Pádlování v kanálech Kodaně
- Dánsko, Søren Kierkegaards Plads, Kodaň
- Délka trasy: 5 km
- Auto zaparkujete: 300m
V hlavním městě Dánska – Kodani (Copenhagen) si zapádlujete na paddleboardu i na lodi a nebudete zdaleka jediní. Voda je tu opravdu čistá, Dánové tvrdí, že nejčistší na světě a běžně se v ní koupají.
Voda a lodní doprava na moři a v přístavu
Kodaň leží na ostrově a její širší okolí obklopuje moře, které ústí přímo do centra města v podobě hlavního dopravního kanálu a přístavu s malými odbočkami do povětšinou pravoúhlé spleti vedlejších menších kanálů, ve kterých plují rekreační a turistické vyhlídkové lodě. Vodní doprava je v Kodani rozmanitá a čilá. Ale spíše než strach a stres z velkých nákladních lodí, které se vyskytují v podstatě pouze v přístavu u ústí do moře a dál do vnitrozemí ostrova neplují, zde panuje čilý turistický ruch a radost ze zajímavě stráveného času na vodě piknikováním, sportováním nebo jen obdivováním dánské architektury – té tradiční i té minimalisticky moderní.
Pozor na vítr
Před větrem jste v kanálech chráněni, ale vlnitý terén je zaručen od množství lodí a člunů. Na nafukovače nebo na člunu je to pohoda. Je jen třeba se koukat kolem sebe a hlídat si směry plujících lodí. „Jednodenní“ kapitáni se někdy zakoukají po okolních výhledech a mohli by vás přehlédnout.
Na moři si dejte pozor, i když to není typické moře se shore breakem, je zde hodně vln z různých směrů a často zde fouká vítr. Proto plujte spíše při břehu a dbejte na svou bezpečnost.
Fotocredit: Yde Media @cat_yde, Copenhagen Paddle Festival a ISA Mistrovství světa v paddleboardingu, září 2024
Odpoledne v Kodani
V kanálech Kodaně je povolené prakticky cokoliv. Můžete zde plavat, jako to hojně dělají místní. Můžete si půjčit veslici nebo vyrazit na nafukovacím kajaku anebo si můžete užít vodu z paluby paddleboardu. My jsme si Kodaň užili na paddleboardech a i na lodi, která zde jezdí jako hromadná doprava.
Kde zaparkovat
Podél hlavního nábřeží najdete mnoho označených parkovišť. Pro hendikepované by mělo být parkovné na velkých parkovištích zdarma. Pokud zůstáváte v nějakém hotelu, vyjde vás hotelový parking levněji, než parkovat na veřejném parkovišti (náš hotelový parking cca 825 Kč/noc)
Kde nastoupit/ půjčit si SUP board nebo kajak
Nastoupit lze na hodně místech. Tam, kde je vyšší navigace, nachází se schůdky do řeky. Také je zde mnoho nábřeží typu „venkovní plovárna“ anebo snížené nábřeží s místy na sezení. Přímo v centru je několik půjčoven a kayak klubů, kde si lze zapůjčit různá plavidla, pokud si nevezete své.
Půjčovny v centru:
Kudy se vydat a jaká pravidla dodržovat
Na moři a v kanálech je povinné se pohybovat s vestou nebo certifikovanou verzí Restube. Za nás doporučujeme i leash.
Hlavní pravidla zní:
- Na malé lodi nebo na paddleboardu jezděte vpravo při kraji stejně jako na silnici.
- Koukejte kolem sebe a velkým lodím se vyhýbejte nebo počkejte až projedou.
- Řiďte se dopravním značením.
Pokud máte rádi všechno poctivě načtené, stáhněte si mobilní aplikaci KBH Havn, kde najdete základní pravidla provozu. Mapu s tipy na vyhlídkové trasy kanálama. A také aktualizace kvůli uzavírkám kanálů např. z důvodu nějaké kulturní nebo společenské akce, kterých je zde nespočet.
Tipy na výlet:
- Kanály v centru Kodaně – můžete zde strávit 1 hodinu, ale i celý den.
