Na vodě nejsi nikdy sám. Ani na paddleboardu.

Se začínající plavební sezónou, startuje i nová kampaň, která se zaměřuje na bezpečnost malých plavidel a sportovních aktivit na vodě. Za touto kampaní stojí Státní plavební správa, která má u nás na starosti regulaci plavby. Ke vzniku čtyř osvětových videí s osobnostmi těchto sportů – paddleboarding, Jetsurf, wakeboarding a vodní skútry – vedl i citelný nárůst pohybu na českých řekách, kam se Češi uchylují namísto dovolené u moře. A tento jev se očekává i letos, proto Státní plavební správa také upravuje pravidla provozu v některých rizikových místech a vyzývá k ohleduplnosti všech účastníků navzájem, protože „Na vodě nejsi nikdy sám!“

Za paddleboardové prostředí se na realizaci osvětového videa podílela Česká Federace Stand Up Paddle, která v osvětě spolupracuje se Státní plavební správou včele s paní ředitelkou Mgr. Klárou Němcovou již třetím rokem. Video vznikalo minulý rok ke konci léta. „Velké díky patří i našim paddleboardistům – komparzistům, kteří dobrovolně celý den pádlovali, jak pan režisér potřeboval. A že přijeli pádlovat znovu na dnešní tiskovou konferenci ke spuštění kampaně. I díky nim se podaří pozvednout povědomí o bezpečnosti na vodě a rozšířit mezi paddleboardisty pravidla Desatera pro paddleboardy.“ děkuje prezident ČFSUP David Raab.

Na vodě nejsi sám tisková konference (3) Na vodě nejsi sám tisková konference (2)
Natáčení Na vodě nejsi sám (4) Natáčení Na vodě nejsi sám (6)
Natáčení Na vodě nejsi sám (7) Natáčení Na vodě nejsi sám (8)

Na natáčení paddleboardového osvětového videa se podíleli i paddleboardisti a závodníci Karolína a Mirka Uhrovy, Andrea Blacarová, Roman Klepáč a prezident ČFSUP David Raab.

 

Jaká jsou bezpečnostní opatření v letních měsících pro sezónu 2021?

 • Na vodních nádržích v ČR bude vymezeno 41 prostorů jen pro koupající se.
 • Na osmi místech v ČR budou moci motorové lodě a skútry jezdit jen nižší rychlostí, tedy bude zavedený tzv. výtlačný režim plavby na určitých úsecích vodních nádrží a vodních toků.
 • Vymezené prostory pro akrobatickou plavbu malých plavidel a vodní lyžování na webu SPS.

 

Od května do poloviny července 2021 spouští SPS audiovizuální bezpečnostní kampaň Na vodě nejsi nikdy sám pro širší veřejnost a videa se objeví i v autobusových linkách a vlacích.

 

Pravidla pohybu na vodní cestě týkající se paddleboardů vyjmuté z Pravidel plavebního provozu.

SPS logo CFSUP_png

Desatero pro paddleboardy

 1. Řeka je vodní cesta a obdobně jako na silnici tady platí Pravidla plavebního provozu.
 2. Paddleboard je plavidlo a musí také dodržovat Pravidla plavebního provozu.
 3. Velká osobní nebo nákladní loď obtížně manévruje i zastavuje, proto nekřížíme její dráhu na krátkou vzdálenost (PPP § 59, odst. 5).
 4. Kapitán velké lodi nemusí přes nástavby plavidla vůbec vidět blízko se pohybující paddleboard, proto zachováváme bezpečnou boční vzdálenost (PPP § 59, odst. 5).
 5. Plachetnice plující pod plachtami má přednost před všemi malými plavidly, včetně paddleboardu (PPP § 59, odst. 2).
 6. Při potkávání s kanoí, veslicí nebo jiným paddleboardem plujeme vpravo (PPP § 60, odst. 1).
 7. Ponecháváme volný střed řeky pro provoz motorových plavidel.
 8. Plavce obeplouváme ve vzdálenosti alespoň 3 m (PPP § 103, odst. 1,2).
 9. Žluté bóje tvoří vymezenou vodní plochu pro specifické činnosti. Vplouvat do nich v provozní době je zakázané a nebezpečné (§ 30a odst. 7 zákona o vnitrozemské plavbě)
 10. V noci a za snížené viditelnosti je plavba nebezpečná. Když už plujeme, tak s předepsaným bílým světlem viditelným ze všech stran (PPP § 22, odst. 6).
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace