Přeskočit na obsah

Skautský závod Napříč Prahou přes 3 jezy je zářijová jistota a také důvod k výletu do Prahy. Dopoledne zážitek na paddleboardu centrem Prahy a odpoledne památky, kultura nebo shopping.

Letos pršelo, příští rok bude svítit

Tento ročník byl deštivý. Podle skautů se to děje jednou za tři roky, že tato událost, na kterou se sjede i pět tisíc účastníků, proprší. I tak na mostech stojí už od rána diváci a fandí. Nejvíce na Karlovo mostě.

I tento ročník byl zařazen do seriálu Český pohár v paddleboardingu 2022, který pořádá ČFSUP. Zzávodní trať byla pro paddleboardy opět prodloužena až k Libeňskému mostu. Z důvodu probíhajících stavebních prací na lávce HolKa, která má spojovat Holešovice s Karlínem byla trať nasměrovaná prostředkem řeky a závodníci tak museli čelit silnějšímu proudu.

Výsledky najdete ZDE


Výběr z fotogalerie

Fotografové: Tadeáš Boněk – Tadeášek, Matěj Šafránek, Dalibor Bambas – Dalibor, Lucie Bláhová – Lůca, Jan Mikis, Lukáš Smola – Lachtan, Petr Váňa – Petr, Milan Cikánek – Milan, Václav Kolář – Vašek,
Alžběta Drobíková – Minutka, Michal Janata – Kalich

Odkaz na paddleboardovou fotogalerii ZDE

Reportáže z minulých ročníků

Každoročně pořádaná největší vodácká akce, na které paddleboardy nemohou chybět, Napříč Prahou přes 3 jezy se letos uskutečnila opět ve svém zažitém předcovidovém formátu. Tedy včetně volného splutí těch, kteří nechtějí Prahou uhánět v závodním tempu. Podle hlášení hlavního šéfa vodních skautů Jana Fischera, bylo v propusti Staroměstského jezu (ten pod Karlovým mostem) napočítáno 1327 projíždějících lodí.

Kapitán celé akce Napříč Prahou přes 3 jezy Jan Fischer nalevo.

Závodu se zúčastnilo celkem 231 závodních posádek, ve kterých byla převaha skautských pramic, které tento závod berou velmi vážně a celou 6 km trasu projíždějí s velkým nasazením a nadšením. Závod paddleboardů se konal již potřetí a druhým rokem jako součást závodního seriálu Český pohár v paddleboardingu. Na startovní linii na Císařské louce se sešli jezdci všech kategorií k hromadnému startu. Kategorie Hobby na nafukovacích prknech do délky 12 stop a posádka megaboardu měli základní vzdálenost 6 km – tedy start – 3 jezy a cíl na štvanici. Další kategorie Open na pevných i nafukovacích paddleboardech do délky 14 stop si závod ještě prodloužili o 3 km k Libeňskému mostu a zpět.

Za Paddleboardguru crew jsem znovu jela závod po roční odmlce a proběhl nad má očekávání skvěle! Navzdory mým mama hormonům v kombinaci se zkreslenými vzpomínkami z předešlých zážitků z jezů, kdy mi mozek říkal, že nemusím riskovat a raději můžu zůstat v bezpečí s ročním miminem doma a nikdo u toho nemusí zemřít, jsem se vypravila už z loděnice na Braníku, kde máme svůj paddleboardový oddíl. Na start to bylo asi dva a půl kilometru a už tam jsem si uvědomila, že jsem se oblékla příliš teple. Neoprenové kalhoty a festovní funkční triko v kombinaci s vestou, camelbagem, a helmou mi způsobovali přehřívání už při prvních 20 minutách pádlování. Počasí se vyvedlo, bylo asi 20 stupňů a svítilo. Tak co, alespoň mi nebude zima a třeba se ještě schladím na jednom ze tří jezů. To jsem brala jako nevyhnutelný fakt. Před startem jsem se se všemi přivítala a ještě domlouvala focení se skauty na startovní linii, protože co si budeme povídat – takto ojedinělý zážitek prostě musí být na fotkách!


Po startu, nalevo od žluté bójky.

Start v 9:45 od Císařské louky

Paddleboardisté startují jako úplně první kategorie a můžeme si tak užít úplně hladkou vodu. Miluju tu první minutu po startovním signálu, kdy se prkna rozletí po hladké vodě, hlava vám vypne a přepne na mód totálního soustředění a prostě to jede. Už po pár set metrech jsem se z tohoto stavu probudila, přede mnou se otevřel výhled na Vyšehrad, pražské mosty a já jsem si říkala, že můžu trochu zvolnit, nehnat to na krev a užít si i výhledy.

První jez u Tančícího domu

Šítkovský jez je pozvolný a důležité je v závěru nevybrat ty největší jazyky uprostřed, ale přitom zůstat v proudu. Dá se v pohodě jezdit i ve stoje. Já jsem se rozhodla, že pojedu všechny jezy vkleče, nechtělo se mi příliš riskovat na úzkém pevném boardu. Musím se přece vrátit k miminu celá! Do jezu jsme najely bok po boku s další závodnicí Terezou a provalily jsme se jím jako parník. Pak následovalo asi dalších 800 metrů v poli Střeleckého ostrova (jediného místa v centru Prahy, kde je paddleboarding povolený po celý rok) než jsme dopádlovaly ke druhému jezu.

Druhý jez před Karlovým mostem

Staroměstský jez je to místo, které se mi ještě za těch pár ročníků 3 jezů nepodařilo projet ideálně a nejméně do půl těla jsem se vždy koupala. Od svého tchána starého Jezevce vím, že se musí jezdit vpravo. Navíc se koruna jezu ale stáčí doleva. Takže do něj musí člověk správně najet, srovnat rychlost s vodou a pak už se soustředit na tu správnou stopu. Letos jsem se nekoupala, ale držela jsem se zase moc vpravo, takže mě vzal silný vracák a při otáčení jsem ztratila nějaké vteřiny a také kontakt s druhou závodnicí Terezou. Tím se ve mě definitivně rozhostil pokoj klidu a míru a opustily mě poslední myšlenky na dohánění Terezy. Za mnou žádná další závodnice nebyla. Pozdravila jsem fotografy a záchranáře na lodi a už jsem se těšila na průjezd Karlovým mostem. Dělám to každý rok a je to skvělý pocit – na Karlově mostě stojí v husté řadě diváci říční z té nečekané podívané a já na ně volám „Ahoj!“ a celý Karlův most mi sborem odpovídá „Ahóóóóój!!!“ a tak můžu s úsměvem na tváři pádlovat ke třetímu jezu. Tady už to tolik neteče a před sebou mám ještě 5,5 kilometrů do cíle. Počítám si mostní oblouky, kterými musím projet, vzpomínám si na názvy mostů, projíždím přístavištěm a na obzoru už se mi rýsuje poslední jez.

Raději vkleče, než se koupat!

Třetí jez, ten nejdelší

Helmovský. Je to nejdelší retardér v celé české republice a snad i v Evropě. Měří 288,5 metrů a je široký 12 metrů. A je to jez, ze kterého mám vždy smíšené pocity. Dá se jet vestoje – první polovina rozhodně. Pak se začne pěnit a vytvářet „kopce a údolí“ a tam nechcete spadnout, protože je mělký a na dně jsou betonové retardéry, o které si můžete poranit nohu. Jedu ho celý opět v kleče a snažím se trefit do zpěněného „údolí“. Není to můj první retardér, vím, že musím být uvolněná a nechat se jen uhánět proudem. Ale letos mi přišlo, že prkno poskakovalo nějak více a hnalo mi to špičku mimo zpěněnou část, tak jsem si vzpomněla na další poučku a začala jsem vést pádlo vodou (tj. když v jednom místě ponoříte list pádla do vody jeho boční stranou a pádlo pak pomáhá kormidlovat paddleboard). A voilá – poslední jez za mnou.

