Na vodu vyráží mnoho nováčků nebo vodáků, kteří jezdí maximálně jednou ročně. Máme tady deset rad, co dávají smysl a dodají vám při plánovaném výletu na lodi větší sebedůvěru. Kdo je připraven, není překvapen. Bezpečnost na prvním místě především. Níže najdete shrnuté to nejdůležitější v desateru vodáka začátečníka.
1) Před vyplutím zmapuj terén a zjisti si aktuální informace
Před vyplutím si zjisti co nejvíce informací o řece a zejména o nebezpečných místech a aktuálním stavu vody.
Neboj se zeptat zkušenějších.
Nejezdi za zvýšeného stavu vody v řece, neboť obtížnost může být ve skutečnosti až o dva stupně vyšší. Pozor také na vodní stav v průběhu plavby, který se může skokově změnit vlivem manipulace na přehradě nebo prudkých srážek.
Sleduj kilometráž českých řek.
2) Sbal si všechno potřebné vodácké vybavení
Měj s sebou správné osobní vybavení na vodu – nesáknoucí oblečení (šusťáky, funkční prádlo), dobré a pevné boty, plovací vestu. Nepoužívej vlněné svetry nebo pláštěnky.
Helma by se měla používat všude tam, kde hrozí náraz do hlavy (při jízdě v kajaku nebo na jezech) a minimálně na řekách s obtížností od WW II.
Další vhodné záchranné vybavení ve skupině je mobil, karabiny a házecí pytlíky, u nichž je nutná praktická znalost jejich použití.
Nezapomeň též na pitnou vodu, opalovací krém a na zakrytí hlavy kšiltovkou.
3) Pokud jsi začátečník, jeď se zkušenějším parťákem
Když neumíš loď ovládat, jeď s někým zkušeným, kdo tě to naučí. Jízda na řece vyžaduje specifické dovednosti, které se sám nenaučíš.
4) Když můžeš, nejezdi sám, ale ve skupině
Nikdy nejezdi sám, obzvlášť na těžších vodních terénech. Dávej o sobě vědět.
Když plujete ve skupině, určete si první a poslední loď, což by měly být nejzkušenější posádky. První loď nikdo ze skupiny nepředjíždí, za poslední nesmí nikdo zůstat. Nevidíš-li loď za sebou, zastav a zjisti, co se stalo. Nevidíš-li loď před sebou, zrychli.
5) Na vodu bez alkoholu a omamných látek
Na vodě je jízda pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek zakázána vyhláškou. Můžeš ohrozit nejen sebe, ale i ostatní. Poseď s kamarády až večer po zdárném ukončení plavby.
6) Jezy a složitá místa si předem prohlédni a vyhodnoť
Před splutím jezů, propustí nebo nebezpečných míst v bezpečné vzdálenosti zastav a tato místa si prohlédni, i když je důvěrně znáš. Do podjezí mohla naplavat kláda nebo jiný nebezpečný předmět, který splutí brání. I bezpečné jezy se za zvýšeného průtoku mohou stát životu nebezpečné.
7) Bojíš se? Neriskuj.
Pokud máš jakékoliv pochybnosti o splutí jezu, NEJEZDI a raději přenes. Pamatuj, že nejvíce nehod se stává právě na jezech.
8) Obuv do vody s sebou
V lodi nejezdi bos. Používej vhodné boty do vody. Nevhodné jsou holínky, žabky nebo kroksy, které se při převržení sesmeknou a uplavou. Mysli na sklo a plechy, které ve vodě mohou být.
9) Jak (ne)zachraňovat tonoucí
V případě vzniku krizové situace, kterou nejsi schopen vyřešit sám (tonutí pod jezem atd.), na nic nečekej a ihned volej záchranáře. Je lepší, pokud přijedou zbytečně, než pozdě. Telefonní čísla jsou 150 nebo 112.
Když se rozhodneš zachraňovat, napřed se zamysli a odhadni svoje schopnosti a možnosti. Zachraňuj s chladnou hlavou! Nikdy neskákej do řeky, riskuješ svůj život! Vždy je bezpečnější zachraňovat ze břehu za použití házecího pytlíku nebo házecí podkovy, případně improvizovanými pomůckami – na provaz navázanou plovací vestou nebo kanystrem, dlouhou větví.
10) Na vodě nejsi nikdy sám. Respektuj okolí
Nebuď násilník a surovec. Nejsi na řece sám, měj ohled na ostatní návštěvníky řeky i jejího okolí. I chatař či rybář má právo si u řeky odpočinout. Jednou přijde doba, kdy i ty slušné chování oceníš.