Přeskočit na obsah

Skautský závod Napříč Prahou přes 3 jezy je zářijová jistota a také důvod k výletu do Prahy. Dopoledne zážitek na paddleboardu centrem Prahy a odpoledne památky, kultura nebo shopping.

Letos pršelo, příští rok bude svítit

Tento ročník byl deštivý. Podle skautů se to děje jednou za tři roky, že tato událost, na kterou se sjede i pět tisíc účastníků, proprší. I tak na mostech stojí už od rána diváci a fandí. Nejvíce na Karlovo mostě.

I tento ročník byl zařazen do seriálu Český pohár v paddleboardingu 2022, který pořádá ČFSUP. Zzávodní trať byla pro paddleboardy opět prodloužena až k Libeňskému mostu. Z důvodu probíhajících stavebních prací na lávce HolKa, která má spojovat Holešovice s Karlínem byla trať nasměrovaná prostředkem řeky a závodníci tak museli čelit silnějšímu proudu.

Výsledky najdete ZDE


Výběr z fotogalerie

Fotografové: Tadeáš Boněk – Tadeášek, Matěj Šafránek, Dalibor Bambas – Dalibor, Lucie Bláhová – Lůca, Jan Mikis, Lukáš Smola – Lachtan, Petr Váňa – Petr, Milan Cikánek – Milan, Václav Kolář – Vašek,
Alžběta Drobíková – Minutka, Michal Janata – Kalich

Odkaz na paddleboardovou fotogalerii ZDE

Reportáže z minulých ročníků

Napříč Prahou přes 3 jezy. Největší vodácká akce, na které se na svátek svatého Václava (28.9.2020) každoročně setkají tisíce skautů a nadšenců do pádlovacích sportů. Letošní ročník byl poznamenán přísnými „anti-covid“ hygienickými nařízeními.

Poprvé otevřená závodní kategorie paddleboardů

Asi největší změnou pro veřejnost bylo zrušení turistické části volného splutí Vltavy ve výletnickém tempu. V závodní části, která vždy probíhá od časného rána, byla zrušena i početná kategorie raftů a dalších lodí. A tak se závod dostal na samé jádro svých počátků, které se datují až do roku 1939, kdy závod začaly jezdit skautské posádky na pramicích. Velké štěstí měli letos paddleboardisté, kteří se díky spolupráci České Federace Stand Up Paddle se Skauty mohli účastnit závodní části závodu Napříč Prahou – přes 3 jezy. Závod byl zařazen do seriálu Český pohár v paddleboardingu v regionální úrovni. A my jsme této ojedinělé paddleboardové příležitosti projet se Prahou, v místech, kde je normálně během roku plavba paddleboardům zakázaná, využili.

Na startovní linii se sešlo na třicet paddleboardistů. Otevírali jako první celý závod Napříč Prahou.

Vzhledem k tomu, že se muselo tento rok odehrávat všechno bez kumulování závodníků z různých koutů republiky na jednom místě, bylo třeba se na závod připravit předem online včetně výkladu trati. Zajímavá byla také zkušenost s vyzvedáváním startovních čísel před závodem přímo na vodě. Musíme smeknout před perfektní organizovaností skautů!

První jez – Šítkovský, v pozadí Tančící dům. Tomáš Kolářík.

Paddleboardová trať

Na startovní linii u Císařské louky se sešlo na třicet závodníků včetně jednoho megaboardu. Ti, kteří si chtěli především 3 jezy užít, a ještě se pokochat se přihlásili do kategorie Hobby a po projetí třetím jezem končili po 6 kilometrech na ostrově Štvanice. Pro hlavní závodní kategorii OPEN, která do závodu nastoupila na dlouhých prknech nafukovacích i pevných se letos přizpůsobila délka tratě na 9 kilometrů, tak aby více odpovídala jedné ze tří tradičních pohárových disciplín – long distance. Ovšem do tohoto prodlouženého závodu se přihlásili i jezdci na kratších hobby prknech, protože si to podle jejich slov prostě „chtěli užít pořádně“. A tak se všichni v kategorii OPEN vydali navíc k Libeňskému mostu a zpět k Negrelliho viaduktu a pak teprve do cíle.

Někteří na jezu utrhli flosnu.

Závodu se účastnila i kategorie Hobby.

