Přeskočit na obsah
S malými dětmi na vodě
Lodě Recenze

S malými dětmi na vodě

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 30. 5. 2023

Jak vozit děti v nafukovacím kajaku

Neřadím se sice mezi zkušené vodáky, ale na vodě jezdím a pádlování v lehčím terénu zvládnu také. Když se mi naskytla příležitost na týden otestovat nafukovací lodě, dropstitchové i kombinované kajaky a kanoe, neváhala jsem ani chvíli.

Jak připravit malé dítě na jízdu v lodi

Mému dvou a půl letému dítěti se ze začátku do vody moc nechtělo. Ale když jsem ho navlékla do dětské plovací vesty a slíbila mu, že pojedeme na výlet a uvidíme rybičky, tak to docela zabralo. A moc jsme si to užily! Vyzkoušela jsem si jak pádlování s kajakovým, tak i s kanoistickým pádlem. Na lodích jsem se cítila i s dcerou v lodi bezpečně a stabilně. Jakmile jsme vypluly na vodu, tak se uklidnila a jednou dokonce i usnula.

Kombinovaný nafukovací kajak Spinera Hybris 410.

První jízdy s dětmi na lodi. Jak na to?

Důležité je udělat správný první dojem, zvláště u malých dětí. Každé je sice jiné, ale pokud se začne bát, či mít přímo panické záchvaty, je lepší nechat jízdu na jiný den nebo dokonce na příští léto, až na tuto traumatickou situaci zapomene.

V lehkém nafukovacím kajaku Aqua Marina Memba s pevnou dropstitchovou podlážkou unesete i váš cenný „porcelán„.

1. Zvolte vhodný vodní terén

Zvolte vhodný vodní terén, který spolehlivě zvládnete vy i dítě. Vše si naplánujte. Od předpovědi počasí, náhradního oblečení, nějakých malých hraček a proviantu až po logistiku a plán B pro případ, že by dítě chtělo vystupovat.

2. Vysvětlujte předem

Začněte vysvětlením, co se bude dít. Ukažte mu loď, do které se chystáte nastoupit. Ukažte, že pojedete na lodičce stejně, jako další lodě, které kolem vás plují. Nechte ho, ať si loď prohlédne.

3. Jděte příkladem

Jděte příkladem – když chcete, aby mělo vaše dítě vestu, vezměte si ji také. Nechte ho si ji zapnout, pokud to zvládne, anebo ho nechte pískat na záchrannou píšťalku, která je součástí vesty. Namažte se opalovacími krémy, dejte dítěti pokrývku hlavy.

4. Udělejte si nácvik na souši

Posaďte dítě do lodi ještě na suchu a ukažte mu, kde bude jeho místo a kde se může držet.

5. Kam posadit dítě v lodi

6. Komunikujte se svým porcelánem

Popisujte dítěti, co děláte. Ptejte se ho, jestli je všechno v pořádku. Rozptylujte ho krásami přírody nebo si zpívejte. Znáte vodácký slovník?

7. Buďte klidným vůdcem

Za každé situace se snažte zůstat klidní a pozitivní. Užijte si plavbu!

Děti milují malé věci a dělání stejných činností jako dospělí. Malé dětské pádlo je může udržet v dobré náladě. Jen pozor, ať ho neutopíte.

TIP: Když na malé dítě přijde odpolední spánek, buďte připraveni. Sbalte si s sebou deku nebo pončo, které pod dítě dáte a také čím ho přikryjete. Případně stínící deštník nebo nějakou plachetku.

Plovací vesta pro děti

Dětská záchranná vesta má navíc límec kolem krku, aby jim v případě nechtěného koupání držel hlavu nad vodou. Nezbytný je také popruh mezi nohama, aby se vesta nepřetáhla dítěti přes hlavu. Na vestách bývá také poutko, za které lze dítě pohodlně chytit.

V třímístné dropstitchové kanoi Aqua Marina Tomahawk Air-C na Vltavě v Praze – Braníku.

Chorvatské Panorama s dvouleťačkou
Recenze Reportáže

Chorvatské Panorama s dvouleťačkou

  • Čas čtení 5 minut čtení
  • 9. 11. 2022
Autor článku

Lucie