Přeskočit na obsah
Aloha spirit na třídenním maratonu Budějovice-Praha
Ostatní

Aloha spirit na třídenním maratonu Budějovice-Praha

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 30. 6. 2020

O závodě

Legendární obnovený Závod Budějovice-Praha se na Vltavě jezdí už od roku 1922, kdy na řece nebyly ještě žádná vodní díla a komory a závodníci zdolávali 168 kilometrů po Vltavě stejně jako voraři. Někdy non-stop, ale většinou třídenní etapový závod měl doposud mezi svými startujícími především rychlostní kajakáře a kanoisty, seakajaky, ale i dračí loď. Je pravda, že paddleboardy startovaly již několikrát na poslední etapě Slapy-Praha a na zkráceném Vrané-Praha, ale až tento rok se objevil první paddleboardista se zálibou v maratonech všeho druhu. Šestačtyřicetiletý Marek Šplíchal z Plzně již má bohaté zkušenosti z maratonů na horských kolech (za 24 hodin ujel vzdálenost 345 km), a různé běžecké ultramaratony (za 24 h překonal 182 km) a když před rokem objevil paddleboard, přišel nám od něj mail, jestli nevíme o nějakých paddleboardových maratonech. Prý „něco delšího než Krumlovský maraton“. Doporučili jsme mu Budějovice-Praha a nakonec ho vybavili i pořádným karbonovým prknem NSP Ninja 14’x22‘‘, které mu pomůže náročný závod zdolat v příjemném skluzu.

Marek Šplíchal na závodech Českého poháru v paddleboardingu – Paddle Fest Mácháč 2020

První etapa České Budějovice – Orlík Husárna (68 km) – 7 hod 56 min

Markovo mise nás samozřejmě nenechala chladnými a začali jsme se těšit a prožívat závod s ním. Na poslední chvíli jsme kontaktovali naše paddleboardové spojence na trase a vymýšleli, jak Marka při závodě podpořit. Od organizátorů závodu jsme dostali povoleno se na trase přidat a doprovodit Marka kousek cesty. První podpora na trati byla naplánovaná zhruba 30 kilometrů po startu s Petrem Malým z Paddleboarding Týn nad Vltavou. Jenže jsme nepočítali s tím, že Marek se do toho opře v ostrém tempu a že zvýšený průtok vody (na startu 120 m3/h oproti normálnímu stavu 25 m3/h ) ho v tom ještě výrazně podpoří. A tak namísto průměrné rychlosti 8 km/h, se kterou jsme počítali, se Marek prohnal Týnem rychleji a týnskému doprovodu projel „před očima“ o pět minut dříve. Jediné svědectví, které se k nám doneslo, bylo od trénujících rychlostních kanoistů, kteří potvrdili průjezd paddleboardisty, „který do toho strašně bušil“ a od ospalých rybářů na pramičce lovících na soutoku Vltavy s Lužnicí… Když jsme se večer s Markem telefonicky spojili zněl velmi svěže a pochvaloval si, jak mu prkno pěkně jede. Před závodem jsme se bavili jakou zvolit taktiku – jestli po 25 km zastavovat a strečovat se, ale u Marka nakonec zvítězil přístup nezastavovat, udržovat průměrnou rychlost a jet stále dopředu. Marek ke svému překvapení hodně pil a energii mu dodávaly dlouhé cukry. V záloze byly i energetické šoty kolumbijského kafe. Po jízdě jen rozcvičil předloktí, která ho trochu tahala a chystal se na spaní v autě (to je podle nás extrém!).

Soutok Vltavy s Lužnicí a Marek už byl dávno pryč

Druhá etapa Orlík – Slapy Skalice (69 km) – 8 hod 03 min

Po druhém dni pádlování, který Marek zdolal v podobném čase jako dračí loď, jsme se dozvěděli, že se pro Marka chleba lámal při přejezdu Slapské přehrady. Neustálé atakování vlnami od bezohledných člunkařů a skutečné peklo okolo Živohoště od frajírků na vodních skútrech. Pády z prkna ho ale neodradily ani příliš nevyčerpaly. Někdy se při dlouhém pádlování vyskytují třeba zrakové nebo sluchové halucinace. Na tuhle otázku Marek odpovídal, že byl v pohodě, ale že nějaké příběhy si po cestě vytvářet musel – „Třeba když jsem potkal kachnu, tak jsem jí řekl „Čau, kachno“.“ Večer prý zbyl ještě čas na sedm regeneračních a hydratujících piv v kruhu ostatních spolubojovníků a ráno už Marek vyrážel do finále, pouhých 30 km.


Marek v cíli s doprovodem Ondrou Petrákem a Davidem Raabem

Třetí etapa Slapy -Praha Malá Chuchle (31 km) – 3 hod 14 min

Marek vyrážel spolu s dračí lodí v předstihu, a tak si užil jízdy v mlžném oparu, který se nad ránem táhl nad Štěchovickou nádrží. Voda měla pěknou rychlost vítr se opíral do zad. Další podpůrný tým čekal na Marka kousek nad Vranovskou hrází. S logistickou podporou Petra Cempera se David Raab  s Ondrou Petrákem dostali na místo, ale jejich klid a domnění, že mají půl hodiny náskok, byl v zápětí zpochybněn průjezdem dračí lodě, se kterou jezdil Marek celkem vyrovnané souboje. Bleskově naskákali na prkna a už se k nim blížila Markova silueta se svými frekvenčními nezdolnými záběry. Uvítání a poplácání proběhlo v rychlosti okolo 10 km/h a Ondra skoro nestihl ani zapnout gopro kameru. Posledních 12 km, které závodníci Marka doprovázeli, byla jejich průměrná rychlost 10,3 km/h, ale kluci si stihli i krátce popovídat od techniky pádlování, přes nadávání na ty „hrozný špagáty“, na které teď rybáři chytají ryby a všechny, kdo se vyskytují na vodě až po Markovo básnění, jak mu paddleboard krásně řeže vodu. Cílovou linii Marek protnul v celkovém čase 19 hod 14 min 33 sec.

Laťka je nasazená vysoko.

Těšíme se na Marka na dalších závodech Českého poháru v paddleboardingu a děkujeme, že tento paddleboardový milník české scény odpádloval pod vlajkou Paddleboardguru! Jestli Marka potkáte, nebojte se ho vyzpovídat a případně se k jeho maratónským podnikům přidat. Marek už nám oznámil, že se přihlásil na další paddleboardovou legendu – holandský závod SUP 11 City Tour. Ovšem ne v několikadenní etapě, ale celých 220 km non-stop!

Autor článku

Lucie