Poslední 3 kilometry k Libeňáku a zpátky byly pro mne plahočením, ale to už jsem věděla, že jsem přežila a pokud přežilo i mý dítě hlídání, tak se v cíli za pár minut shledáme.

Můj výsledný čas byl 1hodina 13 minut. Nejrychlejší muž z kategorie Open byl letos Filip Kubina z Magna SUP Nymburk a ten to celé dal pod hodinu v čase 57 minut a 41 sekund.

Závěrečná vítězná pódia se konají společně se skautskými a je to skvělá hutná atmosféra, kdy vám v kruhu tleskají stovky skautů z celé republiky.

Nakonec jsem dostala diplom i já – bramborová medaile (já teda raději říkám měděná) v pevných boardech. 

Všichni si to užili a ti akční, kteří měli své parťáky v logistice prken si to celé sjeli ještě jednou ve volném splutí, aby si zopakovali jezy. V porovnání s dalším závodem na paddleboardech, který má ve své trati také jezy – Krumlovským maratonem (začátek října), je pro mě závod Napříč Prahou přes 3 jezy pohodlnější. Je totiž třetinový, co se do vzdálenosti týče a jezy si užijete hned pár minut po startu namísto nálože pěti krumlovských jezů, ke kterým musíte nejdříve 20 kilometrů dopádlovat. Pro toho, kdo si chce užít oba závody hlavně kvůli jezům, rozhodně 3 jezy doporučuju jako dobrý trénink a přípravu na mnohem náročnější Krumlovský maraton.

Takže zase příští rok na Svatého Václava, 28.9. 2022 na 3 jezech. S kým se uvidím na startu?

Celkové výsledky zde

Kompletní fotogalerie z objektivů Junák – Český Skaut ZDE

Výběr s paddleboardy níže

Napříč Prahou přes 3 jezy. Největší vodácká akce, na které se na svátek svatého Václava (28.9.2020) každoročně setkají tisíce skautů a nadšenců do pádlovacích sportů. Letošní ročník byl poznamenán přísnými „anti-covid“ hygienickými nařízeními.

Poprvé otevřená závodní kategorie paddleboardů

Asi největší změnou pro veřejnost bylo zrušení turistické části volného splutí Vltavy ve výletnickém tempu. V závodní části, která vždy probíhá od časného rána, byla zrušena i početná kategorie raftů a dalších lodí. A tak se závod dostal na samé jádro svých počátků, které se datují až do roku 1939, kdy závod začaly jezdit skautské posádky na pramicích. Velké štěstí měli letos paddleboardisté, kteří se díky spolupráci České Federace Stand Up Paddle se Skauty mohli účastnit závodní části závodu Napříč Prahou – přes 3 jezy. Závod byl zařazen do seriálu Český pohár v paddleboardingu v regionální úrovni. A my jsme této ojedinělé paddleboardové příležitosti projet se Prahou, v místech, kde je normálně během roku plavba paddleboardům zakázaná, využili.

Na startovní linii se sešlo na třicet paddleboardistů. Otevírali jako první celý závod Napříč Prahou.

Vzhledem k tomu, že se muselo tento rok odehrávat všechno bez kumulování závodníků z různých koutů republiky na jednom místě, bylo třeba se na závod připravit předem online včetně výkladu trati. Zajímavá byla také zkušenost s vyzvedáváním startovních čísel před závodem přímo na vodě. Musíme smeknout před perfektní organizovaností skautů!

První jez – Šítkovský, v pozadí Tančící dům. Tomáš Kolářík.

Paddleboardová trať

Na startovní linii u Císařské louky se sešlo na třicet závodníků včetně jednoho megaboardu. Ti, kteří si chtěli především 3 jezy užít, a ještě se pokochat se přihlásili do kategorie Hobby a po projetí třetím jezem končili po 6 kilometrech na ostrově Štvanice. Pro hlavní závodní kategorii OPEN, která do závodu nastoupila na dlouhých prknech nafukovacích i pevných se letos přizpůsobila délka tratě na 9 kilometrů, tak aby více odpovídala jedné ze tří tradičních pohárových disciplín – long distance. Ovšem do tohoto prodlouženého závodu se přihlásili i jezdci na kratších hobby prknech, protože si to podle jejich slov prostě „chtěli užít pořádně“. A tak se všichni v kategorii OPEN vydali navíc k Libeňskému mostu a zpět k Negrelliho viaduktu a pak teprve do cíle.

Někteří na jezu utrhli flosnu.

Závodu se účastnila i kategorie Hobby.

Vyhodnocení vodních podmínek

Co se týče povětrnostních a hydrologických podmínek, tak ty byly tento rok opravdu vyzívající. Když pomineme špatnou předpověď počasí, která se nakonec nenaplnila, protože nepršelo tak moc, mohli se závodníci těšit na příjemný stav vodní hladiny a vyšší průtok Vltavy. Vyšší stav vodní hladiny je pro paddleboardisty důležitý především na jezech kvůli flosnám, aby se jim nezlomily. Ovšem letošní jezy nebyly vůbec milosrdné a kombinace toho všeho způsobila dvě utržené flosny a jednu těžce zbroušenou. Příští rok to bude chtít zkrátit ploutve pod 20 palců délky nebo si rovnou namontovat říční flosnu. Také divokost vody letos neumožnila fotografům na jezech zachytit skoro žádný průjezd paddleboardu ve stoje. A jak se skoro všichni koupali v září v chladnoucí Vltavě. Někdo i na všech třech jezech. Nebyli však sami. Podle zprávy od záchranářů měly na jezech problémy i pramice. Na Staroměstském jezu u Karlovo mostu se jich zatopilo dokonce osm.

I tak jsme po dokončení závodu měli dobrý pocit, že se tento ročník uskutečnil. Závěr byl trochu po anglicku. Bez zbytečných průtahů se převléct a bez vyhlášení vítězů opustit ostrov. Protože, co kdybychom se náhodou ze samé radosti líbali!

Závod byl součástí Českého poháru v paddleboardingu 2020.

Paddleboardová výsledková listina zde


Výběr z oficiální fotogalerie 3 jezů 

od kolektivu fotografů: Petr Váňa, Michal Turek, Petr Foldyna, Petr Kalousek, Kompletní fotogalerie zde

Jednou za rok se otevírají stavidla tří pražských jezů, aby vyzkoušely zdatnost závodníků na různorodých plavidlech včetně paddleboardů. Jaké to bylo?

80. ročník a otevření paddleboardové kategorie

 Jubilejní 80. ročník tradičního skautského závodu Napříč Prahou – Přes tři jezy, který se koná každý rok na svátek svatého Václava 28. září, je podle pořadatelů rekordním ročníkem v počtu účastníků této největší vodácké akce. Půldenní akce je rozdělená na dvě části závodní a volné splutí. V ranních hodinách po hromadném výkladu tratě startují skautské oddíly na pramicích a letos poprvé jim předskakovala i nová kategorie – paddleboardy. Pro závodníky s nafukovacími paddleboardy je závod logisticky méně náročný. Pokud nejedou po Praze tramvají se složeným paddleboardem v batohu, tak jednoduše zaparkují v cíli na ostrově Štvanice a pak se na start dopraví třeba tramvají a přívozem z Výtoně. My, co jsme jeli na pevných paddleboardech jsme si přivstali a podnikli ranní logistickou smršť naštěstí prázdnou Prahou, kdy jsme museli přidat dovezení závoďáků na start. Nakonec jsme to všechno zvládli těsně před výkladem trati. 


