo úplně odpočinu. Můj trénink nemá úplně řád, a jsem tak sám svým trenérem, ale obecně řečeno, snažím se splnit alespoň nějakých pět tréninkových jednotek do týdne, ať už je to běh, voda nebo posilovna, kde mám útočiště v loděnici TJ Prazdroje v Plzni na řece Radbůze.

Plánuješ závodit i v zahraničí? Stýská se ti po cestování? Máš nějaký vysněný závod?

Kristýna: Chtěla bych se dostat zpátky do tréninkového tempa právě kvůli Eurotour závodům u oceánu, které mi chybí, je tam vždy moc přátelská atmosféra. Vysněný závod úplně asi nemám, ale kdyby ještě furt byl PPG (velmi těžký oceánský závod Pacific Paddle Games, který byl v roce 2019 zrušen – pozn. redaktora), řekla bych ten. Celkově bych si ale chtěla zase zajet downwind závod a nějaký zábavný beach race na vlnách. Taky bych si chtěla někdy v budoucnu zajet divoko vodní závod na Gopro Mountain Games, abych se mohla utkat i s americkými riderkami a porovnat se s nimi. Na to však zatím nemám finance a covid doba to taky úplně nedovoluje.

Ondra: Letos budu všechno směřovat k zářijovému MS v Maďarsku, kde bych rád urval nějaký pěkný umístění. Chtěl jsem se taky letos poprvé účastnit legendárního závodu 11 CITIES v Holandsku, ale bohužel se to kryje právě s MS tak holt až příště. Jinak si určitě nenechám ujít závody SUP Alps trophy, které jsou většinou kousek od hranic. Ty scenérie stojí za to!

Vzpomeneš i na nějaký (cestovatelský) zážitek spojený s paddleboardingem, který ti utkvěl v paměti?

Kristýna: Utkvělo mi toho v paměti za tu dobu, co jezdím už fakt hodně, od nádherných řek, po velké vlny na oceánu až po zážitky z Eurotour závodů. MS v Číně byl taky určitě dobrý zážitek.

Ondra: Rozhodně mi utkvělo putování po Slovinsku, kam bych se rád ještě několikrát podíval.

Na jaké akce nebo závody se letos těšíš?

Kristýna: To zatím ještě úplně nevím. Je to první rok kdy to nemám naplánované!

Ondra: Letos se hodně těšim na domácí závod EUROTOUR, kterým bude Prague Paddle Fest. Jsem optimista a věřím, že se letos uskuteční!

Co pro tebe znamená vítězství ve sportu?

Kristýna: Není vítězství jako vítězství. Když jsem třeba vyhrála nad holkama co bydlí u oceánu měla jsem dobrý pocit z toho, že jsem to dokázala i přestože jsem suchozemec z Česka. Na jakýchkoliv dlouhých závodech jsem vůbec ráda, že jsem to zvládla v tempu a když se k tomu spojí vítězství je to vlastně jen taková třešnička na dortu.

Ondra: Vítězství je pro mě pocit zadostiučinění, za všechnu tu dřinu, kterou tomu sportu věnuju. Osobně to nedělám kvůli titulům a medailím, ale hlavně kvůli tomu samotnému závodění a překonávání vlastních možností, na čemž jsem si vybudoval menší závislost.

Jaké jsou tvoje další cíle?

Kristýna: Asi momentálně nemám úplně jasný cíl, chci se pořád zlepšovat jak na raceboardu, tak na divoké vodě a vlastně i v tom SUP-surfu a uvidím, kam to povede.

Ondra: Hlavně být v pohodě.

Máš nějaký cíl v životě/ve sportu, který teď považuješ za „nedosažitelný“?

Kristýna: Skočit 7metrový vodopád na paddleboardu.

Napříč Prahou přes 3 jezy. Největší vodácká akce, na které se na svátek svatého Václava (28.9.2020) každoročně setkají tisíce skautů a nadšenců do pádlovacích sportů. Letošní ročník byl poznamenán přísnými „anti-covid“ hygienickými nařízeními.