Vyhodnocení vodních podmínek

Co se týče povětrnostních a hydrologických podmínek, tak ty byly tento rok opravdu vyzívající. Když pomineme špatnou předpověď počasí, která se nakonec nenaplnila, protože nepršelo tak moc, mohli se závodníci těšit na příjemný stav vodní hladiny a vyšší průtok Vltavy. Vyšší stav vodní hladiny je pro paddleboardisty důležitý především na jezech kvůli flosnám, aby se jim nezlomily. Ovšem letošní jezy nebyly vůbec milosrdné a kombinace toho všeho způsobila dvě utržené flosny a jednu těžce zbroušenou. Příští rok to bude chtít zkrátit ploutve pod 20 palců délky nebo si rovnou namontovat říční flosnu. Také divokost vody letos neumožnila fotografům na jezech zachytit skoro žádný průjezd paddleboardu ve stoje. A jak se skoro všichni koupali v září v chladnoucí Vltavě. Někdo i na všech třech jezech. Nebyli však sami. Podle zprávy od záchranářů měly na jezech problémy i pramice. Na Staroměstském jezu u Karlovo mostu se jich zatopilo dokonce osm.

I tak jsme po dokončení závodu měli dobrý pocit, že se tento ročník uskutečnil. Závěr byl trochu po anglicku. Bez zbytečných průtahů se převléct a bez vyhlášení vítězů opustit ostrov. Protože, co kdybychom se náhodou ze samé radosti líbali!

Závod byl součástí Českého poháru v paddleboardingu 2020.

Paddleboardová výsledková listina zde


Výběr z oficiální fotogalerie 3 jezů 

od kolektivu fotografů: Petr Váňa, Michal Turek, Petr Foldyna, Petr Kalousek, Kompletní fotogalerie zde

Jednou za rok se otevírají stavidla tří pražských jezů, aby vyzkoušely zdatnost závodníků na různorodých plavidlech včetně paddleboardů. Jaké to bylo?

80. ročník a otevření paddleboardové kategorie

 Jubilejní 80. ročník tradičního skautského závodu Napříč Prahou – Přes tři jezy, který se koná každý rok na svátek svatého Václava 28. září, je podle pořadatelů rekordním ročníkem v počtu účastníků této největší vodácké akce. Půldenní akce je rozdělená na dvě části závodní a volné splutí. V ranních hodinách po hromadném výkladu tratě startují skautské oddíly na pramicích a letos poprvé jim předskakovala i nová kategorie – paddleboardy. Pro závodníky s nafukovacími paddleboardy je závod logisticky méně náročný. Pokud nejedou po Praze tramvají se složeným paddleboardem v batohu, tak jednoduše zaparkují v cíli na ostrově Štvanice a pak se na start dopraví třeba tramvají a přívozem z Výtoně. My, co jsme jeli na pevných paddleboardech jsme si přivstali a podnikli ranní logistickou smršť naštěstí prázdnou Prahou, kdy jsme museli přidat dovezení závoďáků na start. Nakonec jsme to všechno zvládli těsně před výkladem trati. 


Průběh závodu z jízdy Guru Lucie

9:00 předzávodní meeting s výkladem – trať 6,5 km 
9:40 START – na starovní linii se nás sešlo sedm (5 mužů a 2 ženy), i když na poslední chvíli dvě minuty před startem připádlovali po řece ještě další dva jezdci, kteří ale naneštěstí nestihli prezentaci a tak si s námi závod sjeli bez čísel

Byla jsem rozhodlá, že s pevným boardem nechci riskovat jeho případné rozbití na jezech, tak krátce před Krumlovským vodáckým maratonem (12.října 2019)

CÍL – do poloviny ostrova Štvanice jsem nakonec i se dvěmi přeběhy dojela v čase 49min50sec 


Výsledky

1. David Raab – NSP.CZ / čas 39:53 / hardboard do 14′
2. Roman Klepáč – Lokomotiva Beroun / čas 41:55 / iSUP do 14′
3. Michal Kopecký – Berounská sportovní / čas 43:09 / iSUP do 14′
4. Petr Šírer – Lokomotiva Beroun / čas 46:37 / iSUP do 14′
5. Marek Fiala – JeSup  /čas 48:48 / iSUP do 14′
6. Lucie Raab – NSP.CZ / čas 49:50 / hardboard do 14′
7. Zuzana Klopacz – Tambo / čas 56:32 / hobby do 12’5“

Když to shrnu, tak Napříč Prahou – Přes 3 jezy je rozhodně závod, který má potenciál a je pro paddleboardy pohodlně jetelný bez úhony na materiálu. Je to závod vhodný i pro krátká nafukovací prkna o délce 10’6“ (i ti stihnou dojet před prvními pramicemi). A navíc je to skvělá příležitost si jednou za rok projet Prahou i v úseku, který je pro paddleboardy z důvodu frekventované lodní dopravy zakázaný. Příjemným bonusem, kdy jsem se účastnila 3 jezů ve volném splutí je, že jsme řeku měli jen pro sebe (tedy až na lodě) a nemuseli se tísnit a kličkovat s ostatními plavidly, které se vydaly na sváteční svatováclavskou jízdu. Prostě příští rok jedu zas a přes všechny 3 jezy!

VÝBĚR FOTOGALERIE 

foto credit: Petr Vaněk, Peter Struckel, Turek
Další fotogalerie zde