Přeskočit na obsah
Vodácké desatero
Lodě

Vodácké desatero

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 5. 7. 2024

Na vodu vyráží mnoho nováčků nebo vodáků, kteří jezdí maximálně jednou ročně. Máme tady deset rad, co dávají smysl a dodají vám při plánovaném výletu na lodi větší sebedůvěru. Kdo je připraven, není překvapen. Bezpečnost na prvním místě především. Níže najdete shrnuté to nejdůležitější v desateru vodáka začátečníka.

Zdroje k tomuto článku máme od Asociace vodní turistiky a sportu.

mladý pár ve žlutých záchranných vestách nesoucí naloženou nafukovací loď na vodu, aqua marina memba červená

Deset pravidel pro bezpečné sjíždění řek

1) Před vyplutím zmapuj terén a zjisti si aktuální informace

2) Sbal si všechno potřebné vodácké vybavení

dva vodáci s batohy a bagáží pohled zezadu, jdou po silnici, na zádech mají batohy, v ruce nesou společně tašku

3) Pokud jsi začátečník, jeď se zkušenějším parťákem

Když neumíš loď ovládat, jeď s někým zkušeným, kdo tě to naučí. Jízda na řece vyžaduje specifické dovednosti, které se sám nenaučíš.

4) Když můžeš, nejezdi sám, ale ve skupině

5) Na vodu bez alkoholu a omamných látek

Na vodě je jízda pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek zakázána vyhláškou. Můžeš ohrozit nejen sebe, ale i ostatní. Poseď s kamarády až večer po zdárném ukončení plavby.

dva mladí muži vodáci v plovacích vestách s pádli v ruce sedící na nafukovacím žluto šedivé kanoi aqua marina tomahawk u vodní plochy v zelené přírodě v horách

6) Jezy a složitá místa si předem prohlédni a vyhodnoť

Před splutím jezů, propustí nebo nebezpečných míst v bezpečné vzdálenosti zastav a tato místa si prohlédni, i když je důvěrně znáš. Do podjezí mohla naplavat kláda nebo jiný nebezpečný předmět, který splutí brání. I bezpečné jezy se za zvýšeného průtoku mohou stát životu nebezpečné.

7) Bojíš se? Neriskuj.

Pokud máš jakékoliv pochybnosti o splutí jezu, NEJEZDI a raději přenes. Pamatuj, že nejvíce nehod se stává právě na jezech.

8) Obuv do vody s sebou

V lodi nejezdi bos. Používej vhodné boty do vody. Nevhodné jsou holínky, žabky nebo kroksy, které se při převržení sesmeknou a uplavou. Mysli na sklo a plechy, které ve vodě mohou být.

9) Jak (ne)zachraňovat tonoucí

10) Na vodě nejsi nikdy sám. Respektuj okolí

Nebuď násilník a surovec. Nejsi na řece sám, měj ohled na ostatní návštěvníky řeky i jejího okolí. I chatař či rybář má právo si u řeky odpočinout. Jednou přijde doba, kdy i ty slušné chování oceníš.

Další užitečné články, když chcete vyrazit na vodu

Autor článku

Alice