- 5 km okruh kolem bloku Christianie a bloku královské dánské knihovny „Černý diamant“ = 1 hod
- asi pod třemi můstky je třeba se trochu přikrčit
- Pádlování podél pobřeží kolem Amager Strandpark
- Pokud vás napadne skvělý nápad projet se z moře až do centra, doporučujeme spíše v opačném směru, protože ústí moře do kanálu je velmi široké a nepřehledné co se týká bójí a frekventovaného lodního provozu. Také se nám zuvedl velmi nepříjemný vítr. Na otevřeném moři bylo třeba jet na boční vlny a celkově na poctivou mořskou choppy water. Vzali jsme to částečně kanálem mezi přístavem a štěrkovnou, abychom se vyhnuli příliš vysilujícímu pádlování na moři. Po projetí přístavu to vypadalo, že tam naše cesta končí až jsme nakonec podpluli malou dírou do mělkého kanálu hojně porostlého vodní flórou. Naštěstí se nezachytávala za ploutvičky. Doporučujeme mít s sebou mobil v nepromokavém obalu s GPS.
- 15 km z Amager Strandpark k dánské královské knihovně = 2h:42 min
Užitečné tipy a volný čas
V Kodani jde trávit čas velmi příjemně a nemusíte ani utrácet. Celé město je postaveno pro lidi a trávení volného času. Sednete si tu kdekoliv a necháte na sebe působit místní neuspěchanou atmosféru. Je tu také velmi čisto a bezpečno. Myslí se tu i na děti. Oproti Dánsku jsme země východu. Domluvíte se tu všude anglicky.
V Dánsku se platí dánskými korunami. Ceny vypadají jako ty české, ale je třeba si je vynásobit ještě 3,5krát. Kafe koupíte za 30 DKK (asi 105 Kč), třetinka piva 55-65 DKK (asi 200 Kč), pizza za 130-170 DKK (cca 500 Kč). Dobrá zpráva je, že v supermarketu to seženete levněji. Místní studenti nám doporučili kafé franšízu „Coffee House“, kde si koupíte kafe i sladké pečivo za poměrně dobrou cenu.
Na kodaňských náplavkách také uvidíte, že pořekadlo „pije jako Dán“ má zde opravdu své kořeny. To mají asi Češi s Dány společné.
Hromadná doprava:
- Pozor na cyklopruhy. Mezi každým chodníkem a silnicí je třeba se rozhlédnout, zda jede kolo. Jede a hodně.
- Stáhněte si jednoduše appku DOT Biletter a když nebudete chtít řešit jednorázové jízdenky (24-32 DKK), zaplaťte si až 5denní neomezenou jízdenku. (1 den = 90 DKK/ 5denní = 68 DKK za jeden den)
- Jezdí tu autobusy, dvě linky metra (bez řidiče s výhledem do tunelu), přívoz, částečně i vlak.
- Spoje zjistíte i přes Google maps podobně jako v Praze.
Gastro tipy:
- Danish Kringle – Sladká skořicová štola podobná jako skořicový šnek
- Smørrebrød – Dánský načančaný chlebík s nejrůznějšími ingrediencemi
- Svítící herring – naložená kyselá ryba. Po nocích svítí.
- Street food koutek na nábřeží na pravém břehu mostu Inderhavnsbroen
Nakupování:
- Blešák na každém kroku – najdete tu docela skvosty za levno. Stejně tak můžete u některých domů narazit na „domácí“ second hand.
- Normal – drogérka, ze které vám půjdou oči kolem. Nebo Flying Tiger (známe z ČR, ale tady je tenhle obchod doma!)
- Jakýkoliv jiný designový obchod nebo obchod s pletenými vlněnými svetry. Když na to máte…
Zajímavá místa:
- Socha Malé mořské víly poblíž hradu Kastellet. Bývá před ní docela plno, ale můžete se na ní jet podívat po vodě a pořídit si netradiční foto s jejím pozadím.
- Galerie a muzea – moderní instalace, interaktivní výstavy pro dospělé i pro děti.
- Lunapark Tivoli – založený roku 1843 s nejstarší dřevěnou horskou dráhou. Platí se vstup i do parku, ale ta podívaná stojí za to.
- Christiania – svobodné město kousek od centra, ve kterém se většinou nesmí fotit. Alternativní umělecko-hippie/ punk čtvrť s nádechem marihuany (není to tak hrozné, ale byli jsme tam ve dne), ve které sídlí i místní fotbalový klub CSC Christiania.
Kde koupíš paddleboard?
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci