Přeskočit na obsah
Paddleboardovali jsme Napříč Prahou Přes 3 jezy
Reportáže

Paddleboardovali jsme Napříč Prahou Přes 3 jezy

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 29. 9. 2019

Jednou za rok se otevírají stavidla tří pražských jezů, aby vyzkoušely zdatnost závodníků na různorodých plavidlech včetně paddleboardů. Jaké to bylo?

80. ročník a otevření paddleboardové kategorie

 Jubilejní 80. ročník tradičního skautského závodu Napříč Prahou – Přes tři jezy, který se koná každý rok na svátek svatého Václava 28. září, je podle pořadatelů rekordním ročníkem v počtu účastníků této největší vodácké akce. Půldenní akce je rozdělená na dvě části závodní a volné splutí. V ranních hodinách po hromadném výkladu tratě startují skautské oddíly na pramicích a letos poprvé jim předskakovala i nová kategorie – paddleboardy. Pro závodníky s nafukovacími paddleboardy je závod logisticky méně náročný. Pokud nejedou po Praze tramvají se složeným paddleboardem v batohu, tak jednoduše zaparkují v cíli na ostrově Štvanice a pak se na start dopraví třeba tramvají a přívozem z Výtoně. My, co jsme jeli na pevných paddleboardech jsme si přivstali a podnikli ranní logistickou smršť naštěstí prázdnou Prahou, kdy jsme museli přidat dovezení závoďáků na start. Nakonec jsme to všechno zvládli těsně před výkladem trati. 


Průběh závodu z jízdy Guru Lucie

9:00 předzávodní meeting s výkladem – trať 6,5 km 
9:40 START – na starovní linii se nás sešlo sedm (5 mužů a 2 ženy), i když na poslední chvíli dvě minuty před startem připádlovali po řece ještě další dva jezdci, kteří ale naneštěstí nestihli prezentaci a tak si s námi závod sjeli bez čísel

Byla jsem rozhodlá, že s pevným boardem nechci riskovat jeho případné rozbití na jezech, tak krátce před Krumlovským vodáckým maratonem (12.října 2019)

CÍL – do poloviny ostrova Štvanice jsem nakonec i se dvěmi přeběhy dojela v čase 49min50sec 


Výsledky

1. David Raab – NSP.CZ / čas 39:53 / hardboard do 14′
2. Roman Klepáč – Lokomotiva Beroun / čas 41:55 / iSUP do 14′
3. Michal Kopecký – Berounská sportovní / čas 43:09 / iSUP do 14′
4. Petr Šírer – Lokomotiva Beroun / čas 46:37 / iSUP do 14′
5. Marek Fiala – JeSup  /čas 48:48 / iSUP do 14′
6. Lucie Raab – NSP.CZ / čas 49:50 / hardboard do 14′
7. Zuzana Klopacz – Tambo / čas 56:32 / hobby do 12’5“

Když to shrnu, tak Napříč Prahou – Přes 3 jezy je rozhodně závod, který má potenciál a je pro paddleboardy pohodlně jetelný bez úhony na materiálu. Je to závod vhodný i pro krátká nafukovací prkna o délce 10’6“ (i ti stihnou dojet před prvními pramicemi). A navíc je to skvělá příležitost si jednou za rok projet Prahou i v úseku, který je pro paddleboardy z důvodu frekventované lodní dopravy zakázaný. Příjemným bonusem, kdy jsem se účastnila 3 jezů ve volném splutí je, že jsme řeku měli jen pro sebe (tedy až na lodě) a nemuseli se tísnit a kličkovat s ostatními plavidly, které se vydaly na sváteční svatováclavskou jízdu. Prostě příští rok jedu zas a přes všechny 3 jezy!

VÝBĚR FOTOGALERIE 

foto credit: Petr Vaněk, Peter Struckel, Turek
Další fotogalerie zde

Autor článku

Lucie