Přeskočit na obsah
Sonni Hönscheid: 12’6’’ nebo 14’?
Rozhovory

Sonni Hönscheid: 12’6’’ nebo 14’?

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 15. 1. 2019

S německou šampionkou Sonni Hönscheid jsme se potkali po závodě APP Pro-Am Gran Canaria SUP Challenge, protože nás zajímalo, co si tato špičková SUPerka myslí o stand up paddleboardovém vybavení pro ženy. Záleží na délce závodního prkna? V tomto rozhovoru přinášíme zasvěcený pohled na věc při hledání odpovědi na základní SUP otázku každé závodnice “Mám si vybrat 12’6’’ nebo 14’?

Sonni Hönscheid při závodě APP na moři 2017, via FB TotalSUP

Rozhovor z Kanárů se Sonni Hönscheid

Sonni, jseš profesionální SUP atletka a aktuální šampionka světového žebříčku The Paddle League 2018. Běžně porážíš i mnoho závodníků z mužského pole. Kde jsi k takové síle přišla?
Pocházím ze surfového prostředí. Surfing je vodní sport se kterým jsem začala. A také jsem vždy vyhledávala těžké podmínky, kdy musíte hodně pádlovat (pádlovat rukama vleže na surfu, pozn. redaktora) a kde jsou silné proudy. To je to, co se mi líbí nejvíce. Když jsem začala se stand up paddleboardingem, konečně jsem poznala sport, který jsem celou dobu hledala. Mám ráda když můžu ve vodě nechat všechnu svou energii, když se můžu dotknout svých hranic a překonávat je. Mám ráda když můžu být na vodě každý den a ještě k tomu vyzývajících podmínkách. A když pak přijde řada na závod, jsem plně připravena na vše, co přijde.

Sonni Hönscheid vyhlášení závodu na Gran Canaria SUP Challenge 2018

Říká se, že rychlost je také ovlivněna délkou paddleboardu. V závodním světě to kolikrát znamená výběr mezi 12’6’’ nebo 14’ stop dlouhým prknem. Jakou délku jezdíš ty? A jaký je v nich podle tvého názoru rozdíl? (některé světové série např. APP World League nebo ISA World Championship se jezdí na kratších boardech 12’6’’ stop, na některých závodech jsou rozdílné kategorie v délkách pro muže – 14’ a pro ženy – 12’6’’, pozn. redaktora)
Mám štěstí, že mě sponzoruje Starboard. Normálně by moje velikost byla spíš ta delší – 14’ stop, ale i ve 12’6’’ máme prkna, která mě unesou, jelikož jsem o trochu těžší než ostatní ženy…
…jseš hodně vysoká…
Jo, jsem vysoká. Ale i tak bych si osobně radši vybrala spíše 14 stopý paddleboard až na případ, kdy by se jednalo o velice těžký technický závod s vlnami. Ale i tak, když mohou v těchto podmínkách jezdit na delších boardech muži, ženám by mělo být také umožněno si vybrat stejnou délku boardu jako muži. Některé ženy, hlavně ty menšího vzrůstu, si běžně v závodě, který je vypsaný jako kategorie pro boardy délky 14’, vyberou spíše ten kratší 12’6’’, protože je pro ně rychlejší a nemusí na něm vynakládat tak velké úsilí. Podle mého názoru je tedy v pořádku, když se na všech závodech otevře kategorie 14’ i pro ženy a každá se rozhodne, jestli si vybere 12’6’’, když bude chtít.

Souhlasím s tebou. Sama jezdím na boardu délky 12’6’’, protože je pro mě jednodušší ho ovládat. Takže si myslíš, že při výběru délky boardu hodně záleží na fyzických dispozicích…
Ano, záleží na fyzických dispozicích, ale také na stylu pádlování. Jak jsem řekla, nemám problém jezdit na boardu 12’6’’, ale radši bych upřednostnila delší 14 stopý, protože si myslím, že když mají muži právo pádlovat na 14’, měly by mít toto právo i ženy. Při závodě musíme vynaložit stejné úsilí, platíme stejné startovní poplatky…
…máš tím na mysli, že je to záležitost pravidla rovnoprávnosti…
Přesně tak.

Sonni SUP surfing, via Facebook @Sonni Hönscheid

A co třeba junioři a délka paddleboardů?
Pro juniory to je úplně něco jiného. Někteří začínají závodit už v osmi letech a když se na ně podíváte, jsou opravdu drobní a pro ně je 14’ stop dlouhé prkno opravdu obrovské. Mnohem lépe jim sedne kratší prkno 12’6’’.

Jaký druh závodu máš nejraději? Technický, beach race nebo dlouhou vzdálenost?
Mám ráda dlouhé vzdálenosti – long distance. Když musíte zdolat hodně výzev, jako při dnešním závodě s rozbouřenou “choppy” vodou a větrem. Radši mám oceán, než hladkou vodu. Pro mě osobně je stand up pádlování na oceánu to při čem se cítím opravdu svobodně. Moje nejoblíbenější záležitost.

Sonni o svatém grálu všech paddleboardových závodů – Molokai2Oahu

Na jakých závodech tě můžeme potkat?
Můj první závod v roce 2019 je GlaGla race v lednu. Také jsem slyšela, že tady na Gran Canarii bude další závod v březnu (Euro Tour Regional: La Misteriosa Race, 30.3.2019, pozn. redaktora) a pak se vydám na svou závodní šňůru, také bych ráda na Carolina Cup do Ameriky.

Pojedeš také nějaký závod Euro Tour? Chtěli bychom tě pozvat na Euro Tour k nám do Prahy na Prague Paddle Fest.
Děkuji, když budu moct určitě přijedu!

Sonni a její umělecký rukopis na boardech značky Starboard a Mercedesu, sponzorovi této sportovkyně #artyoucanride, via Facebook #sonnihoenscheid

Autor článku

Lucie