Průběh závodu z jízdy Guru Lucie

9:00 předzávodní meeting s výkladem – trať 6,5 km 
9:40 START – na starovní linii se nás sešlo sedm (5 mužů a 2 ženy), i když na poslední chvíli dvě minuty před startem připádlovali po řece ještě další dva jezdci, kteří ale naneštěstí nestihli prezentaci a tak si s námi závod sjeli bez čísel

Byla jsem rozhodlá, že s pevným boardem nechci riskovat jeho případné rozbití na jezech, tak krátce před Krumlovským vodáckým maratonem (12.října 2019)

CÍL – do poloviny ostrova Štvanice jsem nakonec i se dvěmi přeběhy dojela v čase 49min50sec 


Výsledky

1. David Raab – NSP.CZ / čas 39:53 / hardboard do 14′
2. Roman Klepáč – Lokomotiva Beroun / čas 41:55 / iSUP do 14′
3. Michal Kopecký – Berounská sportovní / čas 43:09 / iSUP do 14′
4. Petr Šírer – Lokomotiva Beroun / čas 46:37 / iSUP do 14′
5. Marek Fiala – JeSup  /čas 48:48 / iSUP do 14′
6. Lucie Raab – NSP.CZ / čas 49:50 / hardboard do 14′
7. Zuzana Klopacz – Tambo / čas 56:32 / hobby do 12’5“

Když to shrnu, tak Napříč Prahou – Přes 3 jezy je rozhodně závod, který má potenciál a je pro paddleboardy pohodlně jetelný bez úhony na materiálu. Je to závod vhodný i pro krátká nafukovací prkna o délce 10’6“ (i ti stihnou dojet před prvními pramicemi). A navíc je to skvělá příležitost si jednou za rok projet Prahou i v úseku, který je pro paddleboardy z důvodu frekventované lodní dopravy zakázaný. Příjemným bonusem, kdy jsem se účastnila 3 jezů ve volném splutí je, že jsme řeku měli jen pro sebe (tedy až na lodě) a nemuseli se tísnit a kličkovat s ostatními plavidly, které se vydaly na sváteční svatováclavskou jízdu. Prostě příští rok jedu zas a přes všechny 3 jezy!

VÝBĚR FOTOGALERIE 

foto credit: Petr Vaněk, Peter Struckel, Turek
Další fotogalerie zde

Krátká historie závodu „Přes 3 jezy“

Historie 3 jezů se datuje od roku 1939, kdy se na oslavu otevření nové vodácké klubovny 13. skautského oddílu na Libeňském mostě poprvé uspořádal závod od klubovny 5. oddílu nad Císařskou loukou k nové klubovně 13. oddílu. Od té doby se každoročně na startu sešly posádky pramic vodních skautů a poměřily své síly v 6,5 km dlouhém závodě centrem Prahy. Výjimečnost této tradiční akce spočívá v tom, že se umožní průjezd pražskými jezy, které se díky skautskému závodu takto otevřou také pro veřejnost pouze jednou ročně.

Jak jet Vltavu napříč Prahou na paddleboardu?

Pro paddleboardy se po letošním čerstvě vydaném zákazu plavby v úseku Císařská louka – železniční most až ostrov Štvanice (vyjma mezijezí kolem Střeleckého ostrova) tato akce stává jedinečnou příležitostí projet si tento úsek centrem Prahy na paddleboardu. Proto neváhejte a vyražte napříč Prahou přes 3 jezy, počasí bývá touto dobou stále krásné. Na výběr je ze dvou možností buď pojedete 6,5 km jako závod anebo si užijete Prahu a atmosféru při volném splutí. Další informace níže.

1. Jez Šítkovský (u Jiráskova mostu)

S pevným prknem je vhodné přenášet. Přenášíme po „chodníčku“ vlevo – náplavka je při vyšším stavu vody zaplavena. Pokud se chystáte přenášet i 2. jez, objíždějte Střelecký ostrov zleva. V případě, že budete projíždět 2. jezem, musíte Střelecký ostrov objíždět zprava.