Poprvé otevřená závodní kategorie paddleboardů

Asi největší změnou pro veřejnost bylo zrušení turistické části volného splutí Vltavy ve výletnickém tempu. V závodní části, která vždy probíhá od časného rána, byla zrušena i početná kategorie raftů a dalších lodí. A tak se závod dostal na samé jádro svých počátků, které se datují až do roku 1939, kdy závod začaly jezdit skautské posádky na pramicích. Velké štěstí měli letos paddleboardisté, kteří se díky spolupráci České Federace Stand Up Paddle se Skauty mohli účastnit závodní části závodu Napříč Prahou – přes 3 jezy. Závod byl zařazen do seriálu Český pohár v paddleboardingu v regionální úrovni. A my jsme této ojedinělé paddleboardové příležitosti projet se Prahou, v místech, kde je normálně během roku plavba paddleboardům zakázaná, využili.

Na startovní linii se sešlo na třicet paddleboardistů. Otevírali jako první celý závod Napříč Prahou.

Vzhledem k tomu, že se muselo tento rok odehrávat všechno bez kumulování závodníků z různých koutů republiky na jednom místě, bylo třeba se na závod připravit předem online včetně výkladu trati. Zajímavá byla také zkušenost s vyzvedáváním startovních čísel před závodem přímo na vodě. Musíme smeknout před perfektní organizovaností skautů!

První jez – Šítkovský, v pozadí Tančící dům. Tomáš Kolářík.

Paddleboardová trať

Na startovní linii u Císařské louky se sešlo na třicet závodníků včetně jednoho megaboardu. Ti, kteří si chtěli především 3 jezy užít, a ještě se pokochat se přihlásili do kategorie Hobby a po projetí třetím jezem končili po 6 kilometrech na ostrově Štvanice. Pro hlavní závodní kategorii OPEN, která do závodu nastoupila na dlouhých prknech nafukovacích i pevných se letos přizpůsobila délka tratě na 9 kilometrů, tak aby více odpovídala jedné ze tří tradičních pohárových disciplín – long distance. Ovšem do tohoto prodlouženého závodu se přihlásili i jezdci na kratších hobby prknech, protože si to podle jejich slov prostě „chtěli užít pořádně“. A tak se všichni v kategorii OPEN vydali navíc k Libeňskému mostu a zpět k Negrelliho viaduktu a pak teprve do cíle.

Někteří na jezu utrhli flosnu.

Závodu se účastnila i kategorie Hobby.

Vyhodnocení vodních podmínek

Co se týče povětrnostních a hydrologických podmínek, tak ty byly tento rok opravdu vyzívající. Když pomineme špatnou předpověď počasí, která se nakonec nenaplnila, protože nepršelo tak moc, mohli se závodníci těšit na příjemný stav vodní hladiny a vyšší průtok Vltavy. Vyšší stav vodní hladiny je pro paddleboardisty důležitý především na jezech kvůli flosnám, aby se jim nezlomily. Ovšem letošní jezy nebyly vůbec milosrdné a kombinace toho všeho způsobila dvě utržené flosny a jednu těžce zbroušenou. Příští rok to bude chtít zkrátit ploutve pod 20 palců délky nebo si rovnou namontovat říční flosnu. Také divokost vody letos neumožnila fotografům na jezech zachytit skoro žádný průjezd paddleboardu ve stoje, a tak se skoro všichni koupali v září v chladnoucí Vltavě. Někdo i na všech třech jezech. Nebyli však sami, podle zprávy od záchranářů měly na jezech problémy i pramice a na Staroměstském jezu u Karlovo mostu se jich zatopilo dokonce osm.

I tak jsme po dokončení závodu měli dobrý pocit, že se tento ročník uskutečnil, i když jsme se museli bez zbytečných průtahů převléct a bez vyhlášení vítězů opustit ostrov. Protože, co kdybychom se náhodou ze samé radosti líbali!

Závod byl součástí Českého poháru v paddleboardingu 2020.

Paddleboardová výsledková listina zde


Výběr z oficiální fotogalerie 3 jezů 

od kolektivu fotografů: Petr Váňa, Michal Turek, Petr Foldyna, Petr Kalousek, Kompletní fotogalerie zde