Mapka Šítkovský jez

2. Jez Staroměstský (před Karlovým mostem)

Přenáší se na konci Dětského ostrova po schodech, do plavební komory a z té vyjedete v úrovni pod Karlovým mostem.

Mapka přenášení Staroměstského jezu

Mapka průjezdu Staroměstským jezem

3. Jez Helmovský (retardér před ostrovem Štvanice)

Doporučujeme projíždět v kleče, obzvláště spodní část v místě, kde se vaří voda. Retardér není příliš hluboký a při pádu z výšky se můžete zranit.

Cíl závodu: Vpravo – Negrelliho viadukt na ostrově Štvanice
Cíl volného splutí: Vpravo – Negrelliho viadukt na ostrově Štvanice. Podle statistik ke třetímu jezu dojede pouze 20% paddleboardistů, takže pokud se zaseknete někde cestou na kafi a podobně, nic se neděje. Jezy se uzavírají po proplutí zavírající lodi 12:30-13:30

Podrobný popis kilometráže Napříč Prahou přes 3 jezy a trati ZDE

Parkování pro závodníky je omezené. Na Císařské louce je povolené pouze krátkodobé vykládání lodí. Nejlépe parkovat jinde než na startu a v cíli. „Auto můžete zadarmo odstavit třeba v Podolí nebo na Albertově a přejet na Císařskou louku přívozem, nebo na Novém Smíchově (na 5h) přejet z Anděla na Lihovar, který je přímo u Císařské louky. Pokud auto chcete odstavit beze stresu, co nejblíž Štvanice, nejjednodušší je placené parkoviště na Těšnově, nebo ve svátek zdarma na Na Ovčinách u úřadu MČ Praha 7. Možné je také zaparkovat u botelu Vodník za 30Kč /hod. Doporučená místa jsou vyznačená v mapě.“

Parkování v cíli: Vyhrazené parkoviště na Štvanici pod Hlávkovým mostem. Žádost o povolení parkování ZDE.

KATEGORIE A VYBAVENÍ – výtah z propozic pro paddleboardy

Kategorie musí mít minimálně 5 účastníků, aby se vyhlašovala. Startovné do 18.9. 50 Kč, poté 80 Kč. Občerstvení v cíli.

Povinné vybavení je mít helmu, vestu a boty. Paddleboardy jsou neomezené konstrukcí, u všech paddleboardů se doporučuje ohebná kratší flosna kvůli průjezdu jezy. První dva jezy Šítkovský a Staroměstský (ohraničují Střelecký ostrov) je doporučené v závodě přenést.

Registrace do závodu

Propozice závodu a volného splutí – informace, které musí znát a dodržovat každý účastník akce ZDE

Jedete 3 jezy poprvé? ZDE najdete shrnutí, jak a kde koupit „splavenku“ – ID náramek

Reportáže a fotogalerie ze závodu Napříč Prahou přes 3 jezy

Napříč Prahou přes 3 jezy 2022
Reportáže

Napříč Prahou přes 3 jezy 2022

  • Čas čtení 1 minuta čtení
  • 29. 9. 2022
Napříč Prahou přes 3 jezy 2021
Reportáže

Napříč Prahou přes 3 jezy 2021

  • Čas čtení 5 minut čtení
  • 9. 9. 2021
Jednou za rok Prahou na paddleboardu
Reportáže

Jednou za rok Prahou na paddleboardu

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 29. 9. 2020
Paddleboardovali jsme Napříč Prahou Přes 3 jezy
Reportáže

Paddleboardovali jsme Napříč Prahou Přes 3 jezy

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 29. 9. 2019
Chceš si postavit svůj dřevěný paddleboard?
Ostatní

Chceš si postavit svůj dřevěný paddleboard?

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 20. 1. 2022